Jídla, ze kterých se vám zamotá hlava. Možná kvůli chuti, ale určitě kvůli ceně

Jste milovníkem jídla i luxusu? Právě pro vás jsou v rámci zážitkové gastronomie připravovány pokrmy, které by jiný člověk považoval za směšně předražené a možná i nezajímavé. Ale člověk s mlsným jazýčkem a schopností rozeznávat i ty nejjemnější niance chutí jistě dokáže ocenit těchto pět pochoutek, které se řadí k nejdražším pokrmům na světě. Za jejich ochutnávku si musíte řádně zaplatit, ale na oplátku budete patřit k hrstce těch, kteří mají šanci něco podobného ochutnat. Zda to za to stojí, nevíme – my jsme tuto příležitost neměli.

Zmrzlina posetá zlatem

Nejdražší kopeček zmrzliny vám naservírují v dubajském podniku Scoopi Café, jeho cena přesahuje 18 tisíc korun, a to patří k těm levnějším na našem seznamu. Zmrzlina se kromě své ceny může pyšnit i tím, že je pro vás vždy připravována čerstvá – z tekutého dusíku. Nikde tedy nečeká v mrazáku, a i proto je požitek z její konzumace výjimečný. Co však její cenu tak zvyšuje, je především fakt, že je vyrobena z vanilkových lusků přímo z Madagaskaru a zdobí ji nejdražší šafrán planety pěstovaný v Íránu. K tomu přidejte pár hoblinek černých lanýžů z italské oblasti Alba a na vrch ještě vločky z 23karátového zlata. Dezert si vychutnáte z ručně vyrobené misky Versace a se stříbrnou lžičkou – obojí si přitom můžete nechat. Stálo by vám to za to? V Dubaji se jistě najde řada těch, kteří tomuto luxusnímu zážitku neodolají.

Dezert, který vás provede světem

I další luxusní pokrm je sladký. Jde o pohár, který si můžete dopřát za v přepočtu více než 22 tisíc korun. Jde o jeden z nejdražších zmrzlinových pohárů světa, který si můžete dopřát v newyorském podniku Serendipity 3, ovšem pouze při objednávce alespoň 48 hodin předem. Přísady na jeho výrobu se totiž shání po celém světě a jen tak na požádání nejsou k dispozici. Pohár obsahuje tři kopečky zmrzliny, které jsou ochuceny prvotřídní vanilkou z Tahiti a Madagaskaru a zalité sirupem, který se vyrábí z rozpuštěné toskánské čokolády Amedei Porcelana. Jako ozdoba je použitý posyp hoblinek zlata a také kousky kvalitní čokolády Chuao. Ta se vyrábí pouze z karibských a venezuelských kakaových bobů. Dále si můžete vychutnat luxusní pralinky a marcipánové třešničky, které skvěle ladí s dezertním kaviárem. Pohár dostanete v křišťálové nádobě v hodnotě necelých osmi tisíc korun, kterou si poté samozřejmě můžete odnést s sebou.

Pro milovníky kaviáru

Výrazně dražší pokrm si můžete dopřát v newyorské restauraci Norma’s, kde se již před více než 15 lety rozhodli vymyslet pokrm, jenž by zahrnoval vaječnou omeletu i kaviár. Vznikla tak Zillion Dollar Lobster Frittata, která se podává s 283 gramy kaviáru jesetera hvězdnatého. Složena je z humra, šesti čerstvých vajec, smetany a pažitky. Tyto lahodné pochoutky máte navíc naservírované na porci najemno nakrájených brambor z Yukonu. Dnes si tuto pochoutku můžete dopřát za cenu v přepočtu přesahující 45 tisíc korun. Zda to za to stojí, je už na vašem zvážení.

Neobyčejný burger

Burgery patří k oblíbenému jídlu už i v českých domácnostech. Za kvalitní kus masa v bulce ale zřídka dáme ceny přesahují 300 korun. Za tento exkluzivní burger byste si museli připlatit mnohonásobně více. Fleur Burger pořídíte za cenu okolo 112 tisíc korun. Základem této pochoutky je japonské hovězí maso wagyu, které patří k nejdražším na světě. K tomu se skvěle hodí foie gras, tedy paštika ze ztučnělých kachních či husích jater. Dokonalou kombinaci vyladí ještě plátky černých lanýžů. Spíše než samotné jídlo žene cenu výše jeho doplněk – sklenka velmi vzácného červeného vína Petrus z roku 1995, jehož láhev se obvykle prodává v přepočtu za víc než sto tisíc korun.

Hříšně drahý cupcake

I poslední pokrm na seznamu je dezert – zdá se tedy, že mlsné jazýčky si za potěšení rádi připlatí. Tento cupcake nese název The Golden Phoenix Cupcake a nabízí se v Bloomsbury Café za neuvěřitelnou cenu, která se blíží půl milionu korun. Od uvedení na trh v roce 2013 si jej dopřálo zatím jen 15 zákazníků, ale dubajské kavárně se tento drahý špás rozhodně vyplácí. Hlavní přísady tvoří italské kakao, vanilkové lusky z Ugandy, organicky pěstované jahody a zlatý poprašek. Zákusek je zabalen do 24karátového jedlého zlata. Pokud vás jeho cena pohoršila, snad vás utěší aspoň to, že polovinu výtěžku z prodeje vždy podnik daruje neziskové organizaci Světový potravinový program. Snad je toto hlavní motivace, proč je kdokoliv ochotný zaplatit za cupcake takto přemrštěno částku. Jinak se to snad ani nedá vysvětlit.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *