UNESCO v Rakousku: Tato místa se vyplatí vidět na vlastní oči

V Rakousku, zemi majestátních hor, kulturního bohatství a historické velkoleposti, se nachází spousta tak významných památek, že byly zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO. Tyto památky, které jsou uznávány pro svou mimořádnou hodnotu, představují přírodní krásy a kulturní dědictví Rakouska. Tyto lokality nabízejí pohled na rozmanité dědictví země, od historických center pulzujících měst až po klidnou krajinu. Pojďte se ponořit do fascinujícího světa rakouských památek světového dědictví UNESCO a objevte, čím jsou výjimečné.

Historické centrum Vídně

Historické centrum Vídně, hlavního města Rakouska, je dokladem slavné minulosti města. Město, které hrálo klíčovou roli v evropských dějinách, je živoucím muzeem architektonického a uměleckého dědictví. Procházka historickým centrem Vídně je jako cesta zpět v čase. Barokní zámky, zahrady a Ringstrasse z 19. století, velkolepý bulvár obepínající vnitřní město, jsou jen několika vrcholy, které ukazují architektonický vývoj Vídně.

Z ČR je Vídeň co by kamenem dohodil a i když je možná lepší navštívit ji mimo hlavní sezónu, abyste se vyhnuly davům, krásná je v jakémkoliv ročním období. Minout byste rozhodně neměli katedrálu svatého Štěpána s úchvatnou gotickou architekturou. V paláci Hofburg, kdysi sídle habsburské dynastie, dnes sídlí několik muzeí a kancelář rakouského prezidenta. Odpočinout si můžete v mnoha městských kavárnách, z nichž mnohé si zachovaly svůj historický půvab a nabízejí pohled na kulturní a intelektuální život, který zde kdysi kvetl.

Zámek a zahrady Schönbrunn

Zámek Schönbrunn, nádherné barokní letní sídlo habsburských císařů, je další památkou UNESCO ve Vídni. Palác a jeho zahrady jsou příkladem velkoleposti barokní architektury a designu. Součástí palácového komplexu je Gloriet, triumfální oblouk nabízející panoramatický výhled na Vídeň, a Palmový dům, jednu z největších botanických expozic svého druhu.

Kulturní krajina Hallstatt-Dachstein / Solná komora

Kulturní krajina Hallstatt-Dachstein / Solná komora, která se nachází v Horním Rakousku, je úchvatná oblast známá svými přírodními krásami a historickým významem. Hallstatt, malebná vesnice ležící na břehu Hallstattského jezera, je jedním z nejstarších osídlených sídel v Evropě. Je však třeba se připravit na to, že tohle romantické městečku na břehu jezera je v posledních letech doslova obletováno těmi, kdo chtějí ulovit ikonické fotky na Instagram, a tudíž klidnou a pohodovou atmosféru zde spíše nečekejte.

Kulisu této kulturní krajiny tvoří masiv Dachsteinu se svými vysokými vrcholy a rozsáhlými ledovými jeskyněmi. Malebnost regionu doplňuje tradiční architektura, k níž patří dřevěné domy se zdobenými balkony a květinovými truhlíky.

Historické centrum Salcburku

Salcburk, rodiště Wolfganga Amadea Mozarta, se pyšní historickým centrem, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Barokní architektura města, které dominuje pevnost Hohensalzburg, vytváří pozoruhodné panorama. Historické centrum Salcburku je harmonickou směsicí středověkých a barokních budov, úzkých uliček a otevřených náměstí. Kulturní význam Salcburku dále podtrhuje každoroční Salcburský festival, který přitahuje milovníky hudby a divadla z celého světa.

Železnice Semmering

Semmeringská železnice, často označovaná za první skutečnou horskou železnici na světě, je zázrakem techniky a designu. Železnice, dokončená v roce 1854, překonává náročný terén Semmeringského průsmyku a spojuje Vídeň s Jaderským mořem. Trasa se 14 tunely, 16 viadukty a více než 100 kamennými mosty je důkazem vynalézavosti a zručnosti jejích stavitelů. Pokud jste milovníkem vlaků a jiných drážních vozidel, budete zde naprosto fascinováni, ale pravdou je, že nadchne doslova každého bez ohledu na zájmy.

Kulturní krajina Wachau

Kulturní krajina Wachau, která se rozkládá podél Dunaje mezi městy Melk a Krems, je malebný region známý svou úchvatnou krajinou, historickými městy a vinicemi. Údolí Wachau s terasovitými vinicemi, středověkými hrady a půvabnými vesnicemi je dokladem dlouhé historie lidského osídlení a obdělávání půdy v tomto regionu.

Opatství Melk, které se tyčí na kopci nad Dunajem, je mistrovským dílem barokní architektury a symbolem kulturního a náboženského dědictví regionu. Město Dürnstein s ikonickou modrou kostelní věží a zříceninou hradu, kde byl vězněn Richard Lví srdce, přispívá k historickému kouzlu Wachau.

Kulturní krajina Fertö / Neusiedlersee

Kulturní krajina Fertö / Neusiedlersee, která je společná pro Rakousko a Maďarsko, je jedinečnou oblastí známou svou biologickou rozmanitostí, kulturní historií a tradičním využitím půdy. Středobodem této krajiny je Neziderské jezero. Mělké vody jezera a rozsáhlé rákosové porosty jsou životním prostředím pro rozmanitou flóru a faunu, což z něj činí útočiště pro pozorovatele ptáků a milovníky přírody.

Kulturní krajina se vyznačuje tradičními zemědělskými postupy, k nimž patří vinohradnictví a chov dobytka. Zdejší vinné sklepy, z nichž mnohé jsou vytesány do úbočí kopců, nabízejí pohled na místní vinařské tradice – a samozřejmě nabízí ideální příležitost k rozmanitým degustacím místní výroby.

Město Graz – historické centrum a zámek Eggenberg

Město Graz, druhé největší rakouské město, se pyšní historickým centrem, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Historické centrum Štýrského Hradce, což je český překlad jména Graz, je harmonickou směsicí architektonických stylů, které odrážejí vývoj města od středověku až po současnost. Úzké, křivolaké uličky středověkého starého města s renesančními a barokními budovami vytvářejí jedinečnou a malebnou městskou krajinu.

Zámek Eggenberg, který se nachází na okraji Štýrského Hradce, je působivý barokní palác obklopený krásnými zahradami. Bohaté interiéry paláce s propracovanými freskami a výzdobou odrážejí umělecké a kulturní úspěchy barokního období. Palácové zahrady, navržené v anglickém krajinářském stylu, nabízejí klidné útočiště před rušným městem.

Tak už máte vybráno, kam letos vyrazíte a co objevíte? Rakousko je pro nás snadno dostupné, takže pokud ještě nemáte plány na dovolenou, mohou být tyto jedinečné památky skvělou inspirací.  Rakouské památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO nabízejí bohatou mozaiku historie, kultury a přírodních krás.

ZDROJ: https://www.invia.cz/blog/pamatky-unesco-v-rakousku/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Michael Block: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/krajina-obloha-dovolena-voda-3225526/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *