Lesbos, řecký ráj s neponičenou přírodou

Tento třetí největší ostrov Řecka je téměř na dohled tureckého pobřeží. Má svou specifickou atmosféru, tak odlišnou od ostatních ostrovů. Turistický ruch sem ještě naplno nepronikl a tak se zde ještě zachoval tradiční způsob života místních obyvatel.

Lesbos je spojován především s nejznámější starořeckou básnířkou Sapfó, která zde prožila velkou část svého života. S jejím zdejším životem je spojována řada legend. Určitě není pravda, že básnířka z nešťastné lásky ke krásnému Faonovi skočila ze skály do moře, ačkoliv ještě dodnes je toto místo cílem mnoha turistických výprav. Sapfó vedla dívčí kroužek, který svou hudbou a poezií uctíval bohyni lásky Afroditu. Do obecného povědomí a možná neprávem, je Sapfó zapsána svou nákloností ke členkám svého kroužku. Proto také Lesbos, kromě názvu ostrova, přežívá v označení ženské homosexuality. Když navštívíte vesničku Skala Eressou, rodiště Sapfó, budete překvapeni bohémskou atmosférou a výraznou převahou žen. Do vesničky totiž přichází spousta lesbicky zaměřených žen, aby uctili památku velké umělkyně.

Kulturním centrem ostrova je hlavní město Mytylini, které je perfektní ukázkou kombinace evropské architektury a architektury Orientu. Kromě antických památek, například římského aquaduktu či antického amfiteátru, si určitě povšimněte části hradeb, pocházejících z 5.století. Můžete i navštívit některý ze starobylých kostelů a klášterů.

Na ostrově můžete vidět i jednu z geologických rarit. Je to jakýsi kamenný les, což jsou zkameněliny stromů starých miliony let. Před 20ti miliony let zde totiž rostly až stometrové stromy, které byly po výbuchu sopky pokryty lávou a velkým množstvím půdy. Tato přírodní zvláštnost se také dostala na seznam přírodních památek UNESCO.

Další památkou UNESCO, je městečko Molyvos, které vás nadchne půvabnými domečky s barevnými okenicemi a byzanským hradem. Nezapomeňte také navštívit nedaleké lázně Eftalou, vyhlášené svými léčivými prameny.

Lesbos se pomalu stává stále oblíbenější prázdninovou destinací. Skvělá kombinace sluníčka, relaxace u moře, písečných pláží, krásné přírody, historie a milých obyvatel vás určitě potěší . Rozhodně doporučuji navštívit ostrov dříve, než ho, stejně jak většinu řeckých ostrovů, pohltí masový turismus.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *