Benátský karneval, přehlídka masek a kostýmů nevídané krásy

Karneval v Benátkách patří mezi nejnavštěvovanější karnevaly světa. Na rozdíl od slavného karnevalu v Riu však nemusíte jezdit tak daleko. Vždyť z Brna je to pouhých 9 hodin jízdy. Termín zahájení karnevalu je spjat s Velikonocemi. Protože letos jsou Velikonoce trochu později, bude se populární karneval letos konat od soboty 16. února do úterý 5. března.

V době úpadku Benátské republiky byl karneval nařízením z Vatikánu jakožto nemravná a pokleslá zábava zakázán. Karneval byl obnoven v roce 1980 a odstartoval tak, jako by nikdy nebyl přerušen. Dnešní karneval v Benátkách však nemá ten chaos a nevázané prostopášné oslavy, na který se sjížděli bohatí z celé Evropy. Dnešní karneval je znovuvzkříšení poslední labutí písně benátské republiky s bohatými damašky, parukami, kaskádami krajek a kostýmy z 18. století. Připomíná tak dobu Giacoma Casanovy, dobu dandyů a postav a masek divadelních souborů italské commedie dell´arte.

Nesčetné koncerty a kulturní akce tak budí Benátky ze zimního spánku. Připomeňme si jen ty nejznámější. Karneval už tradičně zahajuje vodní průvod, La Festa Veneziana sull´Acqua. Začíná na Rio di Cannaregio v sobotu 16.února, v 18. hodin. Opakování můžete vidět ve 20.hodin. V neděli se akce opakuje. Uvidíte nezapomenutelnou podívanou plnou světel a barev.

Budete-li v neděli 24. února v Benátkách, určitě si nenechte ujít, podle mě, vrchol karnevalových oslav. Je to Il Vo dell´Angelo, tedy let anděla. Ze zvonice Svatého Marka se na stejnojmenné náměstí spustí na laně Marie, nejhezčí dívka karnevalu 2018. Tato tradice vznikla v polovině 16.století, kdy mladý turecký akrobat nejprve vystoupal z lodi po laně na zvonici Sv. Marka. Pak po jiném provaze sestoupil na galerii Dóžecího paláce, kde předal dar dóžeti. Dnes z důvodu bezpečnosti se „létá“ pouze z 99 metrů vysoké zvonice Sv. Marka.

Vzlet lva, Svolo del Leon v úterý 5. března je poslední akcí karnevalu. Přesně v 17 hodin, se z rukou 12 nejhezčích dívek karnevalu, vznese obrovská benátská vlajka, se lvem ve znaku. Ve chvíli, kdy se dotkne ochozu zvonice Svatého Marka, Benátský karneval oficiálně končí

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *