Pozor na rychlost. V této italské vesnici ji prý za dva týdny porušilo přes 58 tisíc řidičů

Léto je v plném proudu a mnoho lidí vyráží za slunnými plážemi a spěchají za vidinou horkého písku a chladivého moře. A spěchají občas až tak moc, že nekoukají na tachometr a ani se nenadějí a pokutu za rychlost je na světě. V jedné italské vesničce, kde celkově žije jen asi 120 lidí, byla prý rychlost za dva týdny porušena neuvěřitelným množstvím řidičů. Bylo jich přes 58 tisíc. Jak se to mohlo podařit? A kdo byli všichni ti hříšníci?

Na severu Itálie leží malinká vesnička, kde bydlí přibližně 120 obyvatel. To není zrovna mnoho, že? Čekali byste prostě malou klidnou vesnici, kde se nic moc neděje. Jenže opak je pravdou. Řada rezidentů si v posledních letech začala stěžovat na rostoucí množství aut a s nimi spojeného hluku, a také na to, že auta nedodržují povolenou rychlost. Město tedy rozhodlo nainstalovat zkušební kamery, které by řidiče měřily. Tento zkušební provoz měl trvat přesně dva týdny. A také skutečně proběhl. Po dva týdny kamery zaznamenávaly všechna porušení rychlosti a pečlivě mapovaly všechny hříšníky, kteří ignorují dopravní značky.

Každou minutu někdo porušil předpisy

Výsledek, který radnice obdržela, byl naprosto šokující. Během dvou týdnů porušilo rychlostní limit přes 58 tisíc řidičů. V městečku je rychlostní limit stanoven na 50 km/h, jak je běžné i jinde v Evropě, a přesto jej každou minutu porušilo hned několik aut. Nejvyšší přestupek byl za jízdu při rychlosti 135 km/h, čímž byla povolená rychlost překročena více než dvojnásobně. Při takové rychlosti nemá řidič šanci reagovat ani ubrzdit případnou kolizi. Stačí jen, aby se na cestě nečekaně objevilo dítě nebo jiná překážka a velkému neštěstí prakticky nejde zabránit.

Podle starosty Alessandriho je to naprosto alarmující stav, když uvážíme, že se po městečku běžně lidé pohybují pěšky a na některých úsecích dokonce chybí chodníky, a lidé tedy musí kousek i po silnici. Překračování rychlosti se tedy ukázalo jako naprosto klíčový problém, který je nutné urgentně řešit, než dojde k nějaké tragédii.  Navíc většina aut, která rychlostní limit překročila, městečkem projížděla uprostřed bílého dne, kdy se po ulicích pohybují i malé děti a školáci.

Vesnice je blízko italsko-francouzských hranic a tímto regionem prochází hned tři hlavní silnice, které dvě sousedící země propojují. Jedna z nich prochází právě přímo vesnicí Acquetico a zdá se, že se stala mimořádně oblíbenou pro ty, kdo spěchají a nechce se jim lámat si hlavu s pravidly. Velkou výhodu pro ně totiž je, že zde nejsou nainstalované žádné kamery, ani zpomalovací pruhy nebo jiné brzdící překážky na silnici. Řidiči tedy nemají prakticky žádný důvod skutečně zpomalit a jet předepsaným způsobem.

Mezi řidiči je prý silnice také mimořádně oblíbená, jelikož je relativně nová, neopotřebovaná, dostatečně široká a bez mnoha zatáček nebo nepřehledných míst. Dokonce se zde prý pořádají neoficiální závody rychlých aut, protože toto místo doposud unikalo hledáčku policistů. To by se ale mělo brzy změnit. Radnice rozhodně nehodlá takové bezohledné chování řidičům trpět a plánuje zavést tvrdé postihy.

Starosta doufá, že kamera na měření rychlosti zůstane i nadále součástí městečka a bude natáčet všechny, kdo i přes mnohá upozornění značky ignorují a rychlost nedodržují. A tím ohrožují nejen sami sebe, ale i ostatní řidiče a obyvatele městečka. Mimo to doufá, že výsledkem bude i celkové zatížení vesnice auty a snížení prašnosti i hlučnosti, kterou to způsobuje. A snad se v Acqueticu bude zase žít stejně dobře jako dřív – pokojně, klidně a bezpečně. Jedinou vadou na kráse je, že provinilí řidiči tentokrát nebudou potrestáni. Snad se ale do příště poučí a budou jednat zodpovědněji. Jde přeci i o jejich život a zdraví.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *