Chystáte se na Island? Tohle si musíte sbalit s sebou

Island se za poslední dobu stal velmi oblíbenou destinací pro (nejen) letní dobrodružnou dovolenou. Ale je to specifická země s velmi rozmarným počasím a bez zkušeností nemusí být snadné sbalit si ty podstatné věci. Proto přinášíme tento podrobný seznam věcí, které budete potřebovat na cestu na Island – bez ohledu na roční období a na vaše plány.

Základní vrstvy

Několik párů dlouhého a teplého spodního prádla nebo legín a několik jednoduchých tílek, triček nebo dlouhých rukávů (v závislosti na ročním období) jsou nezbytností pro každou cestu na sever. Všechny přírodní zázraky Islandu, které si přímo říkají o prozkoumání, budou vyžadovat mnoho po sobě jdoucích hodin strávených venku, takže je dobré se ujistit, že máte dostatek vrstev, abyste se cítili pohodlně.

Vezměte si s sebou spoustu těchto vrstev, nejen jednu nebo dvě! Pokud si jich vezmete jen pár, stane se vám, že budete po celou dobu výletu nosit pod oblečením špinavá trička, která budou už po prvním výšlapu nepříjemně propocená. Počítejte s tím, že každý den budete nosit jednu základní vrstvu, a podle toho se sbalte.

Nepromokavé svrchní oblečení

Základní vybavení: boty, bunda s kapucí a kalhoty, které vydrží všechny typy mokrého počasí – sníh, led i déšť. Nejsou vaše oblíbené boty nebo oblečení nepromokavé? Můžete je nastříkat spolehlivou impregnační vrstvou, která odolá i lijáku.

Teplé doplňky

Island je známý častým deštěm, ale mnozí se nepřipraví na extrémní vítr, který je zde také poměrně běžný. Kromě nepromokavého vybavení si přibalte pletenou čepici, zateplené rukavice a silnou šálu – vaše hlava a ruce vám za to poděkují.

Maska na spaní

Cestujete na Island poprvé? V letních měsících slunce vychází klidně už ve tři hodiny ráno a zapadá o půlnoci, a i když zapadne, stále je poměrně jasná obloha. Pokud máte v plánu se vůbec vyspat, budete bezpodmínečně potřebovat masku na oči, která vytvoří dojem tmy. Na druhou stranu v zimních měsících je slunečního světla jen poskrovnu.

Ochrana elektroniky před vodou

Ujistěte se, že máte vodotěsně chráněné vše, čeho si ceníte, protože to určitě někdy na cestě zmokne. Přibalte si do batohu pláštěnku na ochranu oblečení a elektroniky, pouzdro do deště na fotoaparáty a pončo pro případ, že vás zastihne nepříznivé počasí nebo pokud se plánujete přiblížit k velkým vodopádům. Důležitá je i ochrana telefonu, tabletu a notebooku, které mohou být na vlhkost velmi náchylné.

Cestovní fotoaparát a vybavení

Jen málo příležitostí se naskýtá k zachycení tolika přírodních krás na jednom místě. O kvalitní fotografie, které vám budou připomínat váš výlet, nepřijdou ani ti nejzkušenější fotografové. Spolu s kompaktním cestovním fotoaparátem si proto nezapomeňte vzít cestovní stativ, baterie a další paměťové karty. Nezapomeňte na přenosnou nabíječku a univerzální adaptér do zásuvky pro nabíjení baterií!

Plavky a ručník

Bez ohledu na to, v jakém ročním období cestujete – i v zimě – budete potřebovat rychleschnoucí ručník a plavky. Je zde totiž opravdu mnoho příležitostí k prozkoumání horkých geotermálních bazénů. Navíc se nebudete chtít vrátit domů dříve, než navštívíte Modrou lagunu vzdálenou pouhých 40 minut jízdy jižně od Reykjavíku.

Malá lékárnička

Vzhledem k tomu, že většina dobrodružství na Islandu zahrnuje výlety do přírody a outdoorové aktivity, vřele doporučuji mít v cestovním/turistickém batohu malou lékárničku se všemi nezbytnými potřebami. Nepořizujte si ji tak velkou, aby vám zabírala spoustu cenného místa v batohu, ale pokud budete někde na odlehlém místě, a nakonec ji budete skutečně potřebovat, budete velmi vděční, že jste si ji vzali s sebou.

Reykjavík je stylový

Pokud plánujete strávit v hlavním městě Islandu delší dobu, měli byste předem vědět, že se to tu hemží elegantními lidmi v supermoderním oblečení. Pohodlí a teplo mají samozřejmě vždy přednost před stylem a pravděpodobně budete mít kufr naplněný až po okraj objemným outdoorovým oblečením. Pokud však hledáte záminku, abyste si mohli vzít roztomilé boty na podpatku – nebo v mírných letních měsících odhalené módní šaty – Reykjavík je tím pravým místem.

Zajistěte si místní měnu na letišti

Místní měnu, islandskou korunu, si s sebou opravdu nemusíte brát předem. Pravděpodobně budete moci téměř na vše použít kreditní/debetní kartu, ačkoli na letišti si raději proměňte několik islandských korun, abyste měli jistotu.

ZDROJ: https://ordinarytraveler.com/iceland-packing-guide
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Pixabay: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/casosber-drevo-hdr-hora-356831/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář