Zejména mladé lidi láká okusit nějakou drogu a poznat neuvěřitelné účinky, které může mít na naše tělo. Atraktivní je nejen to, co můžeme prožít, ale také jisté riziko, které podstupujeme, a pocit, že děláme něco nedovoleného. Touha zkoušet zakázané věci v nás prostě je, ale je lepší uspokojovat ji jinde než právě na drogách. Jenže co všechno lze vlastně za drogu považovat? Často totiž bývá rozdíl mezi jedem a lékem jen v malém množství.
Heroin
Heroin sice patří k opioidům a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je zajímavější. Heroin se totiž užívá již velmi dlouhou dobu a jeden čas byl dokonce prodáván zcela legálně. V té době se dokonce volně využíval jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je však prakticky jisté, zejména tehdy, pokud člověk předtím vyzkoušel i jiné opioidy. Další rizika má konzumace heroinu na celkové zdraví. Hrozí především vysoká úmrtnost – kvůli předávkování, ale i infekcím, selhání jater či srdce apod. Dnes je heroin zcela jednoznačně považován za celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu jej vyrábějí a distribuují. Zajímavé je například to, že až 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují, ale jisté je, že jich nebude málo.
Alkohol
Ne každý by souhlasil, že alkohol je droga. Reálně ale je – byť společensky tolerovaná. Jedná se o tzv. rekreační drogu a patří k těm nejpopulárnějším vůbec. Na prvním místě je mimo jiné kvůli svému rozšíření. Ochutná ji totiž přes 86,3 % lidí starších osmnácti let a pravidelně jej konzumují dvě miliardy lidí. To však nic nemění na tom, že se stále jedná o nebezpečnou látku, která má vliv na zdraví a můžete si na ní vypěstovat závislost. Průzkumy ukazují, že na alkoholu je na světě závislých více než 107 milionů lidí. Z hlediska přepočtu konzumace čistého lihu na osobu si v Česku držíme přední příčky na světě. Proč máme ale alkohol tak rádi? Asi každý ví, že dovede přinést uvolnění, euforii a funguje jako sedativum zpomalující reflexy. Jenže to jsou jen ty líbivé účinky. Mimo to totiž vyvolává i deprese a někdy i agresivitu. Obrovským problémem je také za volantem, kde zvyšuje riziko dopravní nehody 13krát a je spolupachatelem u 40 % hlášených trestných činů, které jsou nějak spojené s násilím.
Benzodiazepiny
Jedná se o psychoaktivní látky, které dovedou poskytnout sedativní, hypnotický, anxiolytický, antikonvulzivní nebo i amnestický účinek. Je tedy patrné, že se jedná o blízkého příbuzného lékům proti nespavosti, úzkostem a křečím. V podstatě měly na svém počátku nahradit návykovější a rizikovější barbituráty, ale ve výsledku se staly jen další drogou, která je ve velkém zneužívána. Obrovským rizikem je, že se na ně postupně vypěstovává tolerance, což vede k tomu, že je třeba pořád zvyšovat dávky. Samozřejmostí jsou také silné abstinenční příznaky. V současnosti zodpovídají za 4 % veškerých úmrtí, které se vyskytnou po podání nějakého léčiva.
Kokain
I když se i svět drog mění, popularita kokainu nijak neupadá. Jedná se o drogu, které se extrahuje z listoví jihoamerického keře rudodřev koka. A i když jí roste konkurence v podobě mnoha jiných, rozhodně ani za posledních pár desítek let nic neztratila na své popularitě. Už ji sice neužívají Inkové, ale své místo si našla jako rekreační droga a stimulant. Riziko psychické závislosti je u kokainu nižší než fyzické. Představuje však extrémní zátěž pro organismus, zejména srdce. Hrozí zvýšený krevní tlak a infarkt. Její produkci a distribuci má na starosti široká organizovaná zločinecká síť, což vede nejen k tomu, že lidé umírají po samotném požití drogy, ale také v důsledku kriminality a násilí šířeného drogovými gangy.
Ibuprofen a paracetamol
Opět je známe všichni a drogou bychom je asi přímo nenazvali. Ibuprofen patří k nesteroidním antiflogistikům a dovede tedy tlumit bolesti, záněty a horečky. Existují lidé (a že jich není vůbec málo), kteří ibuprofen nebo paracetamol užívají denně, aniž by je potřebovali. Tablet s paracetamolem se ročně spotřebuje 2,7 miliardy, ibuprofenu asi 1,4 miliardy. Z toho plyne také to, že se ročně všude po světě řeší hospitalizace nebo otravy způsobené právě nadužíváním volně prodejných léčiv. Jedná se sice o drogu s nízkou společenskou závadností, ale pro individuální lidské zdraví jde o velmi nebezpečný přípravek.
Metamfetamin
Zrodil se jako pomocný prostředek pro vojáky za druhé světové války, kteří díky němu odvážně a nebojácně postupovali kupředu. V komerční podobě jej dnes známe jako pervitin, který se dá snadno vyrobit z prekurzorů běžně dostupných léčiv. Po konzumaci zažije uživatel nebývalý příval energie, nabyté sebedůvěry a zrychlené psychomotoriky, po čase ale účinky odeznějí a přichází jen nekonečná únava vyčerpání, deprese a samozřejmě také potřeba další dávky. Psychická závislost je skutečně vysoká, takže člověk je pro získání další dávky schopen udělat téměř cokoliv.
Opioidy
Jde o synteticky nebo polosynteticky vyráběná farmaka, která jsou odvozena od přírodních opiátů. Do této kategorie řadíme známý morfin nebo kodein, ale také plně syntetický metadon a pethidin. Co dovedou? Jejich největším benefitem je tlumení bolesti, uvolnění nebo euforie. Jsou to velmi silná analgetika, které dovedou potlačit i velmi silnou bolest, ale při dlouhodobém užívání na nich vzniká těžká závislost. Konkrétně Fentanyl, který je až stokrát efektivnější než morfin, se stal poslední z mnoha příčin celonárodní závislosti v USA. A podobně jsou na tom i jiné západní státy, kde se opioidy předepisují často velmi rutinně.
Kouření
U cigaret už se asi většina lidí shodně na tom, že jde o drogu s vážnými následky pro zdraví. Každý pátý člověk na světě je dnes aktivním kuřákem. Největší míra závislosti je v Asii a na východě Evropy. Nikotin slibuje navození libých pocitů, stimulaci pozornosti i vyvolání stavu relaxace. Jedná se však o velmi návykovou látku. Nicméně platí, že skutečným rizikem není nikotin sám, ani vzniklá závislost, ale spíše přidružená zdravotní rizika spojená s kouřením.
ZDROJ: https://www.rehabspot.com/drugs/the-top-10-most-dangerous-drugs/, 100+1 zahraničních zajímavostí
ZDROJ obrázku: Pixabay
Napiš komentář