Také tak rádi luštíte křížovky? Tato zábava rozhodně není jen pro babičky a dědečky a pro potrhlé nadšence. I dnes jsou křížovky stále populární, a pokud si potřebujete protříbit vědomosti a zlepšit pamatováka, můžou být právě křížovky tím nejlepším řešením.
Pokud jste pravidelným luštitelem, jistě vám neuniklo, že některé pojmy se doslova pravidelně opakují. Například tlo je prkenný strop, aja španělská chůva a takových hesel existují stovky. Jenže zamysleli jste se nad těmito pojmy někdy více? Co dělá třeba taková lovkyně perel z Japonska, kdo byli kočovní nájezdníci anebo jak si představit ledovcový kotel?
Lovkyně drahocenných klenotů
Výraz: ama
Co: lovkyně perel
Odhaduje se, že japonské potápěčky a lovkyně perel zde existovaly již před více než 3000 lety. Poprvé se však o nich v písemných záznamech hovoří až v 8. století. Poptávka po jejich umění logicky stále stoupala a svého vrcholu dosáhla v 19. století, kdy se na trhu objevily uměle pěstované perly. Potápěčky pak dostaly novou úlohu – vkládaly do lastur pod hladinou předměty, které stimulovaly tvorbu perel. A jejich umění se využívá dodnes, byť je jich čím dál tím méně. Dnes však už nosí profesionální potápěčský oblek, ale podobně jako v minulosti jsou k tomuto řemeslu vedeny od dětství. V polovině minulého století jich bylo okolo 17 000, dnes už existuje jen sotva 2000 žen, které své umění stále využívají, a mnohé z nich už jsou také dávno v důchodu.
Pastevci každým coulem
Výraz: arat
Co: mongolský pastevec
Aratové jsou samostatným etnikem, které žije v Mongolsku a v Číně. Jejich hlavní činností je pasení dobytka a nejsou v této činnosti žádní nováčci. Naopak – mají skutečně dlouhé zkušenosti a své řemeslo dovedli takřka k dokonalosti. Jejich zkušenosti a vědomosti jsou vysoce ceněny. Před revolucí v roce 1921, kdy bylo vyhlášeno nezávislé Mongolsko, tvořili Aratové zhruba 92 procent mongolské populace. Stále dost jich žije také v Číně, zejména pak v provinciích Vnitřní Mongolsko, Sin-ťiang a Čching-chaj.
Ať se i dobytek poměje
Výraz: okal
Co: nápoj pro dobytek
Jde o dobytčí nápoj, který se skládá z otrub, šrotu nebo mouky. Někdy se také může jednat o odvar z krup. Není to však jediný význam, který se pod tímto heslem skrývá. V křížovkách se také může jednat o montovaný domek z dob bývalého Československa, který u nás začal stavět od 70. let 20. století. Jmenuje se tak proto, že podnik Rudné doly Jeseník zakoupil licenci na jeho výstavbu od západoněmecké firmy OKAL. Stal se velmi oblíbeným produktem a podobných domků vyrostla celá řada.
Kráter plný ledu
Výraz: kar
Co: ledovcový kotel
Kar je široký závěr horského údolí, který mívá obvykle půlkruhovitý tvar se strmými skalními stěnami a vyhloubeným dnem. Toto dno bývá někdy vyplněno vodou, a tvoří tak jakési jezero. Vzniká obvykle působením ledovců, které svou erozí narušují podloží. Tyto kary se vyskytují nejčastěji ve velehorách, ale nejen tam. Bývají k nalezení i ve výrazně nižších nadmořských výškách. Bývají obklopeny strmými srázy. U nás jsou podobné útvary k nalezení například na Šumavě (např. Černé jezero nebo Plešné jezero), v Krkonoších (Úpská jáma) anebo v Jeseníkách (Velká kotlina).
Na jednom místě nezůstane
Výraz: sarmat/alan
Co: příslušník kočovného národa
Jako sarmati je nazýván kočovný a pastevecký lid, který má svůj původ ve střední části euroasijské stepi. Toto území bylo dříve známé jako Sarmátie a zahrnovalo hlavně část dnešní Ukrajiny, Ruska či Balkánu. Mezi sarmaty jsou řazeni také Alani, kmenový svaz íránského původu, který se okolo 1. století přesunul na území dnešní Ukrajiny a některých okolních regionů.
ZDROJ: Křížovkářský slovník online, Časopis EPOCHA, vydavatelství Rf-hobby
ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele cottonbro ze služby Pexels
Napiš komentář