Inflace u nás? Nic proti rekordům ve světě

Inflace. Tohle slovo už nám všem jde asi pěkně krkem, bohužel jej budeme slýchat ještě nějakou dobu a o to déle zakoušet jeho reálné dopady na naše životy. Podstatu tohoto ekonomického fenoménu asi není třeba vysvětlovat, protože kdo jej neznal doteď, jistě se stihl už informovat a seznámit. To, co se děje u nás, ale není nic oproti hyperinflaci, kterou zažila historie. Seznamte se s pěti nejznámějšími případy, kdy se hodnota bankovek ze dne na den dostala na úplné dno.

Demokratická republika Kongo, inflace 511 %

Demokratická republika Kongo je známá tím, že se na jejím území nachází obrovská naleziště mědi a kobaltu. Je v tomto ohledu jedničkou na světovém trhu a nechybí ji ani rozsáhlé zásoby ropy. Právě vývoz těchto tří surovin je pro místní ekonomiku zcela klíčový a bez něj by prakticky nemohla existovat. Aktuálně je tato ekonomika na vzestupu, ale rozhodně tomu tak nebylo vždy. V minulosti zemi sužovaly dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace. Ve spojitosti s tím zemi trápila také ohromná inflace. Vůbec nejvyšší inflace zde byla naměřena v roce 2000, kdy dosáhla hodnoty 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ale stále je dnes až 60 procent obyvatel ve velmi bídné situaci a žijí doslova na hranici chudoby.

Libye, inflace 546 %

Asi si ještě většina z nás vzpomíná na krutovládu Muammara Kaddáfího, která se proslavila nejen svými hrůzostrašnými činy, ale také tím, že postavila ekonomiku Libye téměř výhradně na těžbě a exportu ropy. Jenže jak už to tak v těchto státech bývá, ti, kdo byli aktuálně u moci, nemysleli na budoucnost a peníze na údržbu vrtů či potřebné infrastruktury zmizely kdovíkde. Libyjský vůdce si díky nim možná financoval svůj extravagantní životní styl nebo také revolučních gardy, které měly za cíl potlačit sociální nepokoje. Jeho vláda sice po čase padla, ale tím se situace nezlepšila. Zemi i nadále rozdělují znepřátelené frakce, které soupeří o nadvládu nad ropnými poli, a situace v zemi je stále na pokraji občanské války. I kvůli tomu zemi sužuje ohromná inflace, nejvyšší naměřená byla v roce 2011 ve výši 546 %. Je tedy logické, že život místních obyvatel není žádný med. A naděje na změnu? Revitalizaci ropného průmyslu by vyšla v přepočtu na 444 miliard korun, které ale vláda ani nikdo jiný nemá. Změna je tedy v nedohlednu.

Jižní Súdán, inflace 835 %

Jižní Súdán je další zemí, která disponuje ložisky ropy a pokud by je mohla využívat efektivně, jistě by se jí špatně nedařilo. Bohužel však nedokáže své bohatství těžit ani prodávat efektivně a dlouhé roky ji trápí vleklá ekonomická krize. Všude také panuje prakticky neustávající občanská válka, která nevyhnutelně rozvrací společnost a destabilizuje fungování země. Nejhorší období jihosúdánská libra zaznamenala v roce 2016, kdy se inflace vyšplhala na neuvěřitelných 835 %. To však ještě není nic oproti Venezuele, která bude následovat.

Venezuela, inflace 13 379 %

Venezuela se do ekonomické krize dostala pomalu a plíživě. Vedly k tomu především roky velmi špatných vládních rozhodnutí, intervencí a rozhazovačné politiky. V roce 1999 totiž vládu nad zemí převzal Hugo Chávez a kurz země se nachýlil směrem k socialismu. To byl ale začátek velmi dlouhé cesty na dno. Farmy byly znárodněny a posléze opuštěny, protože vláda začala cílit zcela výhradně na státní ropný průmysl, který byl však veden zcela neschopnými lidmi. Horšící se životní podmínky vláda maskovala spoustou rozhazovačných kampaní, aby zabránila nepokojům, ale ekonomicky se země propadala jen hlouběji a hlouběji. Pokles ceny ropy na světových trzích uštědřil zemi poslední úder a katastrofa byla na spadnutí. To, co země zažívala v posledních letech je zářný příklad hyperinflace, a to v hodnotě až 13 000 %.

Zimbabwe, inflace 79,6 miliardy % (2008)

Absolutním rekordmanem v míře inflace je Zimbabwe, které se do ní dostalo pod vedením excentrického prezidenta Roberta Mugabeho. Tento režim zcela podryl stabilitu země hned na několika frontách. Pozemky bílých farmářů byly znárodněny a přerozděleny černým lidem, kteří však měli s vedením takových farem nulové zkušenosti, a to vedlo ke kolapsu celého zemědělství. Ze státního rozpočtu pak financoval boje během druhé války v Kongu a samozřejmě se neřešila ani korupce, která spolkla i většinu zahraniční humanitární pomoci. V době největší krize se navíc zcela nelogicky rozhodl krizi zažehnat tištěním nových bankovek. Inflace zimbabwského dolaru během listopadu 2008 dosáhla neuvěřitelných 79,6 miliardy procent.

ZDROJ: https://www.cnbc.com/2011/02/14/The-Worst-Hyperinflation-Situations-of-All-Time.html
ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele Anna Tis ze služby Pexels

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *