Objevte kouzlo města San Sebastian

San Sebastian ve španělštině, ale Donostia baskicky, to je překrásné město, jenž leží na pobřeží Atlantického oceánu na severu Španělska v oblasti Baskicka, pouhých 20 kilometrů od francouzských hranic. Vzniklo ve 12. století díky králi Sanchovi VI. Moudrému a název dostalo podle kláštera sv. Sebastiána. Díky svojí strategické pozici v Biskajském zálivu má za sebou opravdu bohatou až divokou historii. Dnes je město vyhledávané především turisty a patří k jednomu z nejnavštěvovanějších v celém Španělsku.

Malebné město má historickou část, která se rozprostírá na výběžku pevniny do oceánu pod vrchem Monte Urgull, na němž je pevnost La Mota. Ta byla využívána v průběhu historie pro obranu města a později jako vojenský prostor, ale dnes slouží jako kulturní prostor a muzeum, kde se návštěvníci, kteří si na vršek vyšlápnou po jedné ze čtyř stezek, můžou ponořit do historie města. Z hory je nádherný výhled na město i zátoku, nevelký ostrov Santa Clara a oceán.

Na ostrově Santa Clara, kam jezdí v letních měsících trajekt, najdete malou pláž, historický maják a kavárnu. Místo je oblíbené na jednodenní výlety nebo pikniky.

Město se pyšní řadou krásných architektonických památek, jenž zahrnují barokní styl, secesi nebo futurismus.  Za prohlídku stojí kostel s bazilikou Santa María del Coro, co se nachází na jižním cípu Monte Urgull v historické části města. Impozantní stavba s vchodem mezi dvěma věžemi byla vystavěná v roce 1750 na místě, kde kdysi stával římský kostel, a patří k nejnavštěvovanějším starobylým místům v San Sebastianu. Na druhé straně architektonického spektra je tu moderní konvenční centrum Kursaal, co stojí na místě starého elegantního paláce. Jedná se o vskutku působivé futuristické centrum o několika částech, včetně auditoria, několika hal, koncertní síně pro 1 800 hostů, a výstavních prostor. Koná se zde například vyhlášený filmový festival nebo jazzový festival. V noci je budova tematicky nasvícena a světla se překrásně odráží od mořské hladině.

Přestože je město podstatně menší než populární Barcelona nebo Madrid, v průběhu celého roku má pro svoje návštěvníky přichystáno nepřeberné množství událostí, akcí a oslav. Zmíněný Filmový festival v San Sebastianu se koná každoročně už od roku 1953.

Baskický týden je událost, která se odehrává vždycky na začátku srpna a oslavuje kulturu pouličními představeními zpěváků, básníků, tradičními soutěžemi jako zvedání kamene, ochutnávkami cideru. Mladší i starší generace si obléká klasické oblečení a veselá atmosféra panuje celý týden.

Letos město pořádá 15. ročník nejstaršího španělského pokerového turnaje CEP Campeonate Espaňa pro tým PokerStars, jenž bude pokračovat až do konce příštího roku.  

Pxhere, Public Domain CC0

Jazzaldia je určený pro všechny milovníky jazzové hudby. Každé léto se sem sjíždí významní umělci, aby na všech možných místech, od koncertních hal přes terasy po kluby, uvedli město do příjemné jazzové atmosféry.

Město je cílovou destinací nejenom pro milovníky historie, kulturních událostí, ale také pro gurmány. Donostia-San Sebastian se může pochlubit největším počtem restaurací s michelinskými hvězdami na počet obyvatel či metr čtvereční než jakékoli jiná gastronomická metropole na světě. Kvalita je vynikající, a proto se sem sjíždí požitkáři ze všech koutů světa. Nakonec objížďka všech mimořádných restaurací (aktuálně se uvádí 18), netrvá vzhledem k 25 kilometrovému rádiusu vůbec dlouho.

Kdo má anebo nemá zrovna rozpočet na pětihvězdičkové stolování, nesmí vynechat fantastické trhy a pinxos bary, kde se podávají místní speciality spárované s delikátními regionálními víny. Podniky jsou otevřené do pozdních nočních hodin a návštěvník tak ještě víc podlehne místní atmosféře přátelských lidí a milých zvyklostí.

Vamos a la Playa! Ano, pláže v San Sebastianu jsou úchvatné a v létě patří k nejoblíbenějším místům ve městě. La Concha je klasická pláž, kterou nejspíš znáte z pohlednic a fotografií. Písek je nádherně jemný a bílý a podél impozantního města se táhne přes kilometr a půl. Ondarreta je pláž určená spíš pro aktivní jedince, protože se zde hraje volejbal, plážový tenis nebo fotbal. Když se dostaví větší vlny, místo se zaplní surfaři. Zurriola láká jak surfaře a mládež obecně, pořádají se tu kurzy surfování a různé šampionáty, a na pláži se hrajou všechny možné plážové sporty.

Zdroj hlavního náhledového obrázku: Pxhere, Public Domain CC0

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *