Malta, souostroví plné historie uprostřed Středozemního moře

Maltské souostroví leží v srdci Středozemního moře, asi 100 kilometrů od italské Sicílie a 300 kilometrů od africké Libye. Tvoří jej dva ostrovy a to stejnojmenná Malta, kde žije asi 90% obyvatelstva a Gozo. Třetím ostrovem je Comini, který je velmi málo obydlen. Proto jsou zde ideální podmínky pro klid a odpočinek u křišťálově čistého moře.

Díky strategické poloze souostroví v srdci Středozemního moře, byly ostrovy od nepaměti útočištěm mnoha národů. Své stopy tu zanechali Féničané a Kartaginci, které později vystřídali Římané, Arabové a Normané. V novodobé historii je nutno připomenout zdejší působení rytířského řádu Johanitů a nakonec Francouzů a Britů.

Je až s podivem, kolik památek je na Maltském souostroví zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Jsou to zejména maltské prehistorické kamenné chrámy, patřící mezi nejstarší volně stojící stavby na světě nebo Hypogeum Hal Saflieni na Maltě, jedinečná neolitická podzemní konstrukce, považované za svatyni a nekropoli s pozůstatky více jak 7 000 osob.

Zápisem do seznamu UNESCO se také chlubí celé hlavní město Malty, La Valletta s rozsáhlým opevněním, středověké kamenné město Mdina, či mohutná citadela ve Victorii, hlavním městě ostrova Gozo.

Britské působení na Maltě trvalo více jak 150 let a zanechalo po sobě silnou stopu. Dodnes je tu angličtina společně s maltštinou úředním jazykem, jezdí se zde vlevo, mají zde červené telefonní budky a vzdělávací systém je tu typicky anglický. Právě všudypřítomnost angličtiny způsobila, že na každém rohu můžete spatřit nabídky různých jazykových škol s výukou angličtiny. Na Maltě tak můžete příjemně strávit letní dovolenou a přitom se třeba zdokonalit v anglické konverzaci.

Hledáte-li historii a současně i jistotu slunečného počasí a tepla, je pro vás Malta ideálním řešením. K příjemnému pobytu i v těch nejparnějších letních dnech přispívá stálý vánek a vliv okolního moře. Je to ale také ideální místo pro útěk ze studeného sychravého počasí se střední Evropě. Vždyť v dubnu a listopadu se zde teplota vzduchu pohybuje již od příjemných 20°C. Průměrně asi šest hodin sluníčka denně, teplotu vzduchu i vody kolem 15°C či vyhřívané bazény hotelů si tu můžete vychutnávat třeba v ledovém únoru. Máte tak ideální příležitost poznat kouzlo Malty v době, kdy ostrov kvete a zelená se stejně jako u nás v květnu.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *