Sintra, letní sídlo portugalské královské rodiny

Lord Byron už měl Evropu docela slušně procestovanou, když napsal své matce dopis z portugalské Sintry. Městečko nazval „snad nejkrásnější v Evropě“. Městečko leží pouhých 20 km od Lisabonu a přece je tak rozdílné. Mírné, v letních měsících chladivé klima, nádherné zahrady a blízkost hlavního města Portugalska způsobilo, že byla Sintra více jak 500 let oblíbeným letním sídlem portugalských králů. Bohatá šlechta, která vždy doprovázela královskou rodinu, vystavěla v blízkosti králů své luxusní příbytky a tak vzniklo město pohádkových paláců. Její výjimečnost dokazuje i zápis na seznam světového dědictví UNESCO.

Dnes Sintra přitahuje jako magnet tisíce turistů i obyvatel Lisabonu. Ti zde hledají oddech od horka a spěchu hlavního města. Na své si zde přijdou nejenom milovníci historie, ale také překrásné přírody. Na zalesněných kopcích stojí staré paláce či panské domy s vynikající výhledy do okolí. Na nejvyšším místě se vypínají majestátní zříceniny maurské citadely z 8. století, zvané Castelo do Mouros. K pozůstatkům hradu se nejlépe dostanete příkrou pěší stezkou vedoucí od kostela Santa Maria ze 12. století.

Při procházce městem nemůžete vynechat prohlídku některého ze zdejších historických paláců. Přímo v centru starého města najdete Palácio Nacional, také nazývané Královský palác. Snadno jej poznáte podle dvou velkých bílých komínů ve tvaru kuželů. Od 14. století až do roku 1880 sloužil palác jako letní sídlo portugalských králů. Stavba se pyšní nádherným vnitřním vybavením, k němuž patří i jedna z nejstarších a nejcennějších sbírek azulejos, (glazovaná keramická kachlička s barevnou výzdobou) v celém Portugalsku. Okolní park Sintra Mountain Range  je jedním z největších parků v okolí Lisabonu a je často vyhledáván turisty i místními na víkendové výlety a pikniky.

Kousek od Sintry leží ještě další malebná vesnice Colares. Až stanete na rozeklaném pobřeží Cabo da Roca, vězte, že jste dosáhli nejzápadnějšího bodu evropské pevniny.

Sintra určitě stojí za návštěvu. Pokud tedy budete trávit v Lisabonu více dní, určitě si udělejte jednodenní výlet právě do Sintry. Z Lisabonu je snadno dostupná příměstským vlakem. Pravidelný spoj jezdí prakticky každých 20 minut z vlakového nádraží v centru Lisabonu.

A na závěr si dovoluji dát jeden typ na nezapomenutelné ubytování v Sintře. Nádherný palác z 18. století, Palacio de Seteais, poskytuje prvotřídní ubytování. Společenské prostory jsou vybaveny starožitnostmi a ze stropů visí křišťálové lustry, pokryté plátky zlata. Slovo Seteais znamená sedm vzdechů. Říká se, že takto reagují turisté, uchváceni kouzlem nádherného paláce.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *