Lofoty, souostroví, kde slunce nezapadá

Lofoty jsou místo, kde asi nejintenzivněji pocítíte moc norské přírody. Proto také patří k největším turistickým lákadlům severního Norska. Lofoty leží daleko za polárním kruhem a proto se většina zahraničních návštěvníků Norska vydává na sever, za půlnočním sluncem.

Celé souostroví, dlouhé 190 km se táhne od severu na jih podél pobřeží jako šňůra perel. Zdejší překrásné přírodní scenérie se zasněženými horami, zvláštním světlem, čistým vzduchem a neznečistěnými vodami přitahují Nory z pevniny i zahraniční umělce. Pronajmout si zdejší tradiční rybářské chatrče, vybíhajících do vody z přístavních molů se stalo v poslední době módní záležitostí.

Doporučuji vydat se na toto kouzelné souostroví v letním období, kdy v noci nastává pouze osmihodinové šero. Opravdovým zážitkem, na který se nezapomíná, je sledovat slunce, jak pomalu klesá k obzoru, aby se najednou jakoby odrazilo od mořské mladiny a opět stoupalo na své nekonečné pouti.

V Norsku není úchvatných scenérií nikdy dost. Asi 30 km od přístavu Bodø se mezi ostrovy Straumen a Straumøya táhne průliv, který je přibližně každých šest hodin v době přílivu a odlivu dějištěm ohromujícího přírodního jevu. Obrovské vodní masy se tudy řítí rychlostí až 40 km za hodinu a nárazem o dno nebo břehy vytvářejí úchvatný vodní vír, vydávající charakteristický zvuk, při kterém naskakuje husí kůže. V přístavu Bodø strávil řadu let slavný Edgar Allan Poe tento úchvatný přírodní jev dal podnět k napsání románu „Pád do Maelströmu“.

Na jihovýchodním pobřeží ostrova Flakstadøya, na rozmezí fjordu Nusfjord a zátoky Bottelvika, obklopena vysokými skalisky, leží rybářská vesnička Nusfjord, jedna z nejmalebnějších a nejlépe zachovalých vesnic v Norsku. Živoucí skanzen nabízí typické lofotské rybářské chaty rorbu, které dnes slouží pro ubytování hostů, starý obchod, rafinerii na tresčí olej, udírnu, přístavní doky a kovárnu. Pro svoji neopakovatelnou atmosféru byla zařazena na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Na závěr připojím ještě jeden typ. Na ostrově Vestvågøy si nenechte ujít rozsáhlý komplex muzea Lofotr Vikingmuseum, věnovaný bohaté historii námořní plavby v Norsku. Uvidíte tady také zrekonstruovaný 83 m dlouhý dům vikingského náčelníka. Srdcem celého domu je hodovní místnost s možností ochutnání tradiční vikingské kuchyně a nápojů. Dokonale se tak seznámíte s Lofoty všemi smysly.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *