Zlatý důl v Polsku, to je zábava i poučení

Asi 12 kilometrů od Javorníku v okresu Jeseník leží u našich severních sousedů město Zloty Stok. Zde najdete Zlatý důl, který se skutečně v minulosti využíval k těžbě zlata. Za stovky let existence dolu bylo vykopáno velké množství stezek v 21 různých výškových úrovních! Část z nich je nyní zpřístupněna a nabízí podzemní zábavní park. Má tolik zajímavostí, že zde určitě strávíte celý den.

Hlavní atrakcí je prohlídka samotného dolu. Ta jerozdělena do dvou částí. V té první půjdete asi 500 metrů původní historickou štolou Gertrúda. Druhá část prohlídky je pojmenovaná Chodba smrti. Ten, kdo ukradl zlato, prošel touto chodbou až na konec, kde musel strčit obě ruce do otvorů, které pak byly zacementovány a zloděj byl ponechán svému osudu.

This slideshow requires JavaScript.

Ale raději přejdeme na příjemnější téma. V podzemní chodbě na vás čeká mnoho atrakcí, jako třeba osm metrů dlouhá skluzavka. Unikátní je podzemní vodopád, jediný v Polsku. Další velmi žádanou atrakcí je plavba lodičkami v podzemí. Průvodce vás hned na začátku upozorní, že nejen že vodu nesmíte pít, ale ani se jí dotýkat. Obsahuje totiž zbytky arsenu. V areálu dolu nemůže ani chybět stále populárnější úniková hra nebo muzeum těžby zlata.

Po prohlídce jistě děti zatouží stát se alespoň na chvíli zlatokopy. Děti si mohou v písku dolu sami vyrýžovat malé kousky falešného zlata, podívat se na ražení mincí nebo na to, jak se odlévají zlaté cihličky.

 

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář