Arcos de la Frontera, jeden z nejkrásnějších měst Španělska

Toto andaluské městečko je také nazýváno „branou do bílých měst“, které leží v okolí podél „Ruta de los Pueblos Blancos“, oblíbené výletní silnice s možností návštěvy desítek úžasných městeček s charakteristickými bílými domky. Výhledy z terasy na vrcholu útesu v historickém centru Arcos patří mezi nejkrásnější nejen v Andalusii, ale v celém Španělsku. Staré město se tyčí na skalním útesu, kterému dominuje majestátní maurský hrad. Město shlíží do kaňonu řeky Guadalete, který jej obklopuje ze tří stran.

Arcos byl postaven ve tvaru přírodního amfiteátru. Římané jej nazývali Arx-Arcis, neboli „vysoká pevnost“, Arabové zase Medina Arcos. Právě arabská civilizace mu dala mimo název i nezapomenutelnou podobu. V té době se z Arcosu stává velmi významné a prosperující městečko.

Klikaté uličky, často sotva metr široké, jiné měnící se ve schodiště, silně připomínají arabskou minulost. Zdejší monumentální výhledy přiměly Charlese de Gaulla k napsání pamětí, když tu pobýval v nádherně situovaném Parador Casa del Corregidor, paláci z 18. století a někdejším sídle královského magistrátu.

Historické centrum Arcosu je opravdu bohaté na monumentální stavby. Již zmíněný majestátní hrad sloužil v arabském období jako obranná pevnost. V křesťanském období působil jako sídlo Arcoských markýzů. Nádherné výhled na město a široké okolí pod ním je z věže Torre de Santa Maria. Věž vás zaujme i překrásnými starodávnými zvony z 15. století, které jsou považovány za nejkrásnější v Andalusii. Bazilika Santa Maria de la Asunción je zase nejstarší zdejší stavba. Základy stavby, pocházejí již z přelomu 13. a 14. století, byly položeny na ruinách arabské mešity.

Jste-li odvážní motoristé, vydejte se s vozem až do srdce starého města, na náměstí Plaza del Cabildo. Až překonáte prožitou hrůzu, přejděte na jižní stranu náměstí. Otevře se vám výhled ze strmého 150 metrů hlubokého útesu, který začíná přímo před vámi. Úzkost nejlépe zaženete v některém z místních tapas barů. Vyzkoušejte třeba Mesón El Patio, unikátní „jeskynní“ bar v blízkosti kostela Santa Maria.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *