Milovníci knih zpozorněte. Tato knihkupectví byste rozhodně měli navštívit

Od bývalé katedrály v Nizozemsku, až po přestavené divadlo v Argentině. Po celém světě lze najít naprosto jedinečná knihkupectví, která okouzlí nejen milovníky knih, ale také každého, kdo obdivuje netradiční prostory s charakterem.

A jejich přitažlivost spočívá i v tom, že knihkupectví stále ubývá. Trh s knihami totiž dlouhodobě klesá a nedaří se mu nejlépe. Na vině je samozřejmě možnost jiné zábavy, kterou zejména mladší generace preferuje, ale i rostoucí popularita e-knih. Ale každý milovník knih ví, že není nad vůni staré knihy a není nic hezčího, než listovat stránkami papírové knihy.

Různě roztroušené po světě najdete jedinečná místa, která jsou zcela oddána knihám, a kam by se měl alespoň jedinkrát za život podívat každý, pro koho jsou knihy životní vášní a zálibou.

Selexyz Dominicanen, Maastricht, Nizozemsko

Pod středověkými freskami a mohutnými oblouky mohou zákazníci nakupovat různé žánry knih. Toto knihkupectví se totiž nachází v bývalé katedrále ze 13. století. Stavba byla na kostel vysvěcena v roce 1294 a za svou existenci prošla různými změnami. Využíval ji dokonce i Napoleon, a nakonec se stala městským archivem. Návštěvníci si mohou užít široký výběr knižních titulů, ale také jedinečnou atmosféru při popíjení šálku kávy či čaje v místní kavárně. Bez potíží zde lze strávit i několik hodin. Než totiž projdete všechny regály a prohlédnete si všechny fresky a malby, může klidně uběhnout celé odpoledne. Zvlášť lidé, kteří milují kromě knih i architekturu, budou z toho místa naprosto nadšení.

Baldwin’s Book Barn, West Chester, Pensylvanie

Toto romantické knihkupectví najdete ukryté v původní stodole v Pensylvanii v krásném údolí Brandywine. Jedná se o starou stodolu, která však za uplynulé roky získala mimořádný charakter a atmosféru. Původně sloužila jako místo, kde se zpracovávalo mléko, až jej v roce 1946 koupila rodina Baldwinů a přetvořila stodolu v knihkupectví. Do interiéru vnesla rodina vlastní jedinečný styl a domáckou atmosféru, která láká návštěvníky ze širokého okolí. V jejich knihkupectví můžete najít především již použité a starší knihy, ale zato nabídka je skutečně široká – vybírat můžete až z 300 000 knižních titulů.

Bart’s Books, Ojai, Kalifornie

Ne všechny knihy se musí uchovávat uzavřené v těsných prostorech malých knihkupectví. Tento odvážný projekt z Ojai v Kalifornii nabízí netradiční možnost vybírat knihy pod širým nebem. Chráněny před deštěm a sluncem jsou pouze malou plechovou stříškou. Je to skutečný labyrint regálů plný nových i starších knih různých žánrů. Původně se vlastně jednalo jen o způsob, jakým se jeden z obyvatelů města chtěl podělit o svůj přebytek knih. Dnes je to však největší knihkupectví pod otevřeným nebem na světě. Najdete zde téměř milion knih a sami si zvolíte, kolik za knihu zaplatíte. Nejsou zde žádné cenovky, prostě dáte tolik, kolik uznáte za vhodné. A štědrost lidí je asi velká, jelikož knihkupectví stále prosperuje a každoročně láká mnoho návštěvníků.

Jimbocho, Tokio, Japonsko

Toto knihkupectví se od předchozích přeci jen trochu liší. Zatímco předchozí byly zajímavé budovy nebo místa, Jimbocho je vlastně celá čtvrť, která shromažďuje nejvíce knihkupectví s použitými knihami v Japonsku na jednom místě. A přitom tato čtvrť neměla vůbec lehké začátky. Požár v roce 1913 zničil většinu budov i knih, ale postupem času se do čtvrti opět vrátili nejen vydavatelé, ale i knihkupci, a pomalu začali tomuto místu vracet původní slávu. Je to ráj pro všechny umělce, spisovatele i nadšené čtenáře. Navíc zde najdete knihy i v angličtině. Pokud tedy japonštinou zrovna nevládnete, nemusíte se bát, že byste si zde nenašli i něco málo pro sebe. Každopádně je velkým zážitkem procházet se čtvrtí, která je zcela oddána lásce ke knihám a k umění psaní a vytváření literárních děl.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *