Objevte krásy Evropy. Za oceán létat nemusíte

Všichni o prázdninách přemýšlíme kam vyrazit. A ti z nás, kteří možná většinu roku tráví mezi budovami a v omezené zeleni měst, o to více tíhnou k zážitkům v přírodě. Konečně se nadýchnout čerstvého vzduchu, mít rozhled do krajiny, zdolat kopec nebo naopak sejít do údolí a kochat se pohledem na plynoucí řeku nebo nekonečné moře.

Mnozí z nás tedy rádi vyráží hledat krásná přírodní místa. A dobrou zprávou je, že z prostředku Evropy to nemáme nikam až zas tak daleko. Není totiž nutné sedat do letadla a letět za oceán. Celý život by nestačil na to, abychom prozkoumali krásy, které nabízí Evropa. Pojďme se podívat alespoň na některé z nich, které můžete toto léto ještě navštívit.

Durmitor, Černá Hora

Durmitor je pohoří lemující sever Černé Hory u hranic s Bosnou a Hercegovinou. Nejvyšším vrcholem je Bobotov kuk, který měří něco málo přes 2500 metrů. Durmitor je národním parkem, který je ceněný právě pro svou prostou a zachovalou krásu přírody. Krajina je pustá, roste zde převážně kleč a tráva. Za návštěvu stojí zejména hluboké kaňony řek Tara, Draga a Sušica. Od roku 1980 je Durmitor na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. I přes to je dodnes tato oblast turisty spíše méně navštěvována. A právě proto je ideálním místem pro každého, kdo touží po samotě, dobrodružství a možnosti konečně si odpočinout od civilizace a lidí. Vykoupat se můžete nejen v množství jezer, ale také si výlet protáhnout k pobřeží a pár dní si odpočinout u moře.

Plitvická jezera, Chorvatsko

Chcete-li aktivní dovolenou spojit i s koupáním u moře, pak je výlet na Plitvická jezera ideálním plánem. Jedná se o nejznámější chorvatský národní park. Nachází se na horním toku řeky Korana v blízkosti hranice s Bosnou a Hercegovinou. Najdete zde nádherná krasová jezera, která jsou terasovitě rozložena a spojena průtoky. Nachází se zde okolo 140 vodopádů, 20 jeskyň a množství zřídel. Park ročně navštíví stovky tisíc turistů. Zejména v letní sezóně tedy počítejte s větším množstvím lidí. Přesto stojí za to se do parku podívat. Na výběr máte z různých prohlídkových tras, a zejména pokud vám vyjde hezké počasí, je to mimořádný zážitek. Plitvická jezera jsou také oblíbenou destinací milovníku románů o Vinnetouovi, jelikož se zde natáčely některé scény z filmového zpracování Pokladu na Stříbrném jezeře. Národní park je také součástí světového dědictví UNESCO, a to zcela oprávněně. Modrá jezera a bujná příroda skutečně působí úchvatně.

Eisriesenwelt (Svět ledových obrů), Rakousko

Jedná se o jeskyni v rakouském pohoří Tennengebirge, v nitru hory Hochkogel. Je to nejdelší ledová jeskyně na světě, pyšnící se délkou 42 km. Ideálním místem, odkud se k jeskyni dostanete, je maličké město Werfen, odkud vede silnice k parkovišti. Poté nasednete na lanovku, která vás vyveze přes převýšení asi 500 m a od výstupu půjdete ještě asi 20 minut pěšky ke vstupu do jeskyně. “Svět ledových obrů” je rozhodně název, který vystihuje podstatu jeskyně zcela přesně. Uvnitř najdete ledové výtvory, které vymyslela sama matka příroda. Prohlídky jsou komentované a dozvíte se z nich mnoho zajímavých informací. Třeba i to, že dříve lidé věřili, že je tato jeskyně zmrzlým vchodem do pekla. Nezapomeňte se řádně obléci, uvnitř je samozřejmě pěkná zima.

ZDROJ: WikimediaCommons

Schwarzwald (Černý les), Německo

Černý les je zalesněné pohoří v jihozápadním Německu. Pramení zde řeka Dunaj a nejvyšší horou je Feldberg. Mnoho lidí by mohlo tuto oblast na první pohled považovat prostě jen za obyčejný les, ale již první návštěva vás přesvědčí, že i takto “obyčejné” místo může naplnit vaše představy o zážitkovém výletu. Oblast protínají řeky a pokrývá ji hustý lesní porost, který dotváří tajemnou atmosféru. I díky tomu dala tato oblast vzniknout mnoha pohádkovým příběhům, které sesbírali zejména bratři Grimmové. Právě zde se údajně odehrál i známý příběh o Jeníčkovi a Mařence. Pro milovníky lesů a dlouhých túr je to ideální místo.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *