Balaton, maďarské moře uprostřed Evropy

Navštívíte-li Maďarsko, nevynechejte „Maďarské moře“, Balaton, ať už je cílem vaší dovolené rekreace, poznání přírodních a historických krás nebo obojí. Balaton, největší jezero ve střední Evropě určitě stojí za návštěvu

Dno na jižní straně jezera se velmi mírně svažuje. Ještě po 500 metrech od břehu je možné se na některých místech pohodlně brodit, což je velmi příjemné pro neplavce a malé děti. Opačný severní břeh se svažuje strměji, což láká pro změnu milovníky vodních sportů. Teplota v jezeře v létě neklesá pod 22ºC a velmi často dosahuje až 29 ºC. Spolu s jedinečným mikroklimatem, blízkým středomořskému, je Balaton ideálním místem pro vodní sporty i poklidnou rekreaci.

Vítaným bonusem pro návštěvníky jsou místní přírodní krásy i historická města. Vzhledem k sopečnému původu zdejší krajiny je možné velmi často narazit na tzv. „čedičové varhany“. Poblíž městečka Tapolca můžeme pro změnu navštívit podzemní jeskyni, do které návštěvníky zaveze malá loďka. Po úchvatné prohlídce krápníkových dómů lze vystoupat po 74 schodech zpět na povrch.

Na poloostrově Tihany byl postaven ve stejnojmenném městečku již před 1000 lety benediktinský klášter. Jeho zakládací listina obsahuje první text psaný v maďarském jazyce. Toto středověké městečko s klášterem a kostelíčkem nabízí nejromantičtější a nejstaromilnější tvář celého Maďarsku. V Tihany můžete také zažít jeden z nejkrásnějších výhledů na Balaton. Zajímavostí jistě je, že místní obyvatelé mají nejvyšší příjem na hlavu z celého Maďarska. Jsou zde však také nejvyšší ceny nemovitostí.

Nedaleké město Siófok je rodiště asi nejznámějšího maďarského operního skladatele Imre Kálmára. V současné době je to místo bujarého nočního života. Rozhodně by zvídavý návštěvník neměl opomenout centrum zdejšího vinařství, městečko Badacsony. Právě zde se pěstuje a vyrábí jedinečná odrůda Badacsonyi Szürkebarát, chráněná značka, která se nesmí používat nikde jinde na světě.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *