Cannes, velkolepý filmový festival na Azurovém pobřeží

Je zcela nemožné, navštívit Francouzskou riviéru, známou také jako Azurové pobřeží (Côte d’Azur) a přitom si nechat ujít půvab Cannes, druhého největšího města Riviéry. Cannes je elegantní, poněkud drahé a přitom jedno z nejkouzelnějších jihofrancouzských měst.

Cannes by asi neexistovalo, kdyby v první polovině 19. století jeden anglický lord neobjevil malou vesničku a nepostavil si v ní letní sídlo. Následovali ho jeho přátelé, bohatí angličtí a ruští aristokraté a časem tady vyrostly i lázně. S rozvojem železnice sem pak začalo jezdit čím dál tím více lidí, kteří se chtěli především bavit. Dovezli sem palmy z Afriky, eukalypty z Austrálie, a když jim to nestačilo, vymysleli festival.

Cannes_vieux-port_pêcheurs

Dnes je město spojováno právě se slavným filmovým festivalem, který se zde koná již od roku 1946. Každý návštěvník Cannes se touží vyfotit na proslulém červeném schodišti festivalového paláce. Potom je dobré si palác obejít a zastavit se u francouzské verze hollywoodského chodníku slávy. Prohlédněte si otisky dlaní a podpisy hvězd filmového plátna. Málokdo odolá pokušení poměřit si svou dlaň s dlaní svého oblíbeného hrdiny.

Podél festivalového paláce se táhne hlavní tepna města, promenáda de la Croisette. Tento přímořský bulvár je dlouhý přes dva kilometry a je lemovaný palmami, luxusními hotely, butiky, nočními kluby a restauracemi. Zde je to pravé místo pro setkání se slavnou hvězdou, filmovým producentem nebo se začínající, ale tělesně vyspělou herečku.

Podél promenády si můžete prohlédnout velkolepé hotely, v nichž se během konání filmového festivalu ubytovávají celebrity, a také restaurace, do nichž pak chodí na skleničku či něco k snědku. Skoro v každém podniku tu visí fotky herců a hereček, kteří jej navštívili.

Při procházce tímto luxusním přímořským bulvárem nesmíte minout slavný hotel Carlton postavený ve stylu belle époque. Na hotelu vás určitě zaujmou elegantní bílé věžičky. Místní tvrdí, že kopule hotelu, ve kterém bývají ubytovány ty největší filmové hvězdy, byly postaveny podle poprsí jedné slavné španělské kurtizány. Pás pláže, která ke Carltonu patří, je nejkrásnější v Cannes a slunící se těla zde dovádějí již od chvíle, kdy Coco Chanel poprvé prohlásila opalování za módní trend.

Až se do sytosti nabažíte všeho toho ruchu filmového světa, můžete si udělat výlet na nedaleký ostrov Sainte Marguerite. Ten nabízí k návštěvě pevnost Ford Royal, která v minulosti sloužila jako státní vězení. Jejím nejslavnějším vězněm prý byl tajemný muž se železnou maskou, dobře známého z hollywoodských filmů. Až si prohlédnete celu tohoto slavného vězně, vraťte se zpět do Cannes. Třeba zrovna narazíte na některou z hollywoodských hvězd.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *