Google mapy zná a používá asi každý. Nejednou nám jistě zachránil kůži, když jsme se ocitli na neznámém místě nebo jsme autem marně bloudili ulicemi města. Ale ani zdánlivě dokonalé Google Maps nevědí všechno – a možná je to zámě. Díky satelitním snímkům si dnes můžete prohlédnout poměrně zblízka skoro každé místo na světě. A to vše z pohodlí svého domova – stačí vám připojení k internetu. Přesto nám zůstává řada míst utajena – může jít třeba o vojenské oblasti, které musí být střeženy z důvodů bezpečnosti, ale také vládní budovy nebo prostě místa, která si nesou nějaké své tajemství. Která místa si na Google Maps pořádně neprohlédnete?
Moruroa, místo, kde se odehrávaly jaderné pokusy
Mezi polynéskými ostrůvky se snadno nějaký z nich ztratí. Je jich tolik, že na první pohled ani nepoznáte, zda na mapě něco schází nebo ne. Jeden je tam ale zkresleně vyobrazen záměrně. Jde o atol zvaný Moruroa, který vypadá, jako by něco skrýval. Je z něj viditelná jedna část, zatímco ta druhá zůstává rozmazaná. Proč? Jedním z možných důvodů mohou být následky 170 jaderných pokusů, které tu Francie v letech 1966-1996 prováděla. Těžko říct, co bychom zde mohli vidět, ale asi pro tajnůstkaření existuje nějaký důvod.
Jeannette, ostov severovýchodně od Ruska s nejistým účelem
Ve východosibiřském moři, severovýchodně od Ruska, se nachází malý ostrov Jeannette. Jde jen o malý kousek pevniny, na délku měřící asi 1,9 km. Vzhledem ke své lokalitě asi nikoho nepřekvapí, že je celý pokryt ledem. V jeho středu se také nachází téměř 382 metrů vysoký vrchol. Ani tento ostrůvek si na mapách nelze řádně prohlédnout. Není zcela jasné, proč je vlastně rozmazaný a také se vedou dohady o tom, kterému státu vlastně patří – zda Rusku nebo USA. Při přiblížení se ale nezdá, že by zde bylo něco víc než jen zamrzlá pustina.
Oblast 51, tajná letecká základna USA
O americké vojenské základě známé jako Oblast 51 slyšel zřejmě každý. A to především proto, že se o ní hovoří v souvislosti s pádem UFA a různými pokusy ohledně mimozemského života. Je logické, že právě tato oblast se s ohledem na bezpečnost na mapách Google řádně nezobrazuje. To, co uvidíte, je několik budov s dlouhou přistávající ranvejí. Pravděpodobně to však není vše, co se zde dá najít, a je možné, že ze strany americké vlády existují nějaké pokyny k tomu, jak by mapy měly tuto oblast lidem prezentovat. Vzhledem k tomu, že je tato lokalita umístěna uprostřed hor, je nemožné jakkoliv radarově sledovat dění na tomto místě. Mnozí se proto domnívají, že tu vláda ukrývá mimozemskou technologii.
Faerské ostrovy, severní Atlantik
V severním Atlantiku se mezi Norskem a Islandem nachází Faerské ostrovy, které jsou pod správou Dánska. Není zcela známo, proč je přibližně polovina jejich území rozmazána z dálky, ačkoliv po přiblížení vypadá většina míst celkem zřetelně. To, co však ani po přiblížení není dobře vidět je oblast na východě ostrova a nedaleký ostrov Fugloy. Ty Google i nadále rozmazává, a nikdo netuší proč. Některé zdroje hovoří o vojenské základně zbudované během 2. světové války, podle jiných zdrojů má však toto opatření souviset s místním rybolovem.
Národní park Tentauco, Chile
Posledním utajovaným místem je malý park na západě Chile. Ten je v soukromém vlastnictví a nelze jej tedy jen tak bez potíží navštívit. Jeho poloha je sice z Google map dobře patrná a stejně tak lze při vzdálenějším pohledu rozeznávat zalesněné úseky i vyprahlá mísa. Pokud si ale mapu přiblížíte, zjistíte, že řada míst je poněkud rozmazaná a působí dojmem, jako by byla do mapy přidána uměle. Nelze tedy přesně určit, co se zde nachází. Někteří se proto domnívají, že v oblasti žijí ohrožené druhy zvířat, jiní si myslí, že jsou v parku úmyslně utajované druhy zvířat.
Napiš komentář