Světové památky tak, jak je neznáte. Tyto zajímavosti v průvodcích nenajdete

Po světe cestujeme nejen kvůli přírodním krásám, ale také proto, že nás lákají populární památky a turistické atrakce. Udělat si před nimi fotku, kterou pak dáte na sociální sítě, je samozřejmost. Okolo nejslavnějších památek se však často točí zajímavé příběhy. Pokud se chcete dozvědět pár zajímavostí, které jen tak v nějakém průvodci nenajdete, čtěte dál.

Eiffelova věž, Paříž

Tuto dominantu Paříže známe úplně všichni. Pokud navštívíte hlavní město Francie, je nemožné ji vynechat. Málokdo už ale ví, že Gustave Eiffel, po němž je dominanta Paříže pojmenovaná, si přál mít ve třetím patře věže svůj vlastní soukromý pokoj. Toto přání mu bylo nakonec splněno a tato místnost skutečně vznikla. Eiffel tam sice nepřebýval pravidelně, ale vítal tam některé své vzácné návštěvy.

Věž má také svou speciální barvu – Eiffel Tower Brown. Jde o hnědočervenou barvu, kterou se slavná památka pyšnila od svého vzniku. Později však byla nahrazena žlutějším odstínem. Ukazuje se ale, že původní odstín je na údržbu snazší, a proto se k němu památka postupně vrací.

Nebyla by to rivalita mezi Angličany a Francouzi, kdyby se ostrovnímu národu nezachtělo mít také svou vlastní slavnou věž. Angličané proto nedlouho po postavení Eiffelovky nechali zbudovat tzv. Watkinovu věž, která stála ve Wembleyském parku. Nikdy však nebyla dokončena a kvůli nestabilitě byla nakonec zcela zbourána.

Taj Mahal, Indie

Tento mohutný palác láká turisty z celého světa. Je nádherný, monumentální a nese si s sebou mnoho zajímavých příběhů a pověstí. Faktem ale je, že na výstavbě honosného indického pomníku se podílelo přes 1000 slonů, kteří pomáhali tahat těžký materiál a sloužili jako velmi efektivní pomocníci.

Indie také řeší nepříjemný problém, který souvisí se zachováním této vzácné památky. Základy mauzolea jsou totiž postaveny ze dřeva, které postupem času trouchniví a ztrácí nosnost. Pokud tedy nebude vhodným způsobem zakročeno, hrozí, že by se stavba mohla časem zcela zhroutit.

Po celém světě také najdeme několik více či méně povedených duplikátů slavné stavby. Jeden z nich je například v Bangladéši. Ten je věrnou replikou originálu v Agře a nechal jej postavit bangladéšský boháč Ahsan Moni, který chtěl chudým obyvatelům své země zpřístupnit tuto nádhernou podívanou, aniž by museli cestovat do Indie.

Sfinga, Egypt

Jeden ze symbolů Egypta vlastně paradoxně ani není sfingou. Podle mytologie je totiž sfinga stvořením s křídly, tělem lva a tváří ženy. Ta v Egyptě ale křídla postrádá a také má mužskou tvář. V době svého vzniku byla natřená mnoha zářivými barvami, takže dnes může oproti svému originálu působit vpravdě nudně. Spekuluje se také o tom, že původně měla na hlavě korunu.

Socha svobody, New York

Asi všichni víme, že sochu dostaly Spojené státy darem od Francie. Za podstavec, na kterém nyní stojí, si však Američané museli již zaplatit sami. Spekulovalo se i o tom, že by Socha svobody mohla stát třeba v Bostonu nebo ve Filadelfii. Nakonec obě města na celé čáře porazil New York.

V minulém století musela být socha poněkud vylepšena. Změny prodělal její obličej (který museli restauratéři posunout výš), její nos a také paže. Socha dostala do ruky také novou pochodeň.

Big Ben, Londýn

Častým omylem bývá to že, název Big Ben odkazuje k celé věži. Není to však pravda. Jde pouze o jméno zvonu, který je ve věži umístěn. Samotná věž nese od roku 2012 jméno anglické královny Alžběty II. Předtím jí Angličané říkali pouze hodinová, případně svatoštěpánská věž. Na vrcholu věže se také kdysi nacházelo tzv. Ayrton Light. To mělo panovníkovi signalizovat, že se členové parlamentu nacházeli v budově ještě po setmění. Později bylo světlo vypnuto, ale pracuje se na jeho znovuobnovení a zavedení do provozu.

Bílý dům, Washington D.C.

Ne vždy byl Bílý dům Bílým domem. Tento název mu dal až šestadvacátý prezident Theodore Roosevelt. Předtím se mu běžně říkalo Prezidentovo panství, Prezidentův palác nebo také Prezidentův dům. S návrhem prezidentského sídla přišel sice již první prezident George Washington, ale prvními obyvateli byli až druhhý prezident USA, John Adams, se svou ženou Abigail.

Šikmá věž, Pisa

Tento velmi zajímavý architektonický monument nebyl vždy všem po chuti. Například fašistický vůdce Mussolini se pokusil stále více se naklánějící věž spravit poněkud svérázným způsobem. Do základů nechal vyvrtat díry, které zalil cementem. Docílil však přesného opaku a zeď se naklonila ještě více. Původně se věž nakláněla jiným směrem, ale postupem času se začala přetáčet a dnes směřuje na jih, zatímco původně mířila na sever.

Kreml, Moskva

Dnes trůní na špičkách pěti kremelských věží hvězdy bohatě zdobené rubíny. Ty tam však přidali až komunisté. Původně zde byl carský symbol, tedy dvouhlavý orel. Na nádvoří je také možné obdivovat světově největší zvon. Drží sice prvenství, ale nikdy nezvonil – kvůli své váze a velikosti se rozlomil a je zcela nepoužitelný.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *