Poprvé ve Skotsku? Jejich kuchyni nesmíte vynechat

Velká Británie zní možná trochu jako nuda. Londýn viděla snad už i vaše babička a zbytek Británie jste už možná stihli projet s partou přátel. Ale dojeli jste až tak daleko, abyste viděli krásy této neuvěřitelné krajiny na severu od Anglie? Skotsko je neprávem opomíjeno a jen málo lidí zamíří na dovolenou konkrétně do této […]

Velká Británie zní možná trochu jako nuda. Londýn viděla snad už i vaše babička a zbytek Británie jste už možná stihli projet s partou přátel. Ale dojeli jste až tak daleko, abyste viděli krásy této neuvěřitelné krajiny na severu od Anglie? Skotsko je neprávem opomíjeno a jen málo lidí zamíří na dovolenou konkrétně do této části Spojeného království. Možná se bojí zimy a možná žijí v přesvědčení, že kromě bájné Lochnesky Skotsko nic jiného nenabízí. Nemohou se mýlit více. A kromě dech beroucí krajiny se vyplatí vyhradit si čas na skotskou kuchyni. Budete to skutečně netradiční zážitek.

Haggis

Čím jiným začít, než nejproslulejším jídlem Skotů. Jmenuje se haggis a v podstatě se jedná o ovčí vnitřnosti jako například játra, srdce nebo plíce, které jsou okořeněny a vaří se v ovčím žaludku. Někdy jsou smíchané s kroupami nebo ovesnými vločkami. Přidat se může i jiné maso nebo zelenina, vždy záleží na místních zvyklostech. Možná to zní opravdu nechutně, ale pokud zapomenete, co jíte, budete překvapeni, jak dobré to je.

Neets and tatties

Tento neméně tradiční pokrm se většinou servíruje jako příloha k haggis, ale dá se jíst i samostatně. Jedná se o kaši z brambor a brukve, která ej dochucena máslem a pažitku. Dohromady vlastně může snadno připomínat bramborovou kaši, takže pro naše chuťové buňky to nebude nic překvapivého.

Skotská snídaně

A anglické snídani jste už určitě slyšeli, ale věděli jste, že i skotové a welšané mají své vlastní varianty této kalorické bomby? Ve Skotsku se snídaně skládá ze smažených vajec, klobásy, slaniny a z černého pudingu, což je jakási varianta našeho jelita. Někdy se podává také z bramborovými plackami nebo houbami. Každopádně to není jídlo, které by vás po ránu nakoplo k nějaké větší aktivitě. Pravděpodobně se poté budete chtít vrátit zpět do postele.

Toffee pudding

Jste-li spíše fanouškem sladkého a milujete dezerty, které se doslova rozplývají na jazyku, i pro vás se ve Skotsku něco najde. Dopřejte si tento karamelový dezert, který je měkký, vláčný a hlavně plný slaďoučkého karamelu. Často se servíruje s vanilkovou zmrzlinou nebo vanilkovým krémem. Určitě budete chtít požádat o recept!

Bangers and mash

Za tímto názve se neskrývá nic kulinářsky náročného, ale na chuti to rozhodně nepoznáte. Jedná se v podstatě o klobásu, doplněnou bramborovou kaší a cibulovou omáčkou. Skotové milují těžká a tučná jídla, která jim dodají dost energie na náročný život ve studeném klimatu, ale pokud jste tady na dovolené a všude se vezete autem, pak se můžete domů snadno vrátit s několika kily navíc. Přesto ale toto jídlo stojí za ochutnání a pokud si chcete držet linii, jednoduše se o něj rozdělte s partnerem či kamarády.

Scottish Tablet

Nevíte, co přivést domů jako suvenýr? Tato sladká pochoutka je ideálním dárkem. Chutná výtečně a navíc se pyšní jménem “skotský”, což znamená, že vás nikdo nemůže nařknout, že jste ji koupili na benzince na hranicích. Jedná se vlastně o měkké sladkosti podobné našim karamelkám, které však ani zdaleka nemají jen karamelovou příchuť. Vyrábí se v celé řadě variant od ovocných, přes čokoládové až po alkoholové. Pochutná si určitě každý a jako dárek je to velmi vhodné.

Proč tedy příští dovolenou nestrávit ve Skotsku. V létě zde může být velice příjemné počasí a po dobrém jídle můžete objevovat krásy přírody i kulturní a historické pamětihodnosti. A že toho bude! Skotsko je bezpochyby země, která stojí za návštěvu.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *