Jedete letos do Chorvatska a nechcete se jen flákat u moře? Mrkněte na naše tipy

Pro Čechy je klasickou letní dovolenou týden u Chorvatska, možná s polopenzí, možná s vlastní stravou. Nechceme tento typ dovolené nijak snižovat. Pro rodiny s dětmi nebo starší lidi určitě není ideálnější destinace. Je to blízko, moře je teplé a čisté a v pohodě se domluvíte. Ale pro ty z vás, kteří mají flákání u […]

Pro Čechy je klasickou letní dovolenou týden u Chorvatska, možná s polopenzí, možná s vlastní stravou. Nechceme tento typ dovolené nijak snižovat. Pro rodiny s dětmi nebo starší lidi určitě není ideálnější destinace. Je to blízko, moře je teplé a čisté a v pohodě se domluvíte. Ale pro ty z vás, kteří mají flákání u moře už dost, máme dobrou zprávu. Chorvatsko není jen o plážích, zmrzlině a azurovém moři. Vyrazte letos za kulturou a historií do chorvatských měst. Budete překvapeni, jak jsou krásná a možná se do této země nově zamilujete.

Záhřeb

Možná jste navštívili již většinu hlavním měst Evropy, ale troufneme si říct, že v Záhřebu jste ještě nebyli. Tak nějak se nenachází na žebříčku nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších destinací. A to je je přitom opravdu škoda! Záhřeb může architekturou i historií konkurovat jiným o mnoho navštěvovanějším místům. Záhřeb nejlépe objevíte pěšky. Nejedná se o žádné kosmopolitní město, které by se rozkládalo na obrovské ploše a to je nám o to sympatičtější. Uličky jsou navíc velmi úzké a různě stoupají i klesají, takže pěší procházka bude nejpříjemnější a můžete navíc profitovat z řady kavárniček a drobných obchůdků, na které po cestě narazíte. Městská architektura je zvláštní směsicí různých stylů – od secese, přes neobaroko až po art deco. Každý si zde najde svoje.

Co rozhodně neopomenout:

 • Museum of Broken Relationships – trošku netradiční muzeum, které vystavuje osobní předměty bývalých milenců společně s krátkým shrnutím jejich příběhů. Může se vám to zdát až morbidní, ale ve skutečnosti je to spíše zábavné a poučné zastavení.
 • Kostel sv. Marka – nádherný středověký kostel ze 13 století, který vás na první pohled zaujme nádhernou vykládanou střechou
 • Gornji Grad – Medveščak – tzv. horní město, které zaujme zajímavou architekturou, ve které se odráží chorvatská kulutura
 • Mesnice NENO – pouliční trh plný těch nejlepších chorvatských pochoutek. Nakoupíte zde výborné suroviny na odpolední piknik v jednom z místních parků.

Dubrovník

Dubrovník je nádherný jihodalmatský přístav, jehož jádro obklopuje mohutné opevnění, nabízí ideální rovnováhu mezi dovolenou u moře a kulturním vyžitím. Většina rekreačních zařízení se rozkládá na okolních poloostrovech, ale když vás moře začne nudit, můžete vyrazit do tohoto slunce zalitého pulzujícího města.

Mohutné hradby obsahují také více než 15 věží a menších pevností. Tento městský komplex patří mezi nejzachovalejší památky jihovýchodní Evropy a právem je i na seznamu kulturního dědictví UNESCO. V Dubrovníku se ale nebudete nudit ani pokud historie není zrovna váš šálek kávy. Je zde bohaté kulturní vyžití. Mimo jiné třeba velmi oblíbené divadlo nebo úspěšný symfonický orchestr.

Nezapomeňte navštívit především starý Dubrovník, historickou část, kde najdete řadu významných památek:

 • renesanční kostel sv. Spasitele z 16. století
 • románsko-gotický františkánský klášter
 • Onofriovu kašnu, která je součástí dubrovnického vodovodu
 • palác Sponza
 • barokní chrám sv. Blažeje, který je patronem města
 • Městkou zvonici a Městkou strážnici
 • Knížecí palác

Návštěvu v Chorvatsku se ani omylem nemusí točit jen okolo moře a radovánek u vody. Chorvatská příroda, kultura i památky je nejméně bohatá a pozoruhodná a je škoda ji přehlížet. Výhodou také je, že se nikde nebudete tlačit s davy turistů, které najdete v jiných krásných evropských městech. Do Chorvatska za kulturou můžete vyrazit třeba již na jaře, protože teploty budou již velmi příjemné a zároveň vás nebude sužovat horký letní žár. Anebo si počkejte do léta a spojte tento výlet i s návštěvou moře. Po dnech strávených v historických městech vám jistě ochlazení přijde vhod.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *