Trekking v Evropě: Tyhle lokality patří k těm nejkrásnějším

Treking se v posledním desetiletí stal jednou z nejrozšířenějších outdoorových aktivit. Částečně je to způsobeno tím, že náklady na cestování se staly dostupnějšími pro širší populaci, ale také tím, že došlo k posunu v přístupu ke znovuobjevování přírody, navázání kontaktu se sebou samým a pochopení přínosů, které má pobyt v přírodě pro naše duševní zdraví. Pokud i vy plánujete strávit léto putováním po svých, zde najdete několik doporučení na ty nejkrásnější lokality v Evropě.

Treking je historicky spojován s některými významnými světovými destinacemi, jako jsou Himálaj nebo Andy v Jižní Americe, ale i v Evropě se nacházejí jedny z nejlepších trekingových destinací a rozmanité země nabízejí jedinečné příležitosti. Existují zde náročné dálkové trasy i snadněji dostupné jednodenní treky, což znamená, že Evropa je vlastně trekingovým rájem, který máte na dosah ruky.

Tour du Mont Blanc – Švýcarsko / Itálie / Francie

Tour du Mont Blanc je jedním z nejznámějších vícedenních treků v Evropě. Rozhodně to není jednoduchý trek, vyžaduje vytrvalost a houževnatost, nemluvě o dobré navigaci a horských dovednostech. Trasa měří přibližně 170 km a vede přes tři země. Absolvování celého okruhu trvá obvykle kolem 10 dní, přičemž většina lidí volí preferovanou trasu proti směru hodinových ručiček; díky tomu si můžete užít alpské výhledy ve Švýcarsku, Itálii a Francii.

Co se týče ubytování, na výběr máte především horské chaty nacházející se podél cesty. Ve městech, kterými projíždíte, jsou také ubytovny a penziony, které však mohou být o něco dražší, pokud máte omezený rozpočet.

Ať už využijete služeb horského vůdce, nebo se vydáte na cestu s vlastním průvodcem, budete muset plánovat a připravit se fyzicky i psychicky. Nebudete potřebovat žádná zvláštní povolení, takže jakmile si shromáždíte vybavení a budete se cítit připraveni, vydejte se do Ženevy a k bráně do Alp!

Jungfrau – Švýcarsko

Švýcarsko je historicky jednou z nejlepších turistických zemí v Evropě. Jungfrau zaujímá místo jednoho z našich nejlepších míst pro pěší turistiku v Evropě, a to nejen proto, že se nachází ve Švýcarsku, ale také proto, že je ztělesněním alpské svobody a přírodních horských krás.

Rozmanitost tras, které můžete projít, vám umožní podniknout túry s různou obtížností, vzdáleností a délkou trvání. Jedna z hlavních atrakcí vás zavede do blízkosti Jungfraujochu, který se nachází v impozantní výšce 3 466 metrů nad mořem.

S množstvím turistických tras jsou spojeny i možnosti nákupu jízdenek, které vám umožní volně prozkoumávat hory s využitím vynikajícího systému železnic, které vás dopraví na různé trasy.

Nemůžeme mluvit o tomto místě pro pěší turistiku v Evropě, aniž bychom se zmínili o tom, že je součástí skutečné inspirace pro Středozem J. R. R. Tolkiena. Některé z turistických stezek, na kterých se ocitnete, byly klíčové pro vznik ikonických míst, jako je například Roklinka, ideální pro všechny fanoušky Pána prstenů, kteří se chtějí ponořit do jejich milovaného fantasy světa!

Alta Via 2 – Itálie

Itálie má rozhodně jedny z nejlepších trekových tras v Evropě. Jen v Dolomitech jsou po jejich dramatických vrcholcích rozesety neuvěřitelné turistické stezky. Právě zde se nachází Alta Via 2, která patří k nejlepším pěším túrám v Evropě, podle některých dokonce na světě.

Je známo, že je náročnější než Alta Via 1, je to jedna z nejpřednějších vícedenních túr v Evropě, která trvá přibližně 8-9 dní a měří přes 160 km. Projdete množstvím terénů, poznáte přírodní parky, masiv Sella a tradiční autentické italské vesnice, z nichž každá má své kouzlo.

V celém regionu je k dispozici nespočet průvodců, kteří vedou túry. Případně se můžete na túru vydat sami, ale ujistěte se, že máte slušného knižního průvodce, mapu a znalosti trekingu v odlehlých oblastech. Na tuto trasu není potřeba žádné povolení.

Norské fjordy – Norsko

Nemůžete mluvit o pěší dovolené v Evropě, aniž byste zmínili Norsko. Norské fjordy si nesmíte nechat ujít. Jejich přírodní krásy a ledovcem vytvořené zátoky s okolní krajinou vytvářejí jedny z nejlepších treků v Evropě. 

Fjordy jsou rájem pro pěší turisty. Je zde mnoho rozmanitých tras s jedněmi z nejlepších procházek v Evropě. Za zmínku stojí např: Skåla – impozantní hora s panoramatickými výhledy a Trolltunga – robustní skalní útvar, který se vypíná a poskytuje adrenalinové výhledy. Všechny fjordové trasy uspokojí vaše turistické potřeby bez ohledu na to, jakou obtížnost hledáte.

Aspektem, který dělá z fjordů jednu z nejlepších túr v Evropě, je právo na toulání (Allemannstretten). Toto v Norsku tradiční právo znamená, že můžete volně prozkoumávat krajinu a volně se utábořit na noc. Ideální pro milovníky venkovního způsobu života, kteří hledají skutečné spojení s přírodou. Pokud vám kempování nevyhovuje, jsou samozřejmě k dispozici rozsáhlé možnosti ubytování, které zahrnují hotely a chatky.

Pohoří Retezat – Rumunsko

Národní park a pohoří Retezat, méně známá destinace pro pěší turistiku v Evropě, jsou zajímavou nabídkou pro ty, kdo hledají méně známé treky. Rumunsko, kde se nachází 20 vrcholů, z nichž nejvyšší dosahuje výšky 2 509 metrů, má svůj osobitý ráz. To platí zejména pro Peleagu, nejvyšší vrchol regionu a jednu z nejoblíbenějších túr v oblasti. Odměnou vám budou nádherné výhledy, které se rozprostírají v této hornaté oblasti, zvlněná krajina pod ní a nádherná ledovcová jezera.

Jelikož se jedná o chráněnou oblast UNESCO, je to ráj pro milovníky přírody. Pokud budete mít oči otevřené, uvidíte rysy, medvědy a úžasné množství ptáků a dalších živočichů.

Ideálním místem pro ubytování jsou horské chaty. Můžete se také na večer usadit v některém z vyhrazených tábořišť, nebo pokud chcete turistiku a ubytování oddělit, v nedalekých městech najdete několik útulných penzionů

El Caminito Del Rey – Španělsko

V soutěsce Gaitanes v El Chorro (Malaga) se ve výšce 105 metrů nad řekou nachází El Caminito Del Rey. Podniknutí této výjimečné túry vám poskytne nádherné výhledy a adrenalin jako nikdo jiný.

El Caminito Del Ray (Malá královská stezka) vyniká jako jedna z nejlepších procházek v Evropě a je zcela odlišná od ostatních na našem seznamu. Jedná se o notoricky známou procházku, která je označována za nejnebezpečnější stezku na světě a rozhodně není pro slabé povahy.

Namísto dlouhé a namáhavé túry nabízí tato trasa něco jiného pro pěší turistiku v Evropě. Osmikilometrová trasa plná vzrušení a zázraků španělskou krajinou je snadno dostupná z nedalekého města, ale abyste si zajistili místo na procházce, musíte si ji předem rezervovat.

Jelikož se jedná pouze o poměrně krátkou túru, lze ji snadno začlenit do dalších plánů na dovolenou, které máte během pobytu ve Španělsku, jako je cyklistika nebo sportovní lezení.

ZDROJ: https://www.muchbetteradventures.com/magazine/the-20-best-hikes-in-europe/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Emy Angelli: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/krajina-priroda-italie-modra-obloha-6952282/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *