8 nejlepších vinařských destinací v Evropě

Víno je produkt jako žádný jiný a dovede zcela jedinečně odvyprávět celý příběh regionu, jeho klimatu, života jeho obyvatel, jejich chuti a vynalézavosti. Každé víno je jiné a náš výběr nejlepších vinařských destinací v Evropě vás jistě potěší a může být skvělou inspirací pro každého, kdo miluje víno, ale také setkávání s lidmi, kteří pro víno žijí.

1. Plovdiv, Bulharsko

Poznávání historie a kultury prostřednictvím kvalitního vína a skvělého jídla. Plovdiv a jeho region jsou absolutním rájem pro každého milovníka vína. Údolí řeky Marice je místem, kde nejlepší vinaři pěstovali své odrůdy révy již před 5000 lety a tato vína byla opěvována mnoha kronikáři již ve starověku.

Plovdiv je ideálním místem pro skutečně nádherné kulinářské zážitky. Město je oblíbeným cílem a ideálním výchozím bodem pro skvělé výlety zaměřené na víno a autentickou kuchyni. Cestovatelé, kteří hledají kulinářské zážitky, ocení kombinaci výjimečných vín, přátelských místních obyvatel a neformální atmosféry vináren a míst pro degustaci vín v kreativní čtvrti Kapana, Starém městě a dalších centrálních místech Plovdivu.

Kromě historie a kultury si Plovdiv získává oblibu díky svým kulinářským festivalům a jako destinace pro zážitky s vínem a kuchyní. Každoročně se ve městě koná řada významných akcí, jako je Mezinárodní výstava vinařství a produkce vína – Vinaria, Festival vína a gurmánů (během května) a Festival mladých vín (během listopadu).

2. Alentejo, Portugalsko

Vína jsou pro tento region symbolická. Pěstuje je zde více než 250 producentů na ploše 22 000 hektarů. Do Borby se vydejte pokud možno v listopadu, kdy se koná Festa da Vinha e do Vinho (slavnost vinné révy a vína). V historickém centru jsou různé “tasquinhas” (malé hospůdky/restaurace), některé s obrovskými hliněnými hrnci na víno, kde se dříve víno vyrábělo, a nabízejí místní produkty. Během festivalu se nacházejí na speciální trase, kterou navštěvuje Confraria dos Enófilos do Alentejo (bratrstvo milovníků vína). Druhou možností je, že v prosinci byste měli navštívit Cabeção a Vila de Frades, kdy se zde koná ochutnávka nového vína od výrobců. Ve Vila de Frades se v rámci akce Vitifrades koná soutěž o místní “hrnkové” víno (2. prosincový víkend). V tomto městě, stejně jako ve dvou dalších nedalekých, Vila Alva a Vila Ruiva, se víno tohoto druhu stále vyrábí metodami velmi blízkými těm, které používali Římané.

Na závěr byste neměli vynechat návštěvu Enoteca a Museu do Vinho v Redondu. Začněte muzeem, které má tu výhodu, že se nachází v budově turistického úřadu, udělejte si výlet do Serra d’Ossa, vychutnejte si šťavnatý oběd a odpoledne stravte ve městě.

3. Bordeaux, Francie

Můžete se vydat na prohlídku města s průvodcem pěšky, lodí nebo na kole, navštívit vinařskou oblast nebo si prohlédnout region na plavbě po řece. Vaše děti budou nadšené z lodní varianty a vy s přáteli nepochybně oceníte ochutnávku vína nebo objevování nočního Bordeaux. Návštěva Bordeaux je skutečným zážitkem, který vždy zahrnuje několik překvapení.

Do Saint-Emilionu se obvykle jezdí za vynikajícím vínem, ale objevují zde také neobyčejnou, dobře zachovalou historickou vesnici. Saint-Emilion se nachází hodinu jízdy autem od Bordeaux, je to rozkošné středověké městečko obklopené 5 500 hektary vinic a v roce 1999 bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO!

4. Údolí Douro, Portugalsko

Údolí Douro by se klidně mohlo nazývat kouzelným údolím, takovou krásu a kouzlo nabízí jeho krajina. Vyjíždí se z Porta, kde se řeka vlévá do moře a kde také končí vína Douro (stolní a portské), vyráběná na jeho svazích, a tuto kulturní krajinu, zapsanou na seznamu světového dědictví, lze poznat různými způsoby: po silnici, vlakem, výletní lodí, a dokonce i vrtulníkem. Po trase mezi vyhlídkovými místy, která nabízejí nejlepší výhledy, musíte překonat řeku ze severu na jih a zpět. Cestou však můžete obdivovat úchvatné scenérie nad řekou a navštívit vinice, města a vesnice, dokud nedorazíte do Miranda do Douro, místa, kde řeka vstupuje do Portugalska.

5. Toskánsko, Itálie

Toskánsko se nachází ve střední Itálii a rozkládá se od Apenin až k Tyrhénskému moři. Jeho krajina, umělecké dědictví a význačná města – mezi nimi na prvním místě Florencie – činí z Toskánska nezpochybnitelného protagonistu mezinárodního cestovního ruchu. V tomto regionu má příroda mnoho různých tváří, počínaje pobřežím, kde se střídají dlouhé písečné pláže, jako je pláž Versilia, se skalnatými útesy a strmými mysy. Bezkonkurenční jsou ostrovy toskánského souostroví, obklopené středomořskou vegetací, křišťálově čistým mořem a bohatým mořským dnem.

6. Champagne, Francie

Oblast Champagne-Ardenne je celosvětově známá kvalitou svých vinic a sklepů. Rozkládají se na více než 30 000 hektarech a mobilizují talent tisíců zemědělců. Region Champagne-Ardenne má také kulturní dědictví, které čeká na to, až ho budete bezmezně obdivovat.

7. Eger, Maďarsko

V Egeru se nachází nejznámější maďarská vinařská stezka, které se říká “Údolí krásné paní”. Mimo Maďarsko je poměrně neznámé, což mu rozhodně dodává další kouzlo.  V údolí se nachází asi 200 autentických vinných sklípků vyrytých v ryolitových tufových jeskyních.

Přestože celé místo vypadá tak trochu jako cesta časem do 80. let, je zde mnoho sklepů, které jsou stylově docela trendy. Najdete zde speciální ročníky a oceněná vína z  vinařské olympiády – to vše za velmi přijatelnou cenu. Nenechte si ujít příležitost ochutnat tyto poklady a staňte se samozvaným sommeliérem.  Až budete v Egeru, ochutnejte “Egri Bikavér” (Býčí krev), což je rubínově červené cuvee víno s bohatým aroma, a “Egri Csillag” (Hvězda Egeru), elegantní lehké, symbolické cuvee víno regionu.

8. Katalánsko, Španělsko

Katalánské středomořské klima je pro pěstování vinné révy obzvláště příznivé. Katalánsko má mnoho slunečních hodin i v zimě a léto s mírnými teplotami.  Srážky se soustřeďují především na jaře a na podzim. Díky velké zeměpisné rozmanitosti má Katalánsko 11 označení původu (DO) pro víno.

Kromě toho existuje označení původu Cava, které se nachází především v oblasti Penedès. Katalánsko tak nabízí mnoho turistických atrakcí ve svých vinařských oblastech, jako jsou návštěvy vinařství, procházky po vinicích, festivaly, ochutnávky vín a kurzy snoubení jídla a vína. Mezitím roste počet wellness center zaměřených na vinnou terapii, která využívá vlastnosti hroznů a vína pro zdraví a pohodu.

ZDROJ: https://www.farandwide.com/s/best-wineries-europe-351b93df2b6246d3
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: David: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/1277181/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *