Berberské městečko Azrou

Berberské městečko Azrou, ležící ve Středním Atlasu, skýtá pohodové a příjemné útočiště během vaší dovolené v Maroku. Je obklopené cedrovými a borovými lesy, které už samotné stojí za návštěvu. Ve stínu stromů se tam můžete projít, vyfotit s makaky nebo třeba projet na koni. Samotné městečko v mnohém připomíná malebné francouzské městečko. Pomineme-li zahalené ženy, prodejce koberců a nesmlouvavé obchodníky, nalezneme zde příjemné kavárny a restaurace, kde si můžete dopřát kousek výtečného dortu. A snad i ta káva zde už není Nescafé!

Berberská škola postavená Francouzi

Na okraji města se tyčí obrovská skála, díky které získalo své pojmenování (Azrou v překladu do berberštiny znamená „Velká skála“). Dominantou mezi zdejšími stavbami je berberská vysoká škola (Collège Berbère), která je odkazem Francouzů. Měla se stát centrem jejich snah, jak oddělit vesnické Berbery od městských Arabů. Z řad školy vzešlo mnoho překladatelů, místních správců i vojenských důstojníků. To, co však dělá Azrou výjimečným, je především jeho pověst významného tržního střediska.

O obchodním umění místních jsem koneckonců měla šanci se sama přesvědčit, když jsme zastavila u cedrových lesů. Kolem bylo plno malých krámků se šperky, suvenýry a dřevěnými soškami, no a místní byli ochotní je vyměnit opravdu za vše. Od ponožek, přes čínské polévky a ovesné kaše, až po trekové hole a boty! Souk (trh) v Azrou, konající se pravidelně každý týden, přivádí do města Berbery ze širokého okolí. Kromě stánků s ovocem a zeleninou zde také najdete stánky s tradičními výrobky, především koberci. Právě v jejich výrobě má Azrou nezastupitelné místo. Vybrat si můžete z pestrobarevných barev a několika desítek různých vzorů, takže počítejte, že nákupem (a smlouváním) můžete strávit opravdu velké množství času.

Divadlo jménem smlouvání

Ještě ke zmiňovanému smlouvání, zde je důležité celou záležitost pochopit jako divadlo a také tak k tomu přistupovat. Zažila jsem i lidi, kterým to bylo vyloženě nepříjemné a proti srsti. Místní to ale čekají a tak přistupte na jejich hru. Nenechejte se ani rozhodit teatrálním rozhazováním rukou, zamračenými pohledy nebo tím, že vám prodejce zboží odmítne prodat a pak se za vámi ještě 3x vrátí. Odměnou vám bude nejen vysněné zboží, ale také nevšední zážitek a zkušenost. Dobrou zprávou v oblasti Azrou je fakt, že sem nejezdí tolik turistů, a proto také ceny jsou většinou nižší a obchodníci nemají vysoce přemrštěné turistické ceny.

Až budete mít město i nákupy za sebou, zcela jistě se přemístíte do některé z venkovních kaváren. V Maroku jako v islámské zemi většinou ženy v kavárnách sedět neuvidíte (kromě velkých měst jako je Casablanca. Tato místa jsou tradičně určena mužům a ženy se setkávají spíše v domácnostech. Také proto má mnoho stavení okna obrácená směrem do dvora a ne ven do ulice, jak je zvykem v naší kultuře. Smyslem je chránit čest ženy a její soukromí. Proto když někde do kavárny zavítáte, ženy-cestovatelky se tam nemusejí cítit vždy dobře. Zde se právě domnívám, že Azrou je světlou výjimkou. Nedá se moc říci, že tady uvidíte místní ženy, ale přinejmenším když zajdete na něco dobrého, nebudete si připadat, jako že na místo nepatříte. Tedy s chutí do toho!

Hana Dekojová: průvodkyně CK Mundo, která pořádá zájezd Maroko a také další exotické zájezdy

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *