Skutečný příběh, který jste viděli ve filmu Než přišla bouře

Při plavbě dlouhé necelých 6500 kilometrů postihl plavidlo Tami Oldsham Ashcraftové a jejího snoubence velmi silný hurikán. Následky této katastrofy jste možná mohli vidět ve filmu Než přišla bouře (Adrift). Její příběh i dnes vyvolává mnoho emocí. Je až neskutečné, co si tato žena prožila.

Poslední věc, kterou si Tami pamatuje, než upadla do bezvědomí, byl křik jejího snoubence. Když se po 27 hodinách v bezvědomí opět probrala, byla v kajutě jejich malé jachty a ležela v několika desítkách centimetrů vody. Byla obklopena kusy dřeva, jídla, šatů, nábytku a dalšího vybavení jachty. Svého snoubence nemohla nikde najít a celá loď byla silně poškozena. To vše byl výsledek velmi silného hurikánu, do kterého se dostali.

Po dobu dalších 41 dní čekal Tami boj o holý život na palubě poničené lodi kdesi uprostřed Tichého oceánu.

Boj o holý život

Tři týdny před osudovou nehodou se Tami se svým snoubencem Richardem Sharpem vypravili na zcela rutinní plavbu. Společně měli několik let zkušeností s plavbou na moři a strávili spoustu času na palubě různých jacht v mořích okolo ostrovů v jižním Pacifiku. Oceán byl jejich druhým domovem a nikdy by je nenapadlo, že se stanou obětí tak silného hurikánu, který jim obrátí život naruby.

V říjnu roku 1983 se setkali s jedním ze svých přátel, který jim učinil zajímavou nabídku. Požádal je, aby jeho jachtu přemístili z Tahiti do San Diega. Jednalo se o dlouhou a náročnou cestu, která však měla být náležitě odměněna, a tak oba dobrodruzi příliš neváhali. První tři týdny plavby probíhaly bez problémů, počasí bylo dobré a cesta šla podle plánu. Jenže poté se vše změnilo. Hurikán Raymond překvapil pár zcela nečekaně a udeřil ohromnou silou. Když zjistili, že se počasí výrazně zhoršilo, bylo již pozdě hledat náhradní plán, a tak se rozhodli hurikán zvládnout na palubě lodi. Jen těžko mohli vědět, čemu čelí.

Na jachtu udeřily ohromné vlny o výšce 12 metrů a silný vítr o rychlosti přes 220 kilometrů za hodinu. Richard Sharp trval na tom, aby Tami sešla do podpalubí a zůstala tam, zatímco on se upevnil do postroje a ovládal loď z paluby. Jakmile však Tami sestoupila do kajuty, uslyšela jen silný výkřik a pak ucítila náraz, který ji na více než jeden den vyřadil zcela z provozu. Probudila se do obrazu zkázy. I přesto, že byla loď značně poničena, stále se držela na hladině, a to Tami vlastně zachránilo život.

Bohužel, Richard nebyl nikde k nalezení. Postroj, ve kterém byl upevněn, když jej Tami naposledy viděla, jen visel z lodi dolů, ale Sharp nikde nebyl. Tami se nyní domnívá, že jej jednoduše strhla síla větru a Richarda vrhla do rozbouřených hlubin moře.

Tami ale neměla čas smutnit nad ztraceným snoubencem, šlo jí o život. Jachta se pomalu potápěla a zdálo se, že veškeré elektronické navigační nebo záchranné zařízení bylo nenávratně zničeno. Prostě zoufalá situace, a navíc silně krvácela a byla ve velice špatném psychickém i fyzickém stavu. Díky svým znalostem se jí podařilo vypumpovat z kajuty většinu vody a podařilo se jí najít hodinky a sextant, jediná zařízení, která přežila a která ji nakonec pomohla doplout k nejbližší pevnině, havajskému ostrovu Hilo.

I když všechny karty hrály proti ní, Tami to nakonec dokázala. Přežila jen díky konzervám ovoce a sardinek a díky naději, že dokáže přežít a doplavit se k pevnině.

Příběh se šťastným koncem?

I když byl její zážitek velmi traumatizující a pro Tami bylo těžké se s touto hrůznou zkušeností vyrovnat, nakonec našla klid tak, že svůj příběh sepsala. A to i přesto, že kvůli vážnému zranění hlavy nebyla po dobu šesti let od ztroskotání schopna číst ani psát. Její příběh byl později přeložen do osmi jazyků a stal se hitem. Nyní z něj vznikl i úspěšný film, který je zajímavým vhledem do duše mladé dívky, která na moři bojuje o holé přežití, i když zrovna přišla o to nejcennější – svého snoubence.

Podle Tami bylo jednoznačně nejtěžší vyrovnat se s tím, že byla zcela sama a nevěděla,co se s Richardem stalo. Byly prý časy během oněch 41 dní, kdy si říkala, že by bylo lepší to vzdát a zemřít. Nevěděla, zda má její zoufalý boj vůbec smysl a také co s ní bude, kdyby se nakonec zachránila. Přeci jen přišla o člověka, se kterým plánovala strávit zbytek života. Síla jejího smutku se plně projevila, až když byla opět v bezpečí.

Dnes žije Tami na ostrově San Juan a pravidelně se vydává na moře. Ani tento hrůzný zážitek ji od plavení neodradil. I přesto, že na Richarda každý den myslí, našla novou lásku, vdala se a má dvě děti. Její příběh tedy nakonec našel šťastný konec.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *