Thórova studna polyká vody Tichého oceánu. Proto se jí někdy přezdívá i brána do pekel

Ačkoliv leží při západním pobřeží Spojených států, nese jméno po vikingském bohu hromu. Thórova studna na pobřeží Oregonu je jedním z nejznámějších přírodních úkazů, které v tomto státě na západě USA najdete. Jezdí se na ni dívat turisté z celé země i celého světa a někdy se jí také přezdívá brána do pekel. Jáma, která leží na okraji moře, totiž působí dojmem jakoby neustále pohlcovala vodu z Tichého oceánu. Vypadá jakoby by byla zcela bezedná, a tedy vedoucí možná až někam hluboko do pekel.

Bezedná nebo ne?

Jak už to často bývá, realita je trochu méně dramatická, než příběhy. Thórova studna je totiž ve skutečnosti jen něco okolo šesti metrů hluboká. Alespoň částečně lze do jejího nitra nahlédnout při odlivu. Při přílivu totiž voda silně pění a přelévá se přes okraj studny, čímž zcela znemožňuje vidět, co se nachází pod zurčící vodou. Takové útvar se podle geologů formují velmi dlouho. Původně se možná jednalo o podmořskou jeskyni, jejíž strop se ale později zřítil a zanechal po sobě velkou jámu na břehu moře.

I když není zas tak hluboká jak by se mohlo na první pohled zdát, přesto není radno se k ní přibližovat. Zejména při přílivu mají okolní proudy takovou sílu, že by vás mohly bez potíží stáhnout až na dno. A dostat se ven z kotle plného bouřící vody je téměř nadlidský kousek, který by vás mohl stát i život. Bezpečně si tento úkaz můžete prohlédnout od silnice, nebo blíže podél stezky na pobřeží.

Thórova studna se nachází poblíž mysu Perpetua a zdaleka není jediným zajímavým úkazem, který můžete v okolí obdivovat. Velice turisticky oblíbený je i stříkající gejzír Spouting Horn. Podobně zajímavé je i místo, kterému se říká Devil’s Churn. Jedná se úzký záliv, který vyhloubilo za staletí moře a do kterého se při přílivu vlévá množství vody, které vystřikuje ven a vytváří zajímavou podívanou. Původně se také jednalo o podmořskou jeskyni, jejíž strop se propadl, a vznikla tato úžina. Celé pobřeží Oregonu je tedy vyhledávaným cílem všech, kdo si libují v těchto mořských divech a zajímavostech. Rozhodně se vyplatí navštívit je všechny, když už zde budete. Je to zážitek, který za to stojí.

Jak úkaz vzniká?

Jak už bylo řečeno, při přílivu přepadá voda z Tichého oceánu dovnitř studny. Zde se hromadí a jakmile je studna plná, začne se voda řinout zase ven a při tom vytváří neopakovatelný zážitek bublající vody, která vystřikuje a vytéká ze zdánlivě bezedné díry. Celý proces se pořád dokola opakuje a vytváří nezapomenutelnou podívanou, která je ještě více umocněna západem slunce, který je zde možné též obdivovat. Právě tehdy je toto místo cílem mnoha profesionálních i amatérských fotografů a často je můžete vidět, jak kvůli skvělé fotce doslova riskují vlastní krk.

Díky tomuto procesu vzniká dojem, že Thórova studna konstantně “polyká” Pacifik a ten se ztrácí někde v útrobách země. Je to ale jen dojem, který není reálný. Voda se nikde neztrácí a zas je hezky všechna vyvržena ven. Z Pacifiku tedy nic neubývá a pod dírou nenajdete ani vstup do pekel ani nikam jinam. Podle geologů tento jev není ničím neobvyklým. Jen nebývá často k vidění při pobřeží, a proto láká tolik zvědavců. Podle nich jsou dna oceánů plná takovýchto děr, které polykají a vyvrhují vodu. A silné proudy i jinde ve světě vytváří zajímavé a nebezpečné úkazy.

Pokud chcete mít možnost nahlédnout ke studně blíže, je ideální navštívit toto místo při odlivu, kdy se díra téměř odhaluje a je možné se k ní bezpečně přiblížit. Přesto je ale na místě být velice opatrný, protože moře a jeho proudy jsou velmi nevyzpytatelné. Jak se říká, bezpečnost je na prvním místě a není radno riskovat svůj život a zdraví kvůli hezkému snímku nebo zvědavosti.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *