Seznam památek UNESCO se rozrůstá. Tato nová místa stojí za návštěvu

Seznam Světového dědictví UNESCO zastřešuje památky, přírodní a kulturní bohatství a další klenoty přírody i civilizace, které jsou hodny zvláštní ochrany a pozornosti. Když se rozhodnete navštívit právě tato místa, jistě neuděláte chybu. Vždycky stojí za to. A je potěšující, že na seznam se přidávají stále nová místa a památky. Díky tomu jej jim zaručena zvýšená ochrana i pozornost tak, aby zůstala v co možná nejvíce nezměněném stavu zachována i pro budoucí generace. Nedávno přibylo dvacet nových památek a dnes se podíváme na některé z nich, které bezpochyby stojí za návštěvu.

Hora Fan-ťing, Čína

Tato hora patří k posvátným horám buddhismu. Se svými 2 570 metry je nejvyšším vrcholem pohoří Wu-ling v jihovýchodní Číně. Návštěvníků nabízí nejen úchvatnou atmosféru se spirituálním přesahem, ale i nádherné výhledy do okolní krajiny. Hory v této oblasti se formovaly před 65 miliony let a jsou domovem řady vzácným živočišných i rostlinných druhů. Najdete zde i jeden světový unikát: subtropický bukový les z pravěku.

ZDROJ: WikimediaCommons

Aasivissuit-Nipisat, Grónsko

Za jednou z nových UNESCO památek se budete muset vypravit až za severní polární kruh, do Grónska. Jedná se o kulturní krajinu Aasivissuit-Nipisat, která se rozkládá na západě Grónska. Nejstarší osídlení se zde datuje do doby před více než 4 200 lety. Po staletí zde žili Inuité a tato oblast je mimořádně významným archeologickým nalezištěm, jež dokládá mnoho o životě původních národů této oblasti. Zajímavá je i unikátní architektura původních zimních obydlí nebo doklady o lovu polárních sobů.

Národní park Chiribiquete, Kolumbie

I bez ochrany UNESCO je tento národní park hojně navštěvovaných místem v jihoamerické Kolumbii. Je to i proto, že je největším národním parkem v zemi a může nabídnout skutečně mimořádný zážitek z rozmanité krajiny. Park charakterizují obtížně přístupné stolové hory s jedinečnou skladbou rostlin i živočichů, která se mohla po dlouhá staletí vyvíjet bez zásahu civilizace. Ve skalních úkrytech je navíc možné najít 75 tisíc pozoruhodných obrazů, které sahají až do doby před 22 tisíci lety.

ZDROJ: WikimediaCommons

Město Kalhat, Omán

Toto starobylé město zažilo svou největší slávu mezi 11. a 15. stoletím. Tehdy se jednalo o jeden z nejdůležitějších přístavů východního pobřeží Arábie. Toto centrum obchodu bylo klíčové pro distribuci zboží z Persie, východní Afriky, Indie, Číny či Evropy. Prosperující město bylo ale na počátku 16. století obsazeno Portugalci a to započalo jeho úpadek. Většina města je dnes již v troskách. Výjimkou je mauzoleum a část hradeb.

ZDROJ: WikimediaCommons

Katedrála v Naumburgu, Německo

I u našich západních sousedů najdeme nově zapsanou památku. Když už tedy ne nikam jinam, sem se určitě zvládnete dostat, pokud budete chtít. Katedrála v Naumburgu se začala stavět v roce 1028 a původně byla v románském stylu. Dnes už je lemována dvěma gotickými chóry. Západní chór je z poloviny 13. století a je svědkem proměn ve vědě, architektuře i náboženství. Chór i sochy v životní velikosti jsou dílem umělce vrcholné gotiky, který je známý pod jménem Naumburgský mistr.

Tektonická krajina Chaîne des Puys – Limagne, Francie

Trošku dále, ale přeci stále v Evropě, najdeme i další zajímavé místo, tentokráte takové, kde umění tvořila sama příroda. Pohoří Chaîne des Puys je součástí rozsáhlého Francouzského středohoří. Tato oblast vznikla již při formování Alp asi před 35 miliony let a její součástí je mnoho sopečných dómů i tufových kuželů. Nejvýraznější dominantou je dóm Puy de Dome, který má výšku 1 464 metrů. Dříve to bylo místo náboženského uctívání a obřadů, o čemž svědčí nalezené zbytky galského chrámu, který byl zasvěcen bohu Merkurovi.

ZDROJ: WikimediaCommons

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *