Na návštěvu do Japonska: 20 kulturních zvyklostí, které musíte znát

Japonsko je oblíbenou destinací cestovatelů po celém světě a není divu. Okouzlující japonská kultura, dechberoucí přírodní úkazy a rušná nákupní centra z něj činí mimořádně oblíbenou destinaci mnoha turistů. Než se však rozhodnete Japonsko navštívit, je nezbytné seznámit se s místními japonskými zvyky a tradicemi. Pochopíte-li nuance a pravidla japonské etikety, budete moci svou cestu plně využít bez obav, že se dopustíte nějakého trapného faux pas.

Zde je seznam 20 věcí, které byste měli vědět o japonské kultuře před cestou do Japonska.

Buďte dochvilní

Přesnost je v Japonsku klíčová a Japonci si dochvilnosti velmi považují. Ať už jedete vlakem nebo autobusem, můžete si být jisti, že veřejná doprava přijede přesně podle jízdního řádu. Díky tomu je plánování cesty hračka. Při setkání s japonským přítelem nebo kolegou nezapomeňte, že pozdní příchod je považován za nezdvořilý a neuctivý. Dbejte proto na to, abyste vždy přišli včas!

Nepřeskakujte fronty

Spořádané čekání ve frontě je v japonské kultuře hluboce zakořeněné. Dodržování správné etikety ve frontě je zásadní, ať už čekáte na autobus, stojíte ve frontě na toaletu nebo čekáte, až na vás přijde řada v restauraci či obchodě. Japonci vyznávají přístup “kdo dřív přijde, ten dřív mele” a přeskakování fronty je považováno za velmi nevhodné.

Dobré chování ve veřejné dopravě

Podle japonské etikety není ve vlacích a veřejné dopravě nutné uvolnit místo starším, postiženým nebo těhotným osobám. Je to proto, že japonská veřejná doprava již poskytuje vyhrazená místa k sezení pro tyto skupiny. Od cestujících, včetně turistů, se očekává, že tato místa nebudou obsazovat. Náhodné usednutí na vyhrazené místo může vyvolat nesouhlasné pohledy, proto si dávejte pozor, kam si sedáte.

Mluvte tiše do telefonu

V Japonsku je telefonování na veřejných místech, jako jsou restaurace, vlaky nebo autobusy, obecně považováno za nevhodné. Pokud musíte telefonovat, mluvte krátce a tiše, abyste nerušili své okolí. Nezapomeňte také ztlumit vyzvánění a upozornění na zprávy. Pokud na telefonu hrajete hry nebo sledujete videa, prokazujte ostatním takt a respekt a používejte sluchátka.

Etiketa na eskalátorech

Etiketa eskalátorů v Japonsku přikazuje stát buď na levé, nebo na pravé straně, v závislosti na oblasti, kterou navštěvujete, a nechat tak prostor ostatním, kteří mohou spěchat. Nikdy nestůjte uprostřed eskalátoru, protože je to považováno za omezování pro ostatní cestující. Při návštěvě Japonska si všímejte, kde stojí osoba před vámi – buď vlevo, nebo vpravo – a postupujte podle ní, abyste nestáli uprostřed eskalátoru.

Na sakury koukat, ale nesahat!

Pokud se vydáte na cestu do Japonska během sezóny třešňových květů, je důležité pamatovat na to, abyste se nedotýkali těchto křehkých stromů. Zdržte se trhání nebo poškozování květů, protože symbolizují pomíjivost života. A na rozkvetlé třešně nelezte, abyste je nepoškodili. Při obdivování nádherných sakur si tedy vychutnejte pohled a vyhněte se jakémukoli fyzickému kontaktu se stromy.

Nebojte se srkat nudle

Srkání nudlí při jídle není v japonské kultuře považováno za nevhodné; ve skutečnosti je považováno za projev uznání. Údajně zvýrazňuje chuť a vůni, ochlazuje horké nudle a vyjadřuje požitek a spokojenost z jídla. I když vám může být hluk při jídle nepříjemný, zkuste to u nudlových pokrmů na bázi polévky, jako je udon, soba a ramen – Japoncům připadá divné, že u toho nemlaskáte a možná budou mít dojem, že vám jídlo nechutná.

Buďte opatrní při používání hůlek

Ptáte se, jaká je etiketa stolování v Japonsku? Jedním z aspektů je dávat pozor na to, jak používáte hůlky. Podle japonské etikety stolování je nesmíte zapichovat svisle do misky s rýží, protože to připomíná vonné tyčinky používané při pohřebních rituálech. Rovněž se zdržte přímého podávání jídla z jedné sady hůlek do druhé, protože tento úkon je vyhrazen pro obřad vybírání kostí během kremačních obřadů. Pokud se chcete s někým podělit o jídlo, zvedněte ho a položte místo toho na talíř svého přítele.

Ztište hlas

Je důležité vyhnout se hlasitému mluvení na veřejných místech, protože v japonské kultuře se vysoce cení respektování soukromí, přičemž společné prostory jsou považovány za otevřený prosto, kde se o soukromí nemluví. Ať už ve vlaku, v nákupním centru nebo v parku, dávejte pozor na hlasitost a buďte ohleduplní k ostatním.

Dodržujte správnou koupací etiketu

Při návštěvě sento (veřejných lázní) nebo onsenu (horkých minerálních pramenů) je zvykem koupat se zcela nahý, V japonské kultuře koupání je zvykem nemít na sobě žádné oblečení ani se neomotávat ručníkem. Vezměte si také gumičku do vlasů, abyste si je mohli svázat. Pokud si do bazénu vezmete malý ručník, nedotýkejte se s ním vody, ale položte si ho na hlavu nebo na okraj bazénu. Kromě toho se před vstupem do onsenu důkladně osprchujte, protože čistota je v Japonsku velmi ceněna.

Pokud máte tetování, buďte v onsenu opatrní

Před návštěvou onsenu v Japonsku si ověřte konkrétní pravidla daného zařízení, pokud máte tetování. Podle japonské tradice nesměly osoby s tetováním do japonských onsenů (přírodních horkých pramenů) kvůli dávnému spojení s organizovaným zločinem. Postupem času však stále více onsenů zmírnilo svá pravidla, někdy i proto, aby vyhověly potetovaným zahraničním turistům. Před návštěvou je nutné si ověřit, jaké jsou zásady konkrétního onsenu týkající se tetování, protože mnohé z nich stále zakazují tetovaným hostům využívat jejich horké prameny.

Vhodné sezení

V mnoha japonských domácnostech a tradičních restauracích je zvykem sedět na zemi u nízkého stolu. Podle japonské tradice musí muži i ženy při formálních událostech klečet a zachovávat vzpřímený postoj. Při neformálních příležitostech mohou ženy sedět s nohama na jedné straně, zatímco muži mohou zaujmout polohu se zkříženýma nohama, která je běžná v jiných kulturách.

Buďte opatrní, pokud jste kuřáci

Pokud jste kuřák, vyhněte se v Japonsku postihům a pokutám tím, že budete dodržovat specifická pravidla, jako je například zdržení se kouření za chůze, které je v celé zemi zakázáno. Běžnou praxí je také nosit s sebou přenosný popelník, protože odhazování cigaret na zem je přísně zakázáno. Přestože je v některých venkovních prostorách kouření povoleno, musíte použité cigarety vhodně zlikvidovat.

Respektujte soukromí tím, že nebudete pořizovat nepovolené fotografie

Je potřebné pečlivě respektovat soukromí Japonců a vyvarovat se fotografování osob, zejména v intimních situacích, bez jejich souhlasu. Tato praxe je kulturně nevhodná a podle japonského zákona o osobních právech nezákonná. Obecně se však považuje za přijatelné, pokud zachycujete širší scénu a lidé jsou náhodou součástí záběru, aniž by byli hlavním cílem.

Jak zacházet s hotovostí

V japonské kultuře je neobvyklé, aby se peníze vyměňovaly přímo mezi jednotlivci. V důsledku toho při nákupu zboží nebo služby nebudete dávat peníze přímo pokladníkovi. Místo toho byste měli svou platbu, ať už v hotovosti, nebo pomocí kreditní karty, položit na poskytnutý malý tácek. Pokud vám náleží nějaké drobné, budou rovněž položeny na tento tác, abyste si je mohli vzít zpět.

Nezapomeňte na etiketu japonského výtahu

Dalším zvykem je používání výtahu. První osoba, která nastoupí, by měla podržet dveře ostatním cestujícím a umožnit jim vystoupit, než sama vystoupí, bez ohledu na pohlaví. Pokud se vám stane, že do výtahu vstoupíte jako první, nezapomeňte, že podle japonské kultury je vaší povinností stisknout tlačítko a otevřít dveře ostatním. Pokud první osoba odejde z výtahu, osoba, která je nejblíže ovládacímu panelu, by měla převzít roli nového “kapitána výtahu” a držet tlačítko pro otevření, dokud bývalý kapitán nevystoupí. 

Neplivejte na veřejnosti

Při návštěvě veřejných prostor v Japonsku nezapomeňte dodržovat pravidlo neplivat. Podle japonských zákonů může nerespektování tohoto nařízení vést k pokutě 10 000 jenů nebo odnětí svobody až na 30 dní.

Není třeba dávat spropitné

V japonské kultuře není spropitné obvyklé a může být odmítnuto. Zatímco mnozí turisté z jiných zemí mohou být zvyklí nechávat spropitné, Japonci si váží srdečných služeb. Stále častěji však cestovatelé dávají spropitné soukromým průvodcům, tlumočníkům a v ryokanech (tradičních japonských hostincích). Při dávání spropitného vkládejte čisté bankovky do obálky a předkládejte je oběma rukama.

Nalezení ztracených předmětů

Pokud ztratíte nějaký předmět, zkuste si vzpomenout, kde jste ho mohli zanechat, a kontaktujte příslušné pracovníky. Vzhledem k zakořeněnému smyslu pro zodpovědnost v Japonsku si můžete být jisti, že vám ztracené věci budou pravděpodobně vráceny.

I když nám poznání japonské kultury může pomoci lépe porozumět místním zvykům a tradicím, nezaručuje ochranu před nepředvídatelnými událostmi. Vždy tedy myslete i na další pravidla bezpečného cestování, aby vás na cestách nic nepříjemně nepřekvapilo.

ZDROJ: https://www.justonecookbook.com/japanese-etiquettes-and-customs/

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Jeremy Dupuis: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/rozbresk-zapad-slunce-svitani-silueta-4026905/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *