Čenstochová – nejsvětější místo Polska

Polsko je bezpochyby jednou z nejkatoličtějších zemí Evropy. Pravým centrem katolické víry v Polsku je klášter Jasná hora v Čenstochové. Sem míří davy věřících i nevěřících, aby spatřili zázračný obraz Panny Marie s děťátkem. Ročně zavítá na toto nejsvětější místo Polska kolem čtyř milionů návštěvníků z celého světa. Co se týče počtu návštěvníků, je klášter Jasná hora v Čenstochové po indickém Váránasí, saúdskoarabské Mekce, francouzských Lurdách a Vatikánu pátým nejnavštěvovanějším poutním místem na světě.

Malou ironií dějin je fakt, že nejsvětější místo Polska založili Maďaři. Maďarští mniši totiž dostali kopec u Čenstochové jako náhradu za svůj klášter v Budě, který se také jmenoval Jasná hora. Návštěvníky obvykle překvapí, jak je klášter relativně malý. Připomíná tak trochu pevnost. Alespoň, že zdejší věž je největší kostelní věží v Polsku.

Další, neméně zajímavou historickou ironií je, že ke slávě obrazu, nazývaného také Černá Madona podle tmavé tváře bohorodičky, přispěli husité. Když klášter drancovali, chtěli odnést obraz. Ten se však podle pověsti stal tak těžkým, že ho neunesli.

O obrazu Panny Marie se vypráví, že jej maloval sám apoštol Lukáš Evangelista na desku stolu, u kterého jídávala svatá rodina. Ve skutečnosti se však jedná o ikonu patrně ruského původu z 13. století. Vedle samotné kaple se nachází barokní skvost, bazilika Nalezení svatého kříže. V bazilice naleznete bezpočet darů, které věnovali zázračně uzdravení, nejčastěji modely uzdravených částí těla, vyznamenání, které věnovali vojáci jako poděkování za přežití nebo památky přeživších z koncentračních táborů.   

V bazilice také můžete navštívit Kapli paměti národa. V kapli přímo cítíte utrpení, ale i hrdost a nezlomnost Poláků. Je zde i prsť ze všech bojišť, ve kterých Poláci od 19. století bojovali. Po prohlídce kláštera většina věřících absolvuje Křížovou cestu, která stoupá od baziliky na Jasnou horu. O Křížovou cestu je takový zájem, že na jednotlivých zastavení bývá někdy pořádný nával.  

Čenstochová leží asi 150 km severně od hraničního přechodu v Českém Těšíně. V samotné Čenstochové je mnoho dalších kostelů a dalších sakrálních staveb. Zajímavý může být i každoroční festival sakrální hudby „Gaude Mater“. Světštěji zaměření turisté mohou navštívit muzeum výroby zápalek či muzeum historie železnic.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *