Krakov, královský hrad a hladový drak

Polský Krakov je historické sídlo polských králů a pravděpodobně nejkrásnější město v Polsku, ležící na řece Visle. Často je nazýván městem památek. Jeho Staré město, oblíbený cíl turistů i královský hrad Wawel, jsou zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.

Na západním úbočí Wawelských kopců, v jeskyni pod hradem Wawel, přebýval podle pověsti samotářský a hladový Wawelský drak, který terorizoval obyvatele města. Měšťané mu museli přinášet oběti-hospodářský dobytek. Udatní rytíři, kteří se pokoušeli vypudit

draka násilím, však neuspěli. Až bájný kníže Krak místo boje s drakem použil lest. Krmil draka otrávenými ovcemi tak dlouho, až drak pošel a město bylo svobodné. Aby to drakovi nebylo líto, postavili mu alespoň pod hradem u řeky pamětní sochu. Dračí kosti, které jsou pravděpodobně z mamuta, jsou navždy vystaveny nad vchodem do wawelské katedrály.

Hrad Wawel je s převahou nejnavštěvovanější hrad v Polsku, vzdálený asi 20 minut chůze od centra města. Součástí hradního komplexu je i wawelská katedrála. Sám hrad byl po více jak 500 let sídlem polských králů. Původně bezvýznamná stavba z počátku 11. století byla na počátku 15. století přestavena italskými staviteli na majestátní renezanční hrad s arkádovým nádvořím.

V současnosti, kdy již polské krále odvál čas, najdete na hradě muzeum s několika expozicemi. Za návštěvu určitě stojí soukromé apartmány nebo reprezentační královské komnaty či zbrojnice a pokladnice, kde je vystaven i legendární Szczerbiec – korunovační meč polských králů.

V sousedství hradu stojí wawelská katedrála. Jde o polské svaté místo i kulturní památku. Právě zde byli korunování polští králové. Mnozí králové zde našli i místo posledního odpočinku. Od 18. století jsou zde pohřbíváni i vyznamné polské osobnosti, jako například Adam Mickiewicz nebo polský president Lech Kaczyński.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *