Krakov má nejstarší tržnici v Evropě

Krakov má jednu zvláštnost. Na centrální náměstí, polsky „Rynek Glówny“ vedou všechny ulice v centru města. Proto se také celý Krakov dříve nebo později sejde na hlavním náměstí. Má čtvercový tvar a obchodovalo se zde již od 13. století. Celý střed města oplývá tolika historickými památkami, že centrum společně s královským hradem Wawel figuruje na seznamu Světového dědictví UNESCO. Určitě právem je tato metropole na řece Visle považována za polské hlavní město kultury.

Jestliže máte na prohlídku Krakova vyčleněn pouze jeden den, musíte v první řadě navštívit toto historické náměstí a také královský hrad Wawel, který je od centra vzdálen asi 20 minut chůze a je, společně s centrem města, také památkou UNESCO.

Hlavnímu krakovskému náměstí dominuje poměrně rozlehlá světle žlutá budova s arkádami. Je to Sukiennice, historická tržnice ze 14. století, ve které se v minulosti sbíral, třídil a prodával textil. Určitě chvályhodné je to, že i v současné době můžete v přízemí budovy navštívit obrovskou tržnici se spoustou suvenýrů. Punc výjimečnosti tohoto překrásného náměstí dotvářejí všudypřítomné kočáry s koňmi, které neúnavně proudí po náměstí. Zavřete oči a zvuk koňských kopyt vás přenese do dávné historie.

V těsné blízkosti náměstí se nachází Muzeum Czantorinských, které rozhodně stojí za návštěvu. Mezi obrazy vyniká Dáma s hranostajem od Leonarda da Vinciho. V současné době je ale, bohužel, muzeum v rekonstrukci.

Jen dva bloky od náměstí narazíte na další slavnou budovu. Je to pravděpodobně nejlepší historický krakovský hotel Francuski. Přesto, že byl důkladně renovován, stále si zachovává svůj romantický starobylý půvab, originální architekturu a výzdobu z období secese.

Milovníci gurmánských zážitků by rozhodně neměli minout restauraci Wierzynek na hlavním náměstí. Říká se o ni, že je jednou z nejstarších restaurací v celé Evropě. Její historie sahá až do roku 1364, kdy hostinský Mikolaj Wierzynek uspořádal slavnostní večeři na zlatě a stříbře pro hosty krále Kazimíra Velikého. Na hostině byl přítomen dokonce i římský císař a český král Karel IV. Od té doby restaurace hostila každou hlavu státu, která do Krakova zavítala. Dnes můžete i vy ochutnat vynikající pokrmy a nasát atmosféru 500leté historie tohoto místa. Velkolepý zážitek podtrhuje podávaná zvěřina, horští pstruzi či speciality v houbové omáčce.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *