Korálový hrad: Bizarní stavba, o které nikdo přesně neví, jak vznikla

V Americe je možné najít celou spoustu různých bizarních věcí. K nim bezpochyby patří i Korálový hrad, monumentální stavba, kterou je možné navštívit na jižní Floridě. Tato stavba se svým stylem poněkud vymyká tomu, co můžete na ulicích Floridy běžně vidět. O ní i o jejím staviteli kolují podivné zvěsti, které na toto místo lákají stále více zvědavců.

Jak vlastně tato tajuplná stavba vznikla? Mohly v tom mít prsty nějaké nadpřirozené síly? Pokud chceme odhalit její počátky, je třeba vypravit se do Lotyšska, kde šestadvacetiletý Edward Leedskalnin prožil velmi nepříjemnou událost. Jeho snoubenka mu den před svatbou dala košem. Tento životní obrat způsobil, že se mladík ve své rodné zemi dlouho nezdržel a odjel si své zlomené srdce léčit za oceán, do Kanady, kde pracoval jako lesní dělník.

Nový domov

Kvůli nemoci se o pár let později přestěhoval znovu, tentokrát na Floridu. A právě zde postavil něco, co dodnes nedá lidem spát a budí to v nich velmi rozporuplné emoce. Při pátrání po tom, jak toto zvláštní místo vzniklo, je nutné se zaměřit především na osobu jejího neméně tajemného stavitele – Edwarda Leedskalnina. Edward totiž rozhodně nebyl ničím výjimečný, naopak od narození byl často nemocný, vyrůstal v zapadlé lotyšské vesnici a nic nenasvědčovalo tomu, že se jednou bude jeho jméno skloňovat v mnoha pádech. Poté, co odjel do Kanady, naplno se v něm rozhořela láska k astronomii, okultismu a k egyptské kultuře. Snad právě ta vedla k jeho pozdějším nezvyklým činům.

Zázračné uzdravení

V roce 1918, poté co si na Floridě koupil nevelkou parcelu, se v Edwardově životě odehrál první zázrak. Z Kanady si přivezl těžkou tuberkulózu, kterou se mu ale jako zázrakem podařilo vyléčit. Lékaři by řekli, že taková nečekaná uzdravení se občas dějí – snad za to mohlo přímořské ovzduší. Ale pro Edwarda šlo o něco jiného. Věřil, že pronikl do nějakých tajemných mystických umění, které mu s tím pomohly. A právě to ho vedlo k tomu začít se stavbou velmi netradiční budovy. Na svém malém pozemku na Floridě začal postupně budovat mohutný kamenný hrad s řadou zvláštních prvků, který dodnes nemá v celých Spojených státech obdoby. A přesto, že pracoval sám a v podstatě holýma rukama, mohl na stavbu používat masivní kámen z osmitunových zkamenělých korálů, dohromady o váze překračující 1100 tun. Jak je to vůbec možné?

Bez techniky a s pomocí magie?

Samotný průběh stavby dodnes vyvolává řadu otazníků. Leedskalnin totiž pracoval hlavně v noci nebo v době, kdy se v okolí nevyskytoval nikdo, kdo by ho mohl spatřit. Nikdo tedy dodnes pořádně netuší, jak mohl s kamennými bloky sám nakládat a přemisťovat je. Záhadou byla také technika, kterou případně mohl používat, a i jeho vědomosti o stavebnictví jako takovém.

Monumentální stavbu nakonec budoval neuvěřitelných 28 let. Během té doby se dokonce jednou přesunul z původního místa na svůj nový pozemek k městu Homestead. Zde nakonec vyrostl komplex nazvaný Zahrada skalní brány. Můžete zde vidět obří kamenný nábytek či magické sloupy s půlměsíci. Jak to ale všechno Leedskalnin dokázal?

Tuto záhadu se rozhodli vyřešit celé řady vědců, odborníků a dalších nadšenců. Americký badatel Joe Bullard například zjistil, že ani v dnešní době není možné úspěšně pracovat s materiálem, který používal Edward. Při běžné práci s kladivem se totiž drolí a rychle rozpadá. Ed byl ale schopen tyto kameny vysekat a přemístit, aniž by z nich ztratil jen malou část. Někteří lidé se proto domnívají, že objevil prastaré tajemství stavitelů starověkých divů. A tomu koneckonců nahrává i to, co sám Leedskalnin tvrdil – podle všeho prý odhalil tajemství stavby pyramid.

Spolupráce s Teslou?

Zde však možné hypotézy a vysvětlení zdaleka nekončí. Hovoří se třeba i o tom, že Leedskalnin používal nějakou neznámou technologií, která pracovala s magnetismem a umožnila mu obejít zákony zemské přitažlivosti. Tuhle teorii by mohly podpořit i černobílé fotografie, na kterých je zachyceno neznámé zařízení – jakási prapodivná krabice na třech sloupech, jež údajně byla Edwardovým častým pomocníkem při práci na hradě. Dalo by se například uvažovat o tom, že v ní byl nějaký přístroj generující energii.

Jíní zase tvrdí, že stavitel mohl být v kontaktu s legendárním vynálezcem Nikolou Teslou, který by mu mohl pomoci sestrojit právě takové zařízení. Jenže proč by takové dokonalé zařízení svěřil Tesla jen Leedskalninovi? Přece by jej sám jistě uměl využít lépe, a ještě se díky tomu proslavit… To asi nedává smysl.

Síla hvězd a kouzel

Mnozí badatelé spíše věří, že vysvětlením bude spíše jeho zájem o astrologii a také okultismus. Muž si ve svém novém sídle dokonce postavil kamenný teleskop, který mířil na hvězdy, a věří se, že velmi pečlivě studoval různé staré svazky a možná se dokonce věnoval i magickým úkonům.

Byly to tedy magické schopnosti, neznámá technologie či starověké stavitelské postupy? Poněkud střízlivě smýšlející badatelé věří, že celá věc má daleko prostší vysvětlení. Leedskalnin mohl takový monument postavit i s pomocí tvrdé práce a principů pákového efektu. Některé nástroje jsou vidět přímo na hradě, a i několik starých fotografií zachycuje různé stativy, kladky a další zařízení, která umožňují pohyb velkých kamenných bloků. Dnešní stavitelé však tvrdí, že něco takového rozhodně není v silách jediného člověka.

Vědci tedy před sebou mají ještě kus práce, aby vypátrali, jak to s Korálovým hradem ve skutečnosti bylo. Jisté ale je, že je to fascinující dílo, které je sice bizarní a nekonvenční, ale jeho příběh rozhodně láká k návštěvě.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *