Azorské ostrovy – zelený ráj uprostřed Atlantiku

Azorské ostrovy jsou u nás stále ještě poměrně neznámý kout Evropy. Může za to jistě i skutečnost, že od evropské pevniny je to 1300 kilometrů. Azorské ostrovy, které tvoří dohromady devět ostrovů, mají však návštěvníkům určitě co nabídnout. Nachází se zde největší hora celého Portugalska, pod jejichž správu Azory patří, jako jediné místo v Evropě se zde pěstuje čaj a ve zdejších vodách se často objevují i velryby. Na Azorech ale taky najdete dvě oblasti, zapsané do seznamu světového dědictví UNESCO. Vlivem Golfského proudu zde nejsou velké teplotní výkyvy. V létě se teplota pohybuje kolem 23 °C a v zimě klesá maximálně k 16 °C. Ani teplota vody nepodléhá větším změnám. Pohybuje se mezi 17 °C a 24 °C. 

Místní lidé si žijí ještě stále v poklidu, bez každodenního shonu. Brzy si zde budete připadat, jako by se zde zastavil čas. Všech devět ostrovů má samozřejmě podobné některé rysy, ale také odlišnosti, které jsou pro návštěvníky vítanými lákadly.

Na východní straně souostroví najdete největší z azorských ostrovů a to Säo Miguel s hlavním městem celé oblasti Ponta Delgada s mezinárodním letištěm. Ráz zdejší krajiny je romantický: kopce s pastvinami, lesy, sladkovodními jezera ze zatopených sopečných kráterů a stáda pasoucích se krav. Ve zdejších termálních pramenech si můžete dopřát i relaxační koupel. Určitě zajímavá bude návštěva jediné čajové plantáže v Evropě. Azorské čaje Gorreana se těší ve světě velké oblibě a jsou vyváženy i do takových zemí, kde je kvalita čaje hodnotou nejdůležitější.

Když budete chtít ochutnat něco typicky místního, dejte si „cozido“. Směs různých druhů mas a zeleniny se připravuje v hrnci uloženém v zemi. K vaření se využívají termální vřídla. Výsledkem je potom výborná směs s unikátní sirnou příchutí.

Lodním trajektem z Ponta Delgada se dostanete na malý ostrov Santa Maria. Díky jižnější poloze nabízí Santa Maria více slunečních dnů a více příležitostí na koupání než jiné ostrovy Azor. Místní pláž Praia da Formosa se oproti jiným plážím s černým pískem vulkanického původu liší světlejší barvou písku.

Při návštěvě Azor určitě doporučuji návštěvu ostrova Terciera. Je to místo plné pastvin, vinic, úchvatných sopečných jeskyní, malebných vesnic a památek. Historické město Angra do Heroísmo je dokonce zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Místní barevné domky, úzké uličky, množství kostelů a jedinečná poloha města s významným přístavem patří mezi nejhezčí města v Portugalsku.

Když už jsem se zmínil o vinicích, doporučím návštěvu ostrova Pico. Právě zde leží nejvyšší hora Portugalska Ponta do Pico s výškou 2 351 m.n.m. Pro milovníky horské turistiky je výstup na vrchol téměř povinnost. Z vrcholu je úžasný výhled na celé souostroví. Na zdejších lávových polích dozrávají vynikající vína, které rozhodně nezapomeňte ochutnat. Zdejší vinařská krajina je také zapsána na prestižní seznam UNESCO.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *