Paříž jak ji neznáte. Zapomeňte na Eiffelovku a objevte něco nového

Kdo nebyl v Paříži, určitě se tam alespoň malinko touží někdy podívat. Paříž je město opředené tolika legendami, odehrálo se v něm tolik událostí a píše nebo zpívá se o něm v tolika písních, že to přeci musí mít nějaký důvod. A taky že má. Kdo byl v Paříži, jistě potvrdí, že jeho památky jsou dech beroucí, atmosféra unikátní a Pařížané styloví. Každý si zde najde něco.

Ale Paříž není jen o Eiffelově věži, Monmartru nebo Louvru. Toto město nabízí i menší atrakce, které ale nejsou o nic méně zajímavé a je škoda, že řada turistů je přehlíží. Možná to je i proto, že na první návštěvu je toho v Paříži tolik, že nezbude čas na to pořádně se poohlédnout kolem. Ale pokud se do tohoto města chytáte již po několikáté, zkuste se vynechat klasické památky a vidět něco nového.

Bod nula

Jen kousek od katedrály Notre Dame najdete na chodníku malou dlaždici, která označuje samý střed města. Respektive, jedná se o bod, odkud se měří všechny vzdálenosti jiných míst od Paříže. Ale spíše než obyčejný symbol na chodníku, to, co sem turisty táhne, jsou pověry, které se s tímto místem vážou.

Jednou z oblíbených kratochvílí je například to, že chcete-li získat lásku svého srdce, máte se jednou nohou postavit na dlaždici a několikrát se na této noze zatočit. Další lidé zase na místě zanechávají drobné, protože věří, že si tím zajistí, aby se do Paříže znovu vrátili. O mnoho extrémnější je pak zvyk některých poutníků políbit tento znak na zemi jako symbol toho, že Paříž milují a nesou ji ve svém srdci. Vy se ale na místě můžete jen vyfotit a představit si, že jste v pomysleném centru tohoto úžasného místa. I tak je to rozhodně zážitek, který stojí za malou zacházku z obvyklých turistických tras.

Zeď lásky

Kde jinde by měla stát zeď plná vyznání lásky v různých jazycích než právě v městě zamilovaných? Najdete ji na náměstí Jehan Rictus a jedná se o 126 metrů čtverečních velkou zeď utvořenou z modrých lávových kachlíků, na kterých je ve 311 různých jazycích napsáno “miluji tě”. Toto umělecké dílo bylo vytvořeno Fredericem Baronem a Claire Kito, kteří seznam frází sesbírali tak, že jezdili po světe a obcházeli ambasády nebo se ptali místních. Zeď má otevírací dobu a navštívit ji můžete od pondělí do pátku vždy od 8 hodin.

Thierryho deštníky

Každý rok je v Paříži vyhozeno okolo 15 milionu deštníků. Ale Thierry Millet ve svém krámku Pep’s Maison nenechává deštníky napospas osudu, ale snaží se jim vrátit nový život. Pep’s Maison najdete na ulici Rue Saint-Martin a musíte se pečlivě rozhlížet, abyste tento malinký na zeleno natřený obchůdek nepřehlédli. Nese si však jedinečný titul – jedná se o jediné místo v Paříži, kde vám spraví deštník (tedy alespoň se to tak říká).

Thierry Millet věří, že spravováním starých deštníků nejen pomáhá lidem, ale také přírodě a že je to cesta, jak více šetřit a vážit si starých věcí. Thierryho výrobky si můžete v jeho obchůdku prohlédnout i zakoupit a také se dozvědět něco o tradiční výrobě deštníků. Možná to nebude zábava na celé odpoledne, ale pokud půjdete kolem, nezapomeňte do Pep’s Maison nakouknout. Tyto malé klenoty uprostřed velkých měst mají vždy jedinečnou atmosféru.

Tak už víte, kam příště v Paříži vyrazíte? Udělejte si neobyčejný výlet a vyhněte se také davům turistů. Možná na těchto místech také nějaké potkáte, ale rozhodně se to nedá rovnat frontám u Eiffelovky. A objevovat malé kuty velkoměst se možná stane vaším novým koníčkem.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář