Už i ropné společnosti budou zřejmě těžit geotermální teplo, využijte i vy všech jeho výhod

Využijte možnosti vytápět svoji nemovitost desítky let s velmi nízkými náklady, bez ohledu na aktuální ceny zemního plynu, uhlí, dřeva apod. Zkušenosti vlád, firem i domácností po celém světě ukazují, že energie ukrytá pod povrchem vašeho pozemku má zároveň potenciál vyřešit všechny hlavní problémy spojené se standardními zdroji tepla a obnovitelnými zdroji tepla v podobě větrných a solárních elektráren.

Několik amerických studií potvrzuje, že geotermální energie by byla schopna pokrýt 90 % světové poptávky po teplu a chladu a to i v případě, že by všechny země světa měly stejně vysokou spotřebu jako USA. Už dnes využívají geotermální energii firmy a domácnosti jak v rozvojových zemích typu Keňa, Tanzanie, Indie, Pákistán, Maďarsko apod., stejně jako bohaté země typu Saudská Arábie, Spojené Arabské Emiráty, USA, Kanada a země Evropské unie. 

V Severní Americe budou možná těžaři „těžit“ geotermální teplo místo ropy

V USA si geotermální energie vysloužila díky svému potenciálu označení „nová ropa“ a její masivní využívání podporuje i federální vláda. K vidění jsou projekty, kdy teplo či chlad z geotermální energie budou využívat všechny federální budovy, tj. nemocnice, soudy, úřady, vojenské objekty. Nový rozměr označení „nová ropa“ pak daly poklesy cen „skutečné“ ropy, jež se dostaly na úroveň, kdy některé vrty v USA a Kanadě nejsou výhodné a těžaři pak zvažují to, že by ze svých dolů místo ropy těžili právě geotermální teplo.

V Evropě už geotermální teplo vytápí celé městské čtvrti a města

V Evropě, která se na rozdíl od USA zavázala k plnění plánů na snižování emisí skleníkových plynů, má rozšiřování využívání geotermální energie možná ještě větší rozměr. I zde můžeme vidět plošné využívání geotermální energie veřejnými budovami, v porovnání s USA dochází v Evropě také k:

 • Výraznému růstu využívání geotermální energie mezi zemědělci, např. při vyhřívání skleníků
 • Vzniku velkých komunálních projektů, kdy velká tepelná geotermální tepelná čerpadla dodávají teplo či chlad celým městům či městským čtvrtím.
 • Vzniku velkých regionálních projektů, kdy celé „farmy“ geotermálních tepelných čerpadel pokrývají poptávku po teplu a chladu napříč jednotlivými regiony.

Výhody geotermálních tepelných čerpadel pro domácnosti 

Geotermální tepelná čerpadla samozřejmě využívají i domácnosti, včetně těch tuzemských. Pro jednotlivce přináší získávání energií z geotermálního tepelného čerpadla tyto výhody:

 • extrémně dlouhou životnost,
 • velmi nízké náklady i při teplotách pod -25 °C,
 • stabilní dodávky levného tepla bez ohledu na aktuální povětrnostní situaci,
 • velmi nízkou spotřebu elektřiny,
 • schopnost vyhřát i velké nemovitosti s vyšším počtem místností,
 • možnost získání příspěvku od státu na pořízení tepelného čerpadla,
 • absence nutnosti skladovat palivo,
 • nezávislost na dodávkách či dostupnosti konvenčních paliv (zemní plyn, dřevo, uhlí apod.)
 • bezobslužný provoz.

Více o výhodách geotermálních tepelných čerpadel najdete na stránce s popisem tepelného čerpadla země / voda IVT GEO 312.

Není obnovitelná energie jako obnovitelná energie

Výše uvedené výhody geotermálních tepelných čerpadel dle podložit pozitivními zkušenostmi domácností ze západní Evropy, pro které znamenal přechod ke geotermální energii vítanou úlevu v podobě snížených nákladů na teplo a stabilních dodávek energií i v krutých mrazech.  Tímto se geotermální tepelná čerpadla odlišují do solárních či větrných elektráren, jejichž provoz je nutné ve velkém podporovat z veřejných rozpočtů, což má mimo jiné za následek růst cen energií s tím, že jejich dodávky jsou silně ovlivněny aktuálními povětrnostními podmínkami. Nezřídka se stává, že větrné či solární elektrárny nejsou schopny dodat do rozvodné sítě dostatek energií či naopak, v důsledku nadměrné produkce hrozí přetížení rozvodné sítě a zejména větrné elektrárny musí být odstaveny. Nic z toho u geotermálních tepelných čerpadel nehrozí.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *