Nafplio, nejmalebnější město Peloponésu

Nafplio, malebné přístavní město s 15 tisíci obyvateli, leží na východním pobřeží Peloponésu. Bohatá historie města spolu s nádhernými vyhlídkami a příjemnou atmosférou je to, proč je i samotnými Řeky označované za nejkrásnější město celého Peloponésu. Nafplio je i překrásnou ukázkou tradiční řecké architektury, kterou budeme v Athénách, Soluni či jiných velkých řeckých městech těžko hledat.

Počátky města sahají až do starověku. Bylo založeno již v dobách Trojských válek. Postupně však ztrácelo na významu. Jeho význam vzrostl opět ve středověku, kdy byl vybudován zdejší obchodní přístav, staré město, pevnost i hradby. Po válce za samostatnost Řecka bylo Nafplio dokonce

na krátký čas hlavním městem. Po vraždě prvního řeckého prezidenta se však vláda natrvalo přestěhovala do Athén.

Nafplio stojí za návštěvu hned z několika důvodů. Má idylickou polohu přímo u moře a díky kopcovitému terénu nabízí překrásné výhledy do okolí. Samotné staré město je protkáno sítí úzkých uliček s bílými domky, které jsou připomínkou typického řeckého ostrova z dřívějších časů.

Známou kulisu města vytváří především pevnost Palamini, vybudovaná v 17. století. Můžete se k ní doslova vyšplhat po nekonečných 999 schodech. Zvolte raději snadnější cestu po silnici. Z vrcholu pevnosti budete za svou námahu odměněni úžasnými výhledy.

Další neodmyslitelnou součástí ostrova je menší pevnůstka na ostrůvku, asi 600 metrů od pobřeží. Jmenuje se Bourtzi a byla vystavěna již v 15. století. Zajímavá je především díky okolním ošidným vodám. Ačkoliv zde moře vypadá velmi hluboké, ve skutečnosti tudy pro lodě vede jen jedna splavná cesta do Nafplia. Strážci v Bourtzi ji podle potřeby přehrazovali řetězy vedoucími z ostrůvku až k městu. V 19. století byla neblaze proslulá jako sídlo kata a počátkem 20. století zde stával hotel. Dnes je pevnůstka opuštěná.

Při vašich toulkách městem určitě narazíte na kostel Agios Spyridon. Právě na schodech tohoto chrámu byl zavražděn první řecký prezident hrabě Kapodistrias. Značka po kulce, vypálené jedním z vrahů je stále vidět nedaleko vchodu. Pokud se po procházce zatoužíte osvěžit v moři, navštivte velmi hezkou městskou pláž Arvanitia. Když k tomu všemu připočteme spoustu příjemných restaurací a elegantní domy z období nadvlády Benátek, nemůžeme se divit, že právě sem často míří Athéňané na dovolené i kratší víkendové dny.

Asi 2 kilometry odtud najdete mezi Čechy velmi oblíbené turistické letovisko Tolo s množstvím restaurací, taveren, barů, kaváren i obchodů. Mimochodem, mnoho zdejších jídelních lístků najdete i v češtině.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *