Pozor na bodavý hmyz! Na dovolené vás může překvapit vážnými nemocemi

Určitě už se většina z nás nemůže dočkat letních dní a volna, které s tím souvisí. Možná letos plánujete i nějakou více exotickou dovolenou. Není nic lepšího než   na druhý konec světa za tolik potřebným odpočinkem a strávit nějaký čas mimo práci a školu s přáteli a rodinou.

Jenomže zejména v exotických destinacích na vás čeká takřka neviditelné nebezpečí – hmyz, který v mnoha oblastech může přenášet závažné choroby. Tento kousavý hmyz nám nejen způsobuje četná svědivá štípnutí, ale může také šířit řadu nemocí, jako je malárie, horečka dengue a virus Zika.

Naštěstí existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste se vyhnuli komářímu (a jiným) štípnutí. Vyzkoušejte tyto tipy a chraňte se před nebezpečím, které na vás číhá.

1. Vyhýbejte se místům výskytu komárů

Jedním ze způsobů, jak se při cestování vyhnout komářím štípancům, je zjistit, zda se vaše prázdninová destinace nachází v horkých oblastech výskytu komárů, a zejména v oblastech, kde se častěji vyskytují nemoci přenášené komáry.

Všechny tyto informace mají naštěstí k dispozici různé organizace a vše podstatné najdete snadno na internetu. Vyplatí se například sledovat stránky Ministerstva zahraničí nebo zdraví, kde mohou být důležité informace ohledně rizika nákazy. Ale i jen jednoduché vyhledávání na Googlu vám umožní zjistit, které oblasti jsou ohnisky výskytu nemocí, jako je horečka dengue a žlutá zimnice.

2. Noste světlé barvy

Málo známým faktem je, že komáry přitahují tmavé barvy. Předpokládá se, že je to kvůli kontrastu, který tmavé oblečení poskytuje proti obzoru za soumraku, kdy jsou komáři nejaktivnější. Nošení světlého oblečení je dobrým způsobem, jak se vyhnout poštípání komáry. Minimálně nebudete na první dobrou tolik atraktivním cílem.

3. Používejte repelenty proti hmyzu

Pokud jde o to, jak se vyhnout komářím štípancům, je repelent proti hmyzu vaším nejlepším přítelem! Je to totiž jedno z nejúčinnějších řešení. Repelenty proti hmyzu si můžete zakoupit v místním supermarketu a/nebo lékárně a aplikovat je na všechna odhalená místa pokožky. Tyto výrobky, které obsahují DEET, jsou údajně nejúčinnější, ale pokud jste alergičtí, existují i alternativy. Je pravdou, že složka známá jako DEET může být problematická – údajně má nebo může mít negativní vliv na vaše zdraví. Pokud se toho obáváte, volte repelenty bez této složky, ale určitě tuto možnost ochrany zcela nezavrhujte. Repelent proti hmyzu je dobré použít před odchodem z hotelu nebo apartmánu, zejména v pozdějších částech dne.

4. Vyhýbejte se určitým denním dobám

Obecně platí, že komáři jsou aktivnější za soumraku a za svítání, i když se to může lišit v závislosti na druhu. V těchto denních dobách je často chladněji a méně větrno, což vytváří pro komáry příznivější podmínky. Abyste se vyhnuli komářím štípancům, je dobré naplánovat si případné aktivity na denní dobu, kdy jsou komáři méně aktivní.

5. Noste vhodné oblečení

Komáři nejčastěji štípou na jakémkoli místě odhalené kůže. Z tohoto důvodu je dobré nosit oblečení s dlouhými rukávy, abyste se ochránili před komářími štípanci.

Může to znít náročně, protože dlouhé rukávy a teplé podnebí se k sobě zrovna nehodí, ale to neznamená, že musíte nosit džíny a svetr. Dobrou volbou jsou trička s dlouhým rukávem a plátěné kalhoty.

6. Odstraňte stojící vodu

Zdroje stojící vody mohou snadno přitahovat komáry. Pokud tedy například na balkoně máte konvici s vodou, nebo jiné místo naplněné stojatou vodou, raději ji vylijte. Stojatá voda poskytuje komárům ideální prostředí pro rozmnožování! Kousnutí komáry se můžete vyhnout tím, že své obydlí učiníte pro komáry méně atraktivním. Toho lze jednoduše dosáhnout tím, že nezapomenete vyprázdnit vodu ze sklenic, hrnků, šálků či kbelíků, pokud jsou ponechány venku.

7. Používejte sítě proti hmyzu

Kolikrát se vám stalo, že jste se probudili a zjistili, že jste posetí komářími štípanci? To proto, že za příznivých podmínek může komáří hodování probíhat dlouho do noci, zatímco vy v klidu spíte. Předejít komářím štípancům lze pomocí sítě proti hmyzu. Pokud se při cestování obáváte komárů, je dobré zkontrolovat, zda je vaše ubytování vybaveno buď moskytiérou kolem postele, nebo sítěmi proti hmyzu na dveřích a oknech.

8. Udržujte cirkulaci vzduchu

Komáři nejsou zrovna nejlepší letci (proto jsou aktivnější za soumraku a za svítání, kdy je slabý vítr). Udržování cirkulace vzduchu pomocí ventilátorů je dobrým způsobem, jak se vyhnout kousnutí komárem, protože jim ztěžuje létání ve vaší blízkosti.

Na cestách nikdy nepodceňujte komáří štípnutí. Existují totiž nejméně 4 nebezpečné nemoci, které budou přenášeny komáry. Tyto nemoci jsou opravdu nebezpečné a i když se v našem podnebném pásmu nevyskytují, v ostatních částech světa mohou být relativně běžné.

Čtyři výše uvedené nebezpečné nemoci mají potenciál připravit vás klidně i o život, pokud okamžitě nevyhledáte lékařskou pomoc. Prevence je proto nejlepším řešením, jak se těmto problémům vyhnout. Tyto snadné tipy vám pomohou předcházet komářím štípancům při cestování, se svými přáteli a rodinou. Stačí i jen trocha úsilí a vyhnete se možným velmi závažným následkům, které pro vás mohou tyto nemoci představovat.

ZDROJ: https://www.bullfrogsunscreen.com/blogs/blog/9-tips-on-how-to-prevent-bug-bites-while-traveling
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Jimmy Chan: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zvire-rozostreni-hmyz-makro-2382223/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *