Ranč Apokalypsa obléhala policie dlouhých 51 dní. Nakonec lehl popelem

Tisíce mrtvých, kteří dobrovolně volí smrt ve jménu náboženství, nás stále více ujišťují v tom, že víra je velice silná věc, která dokáže lidi přimět k neuvěřitelným věcem. A sekty, které touží ničit a zabíjet, jsou tedy stále velkým nebezpečím, které hrozí i dnes.

Když 28. února roku 1993 zahájili agenti amerického státního Úřadu pro alkohol, tabák, výbušniny a střelné zbraně (ATF) v texaském městě Waco razii proti sídlu sekty Davidiánů, měli pro to dost důvodů. Měli důkazy o tom, že šéf sekty David Koresh a jeho blízcí už nějakou dobu shromažďují na ranči na kopci Carmel zbraně. Koresh byl navíc poměrně známou firmou – aktivně zastával práva Texasanů nosit zbraň, byl častým návštěvníkem zbrojařských veletrhů a dobrým zákazníkem řady obchodníků se zbraněmi. Navíc se kolem jeho osoby opakovaně vynořovala podezření, že praktikuje polygamii, ke které nutí dokonce i dívky mladší patnácti let.

Téměř osmdesát ozbrojených agentů ATF v neprůstřelných vestách tak onoho únorového rána pravděpodobně očekávalo rutinní akci. Koneckonců podobné zátahy pro ně byly docela standardní záležitostí a podezřelé osoby se většinou velice rychle vzdaly do rukou spravedlnosti. Nikdo tedy nepředpokládal, že první výstřel na Carmelu rozpoutá měsíc a půl trvající bitvu, na jejímž konci zůstane více než osmdesát mrtvých včetně jedenadvaceti dětí a dvou těhotných žen.

Ranč Apokalypsa

Jak to ale celé začalo a kde se vůbec vzala tak radikální skupina lidí schopná podnítit takový masakr? Na počátku tragédie, která vstoupila do dějin jako „masakr ve Waco“, byla touha členů náboženské komunity Davidiánů po nalezení alternativy k výdobytkům civilizace a po životě, v němž by se bez nich dokázali obejít. Tato sekta přitom nebyla žádným nováčkem. Vznikla již ve 30. letech 20. století jako odnož Adventistů sedmého dne. Davidiáni pak počátkem 90. let původní komunitu opustili, aby následovali charismatického mentora Davida Koreshe do ranče na kopci nedaleko města Waco, nazvaného velmi příznačně Apokalypsa. Tam se zabývali studiem biblických pasáží o druhém příchodu Krista na Zemi.

Již nějakou dobu se poté proslýchalo, že se na ranči dějí podivné věci, a hlavně, že se tam pravděpodobně shromažďuje velké množství zbraní. FBI se ale bála zasáhnout, jelikož hrozilo nebezpečí hromadné sebevraždy členů. Některé instituce na ochranu dětských práv začaly rovněž upozorňovat na možné zneužívání dětí uvnitř sekty. Zásah bezpečnostních složek byl tedy nevyhnutelný, ale čekalo se na vhodný okamžik. Tragické dny, které pak nevěřícně sledoval celý svět, ale předčily veškerá očekávání.

Osudný únorový den

První výstřely padly krátce před desátou dopoledne, když se agenti ATF za podpory dvou vrtulníků Národní gardy pokusili proniknout do areálu ranče Apokalypsa. Dodnes nicméně není jasné, kdo vystřelil jako první. Existuje záznam volání na nouzovou linku 911, kam jeden z Davidiánů volal, že po nich střílí agenti i osádky helikoptér, a dožadoval se spojení s někým, kdo je schopen akci zastavit. Asi po dvou hodinách agenti ustoupili, asi proto, že jim došla munice. Nicméně už i tato první přestřelka vyústila v šest mrtvých a devatenáct zraněných na straně agentů ATF a pět mrtvých a třech zraněných včetně Davida Koreshe mezi obránci sídla sekty.

Bylo tedy jasné, že zde končí veškerá legrace a že se celá akce začíná nebezpečně zvrhávat. Velení nad případem převzala FBI, Koreshův ranč obklíčili muži z národní gardy a ostřelovači. Na ranč byla přerušena dodávka elektrického proudu. Několik členů sekty, především matek s dětmi, obležený komplex opustilo. Agenti se pokoušeli s Koreshem komunikovat, zatímco vůdce sekty pronesl prohlášení v místní rozhlasové stanici. Jeho projev byl ale dost zmatený – nejprve sliboval, že se vzdá, a poté své sliby zase odvolával – bylo tedy jasné, že ranč nejspíš dobrovolně neopustí.

Ozbrojený úder

Celá situace se vyhrotila natolik, že prokurátorka Janet Renová schválila ozbrojený úder. Po více než měsíci a půl už také bylo načase. Ten začal 19. dubna časně zrána. Krátce před šestou FBI Davidiány telefonicky varovala, že použije tanky. O pět minut později prorazila do areálu dvě obrněná vozidla, začala demolovat dřevěné objekty a pouštět do nich slzný plyn. Místy se ozývaly výstřely a krátce po poledni vypukl rozsáhlý požár. Vítr ho rychle šířil mezi ruiny dřevěných budov, takže netrvalo ani hodinu a celý areál lehl popelem.

Zkáza byla dokonána. V počtu mrtvých na straně Davidiánů se zdroje liší. Některé uvádějí 76 členů sekty včetně 21 dětí, jiné 86 včetně 22 dětí. Vůdce David Koresh byl nalezen rovněž mrtev. Řada z lidí byla zabita plameny nebo popadanými troskami budov, jiní měli střelná zranění, podle vyšetřování FBI v řadě případů vykazující charakter „rány z milosti“ nebo sebevraždy. Při útoku zemřelo rovněž šest agentů AFT. Na místě tragédie bylo poté nalezeno zhruba sto padesát kusů nejrůznějších zbraní a zásoby munice.

Opět je na místě ptát se, zda se celá situace dala řešit jinak, lépe, a zda bylo možné se vyhnout tak velkému množství obětí. Z dnešního pohledu se může zdát, že FBI jednala přehnaně a že smrt tolika civilistů je naprosto nepřípustná. Když se ale podíváme do historie na to, jak nebezpečné mohou sekty být, nemusí být tento zásah vnímán jako přehnaný. Stále však platí, že ztráty na životech jsou na obou stranách nevyčíslitelné. V troskách ranče se při vyšetřování našel také neporušený vzkaz. Bez dalšího vysvětlování na něm stálo: „Předtím, než nás odsoudíte, zeptejte se sami sebe, zda i vaše životy jsou bez chyby“. Na nekonečných pláních u města Waco dnes stojí jen malá opuštěná kaple.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *