Podzim v jihovýchodní Asii: Zapomeňte na pláže a ponořte se do místních tradic

Když začíná padat podzimní listí a mezi stromy se prohání chladný vánek, v mnoha částech světa se připravují na období sklizně. Období podzimu je pro cestování ideální, ale kam vyrazit? Možná vás překvapí, že práv jih a východ Asie mohou být ideální destinací pro vaše podzimní toulky. Celý region od Číny a Japonska až po Jižní Koreu a Vietnam slaví v této době tzv. Svátek středu podzimu. Tento estival se vyznačuje bohatými tradicemi, lákavým jídlem, krásným uměním a komunitním duchem. Zde je 7 důvodů, proč je podzimní dovolená ve východní Asii tou nejlepší destinací pro oslavu podzimu.

1. Starobylé tradice

Svátek středu podzimu má své kořeny ve starověkých zemědělských společnostech, které slavily sklizeň během podzimního úplňku. V Číně se předpokládá, že svátek (známý jako Zhongqiujie) pochází z doby před více než 3 000 lety z doby dynastie Shang, kde lidé uctívali bohyni Měsíce za bohatou úrodu. V Koreji se svátek nazývá Chuseok a je považován za jakési “korejské Díkůvzdání”, zaměřené na úrodu a tradice.

Ve Vietnamu se koná podzimní festival známý jako “Dětský festival” a uvidíte při něm spoustu barevných průvodů s lampiony, hudbou a zpěvem. Podobně se v Japonsku již po staletí slaví tradice “Tsukimi” neboli “pozorování měsíce”, při níž se podle tradic nabízejí sezónní produkty Měsíci. Mnozí lidé cestují na velké vzdálenosti, aby se setkali s přáteli a rodinnými příslušníky, a pořádají oslavy pozorování Měsíce, kde se všichni sejdou, aby obdivovali jeho krásu. Součástí těchto oslav bývá chutné jídlo, svítící lucerny, čajové obřady nebo dokonce předčítání básní věnovaných Měsíci.

2. Krásné podzimní listí

Krajina východní Asie nabízí jedny z nejúchvatnějších podzimních kreací na světě. Ať už se procházíte historickými chrámy v Kjótu, nebo se plavíte po vietnamské zátoce Ha Long či čínské řece Jang-c’-ťiang, podívaná na červené a zlaté listí je skutečně fascinující. 

3. Kulinářské speciality

Všichni rádi oslavujeme podzim dobrým jídlem a řada festivalů, které se konají uprostřed podzimu v Asii jsou proslulé svými kulinářskými tradicemi. V Číně a Vietnamu jsou klasickým jídlem měsíční koláčky. Toto hutné pečivo má různé chutné náplně a na povrchu se pyšní propracovaným zdobením.

V Koreji můžete ochutnat rýžové koláčky známé jako “songpyeon”. Mají měkkou vnější vrstvu z lepkavé rýže a různorodé náplně. Během podzimu zde najdete také lahodné pokrmy, jako jsou pečené kaštany, sašimi, houby matsutake, persimony a čerstvě sklizenou rýži.

4. Čajová kultura

Pokud milujete dopřát si během podzimních sychravých večerů šálek čaje, během podzimu ve východní Asii můžete ochutnat skutečně autentické produkty čajových plantáží, které jinde na světě nenajdete. Díky chladnějšímu počasí a čerstvé úrodě je to jedno z nejlepších období pro vychutnávání tradičních čajů. Ať už se jedná o japonský čaj matcha nebo čínský oolong, chladnější teploty jsou ideální pro zklidňující a relaxační vlastnosti těchto tradičních nápojů. Na mnoha místech se také konají čajové obřady nebo ochutnávky čajů, často obklopené krásným podzimním listím.

5. Vyzdobené ulice

Pokud rádi fotografujete nebo se prostě jen rádi touláte pěknými místy a nasáváte tuto úžasnou atmosféru, určitě budete chtít oslavit podzim ve východní Asii. Svátek středu podzimu je svátkem, kterýb působí na všechny vaše smysly, ale jednoznačně nejvíc na váš zrak. Oslní vás svítící lucerny, které zdobí ulice v Číně, ale také jedinečná výzdoba v Koreji a Japonsku. Veřejná prostranství a domy se často proměňují v umělecká díla vzdávající hold Měsíci a tradičnímu folklóru.

6. Tradiční umění

Ať už jde o obřady pozorování měsíce v Japonsku, kaligrafii v Číně nebo nošení hanboku v Koreji, podzimní období je ideální dobou pro poznávání tradičních východoasijských umění a řemesel. Můžete se dokonce zúčastnit workshopů a vyrobit si vlastní lucerny na svátek středu podzimu.

7. Horké prameny a omlazení

Pro mnoho lidí ve východní Asii znamená podzim konec rušného, horkého léta a začátek chladnějšího, klidnějšího období. Je to čas, kdy si začínáme odpočívat a přemýšlet, a mnoho horkých pramenů v regionu je ideálním místem, kde můžete omládnout a zároveň se kochat podzimní scenérií. Tyto přírodní horké prameny, známé v Japonsku jako onsen a v Jižní Koreji jako džimdžilbang, vám nabízí uklidňující vodu bohatou na minerály, která pramení v bujné sopečné krajině.

I když se do jihovýchodní Asie typicky jezdí za průzračně modrou vodou, písečnými plážemi a horkým počasím, není od věci vyrazit sem i na podzim. Přivítá vás proměněná krajina a jedinečné tradice, které vám pomohou nakouknout pod pokličku skutečného života v tomto regionu.

ZDROJ: https://www.trafalgar.com/real-word/east-asia-celebrate-fall/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Ryutaro Tsukata: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/priroda-slunecny-cervena-lide-6249547/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *