Kam za pivem po Evropě? Zkuste navštívit tato města

Pivo. Pro Čechy je nejen národním nápojem, ale také zdrojem pýchy a hrdosti. Není pochyb o tom, že české pivo je prostě nejlepší, ale i jinde v Evropě najdete místa, kde se vaří chutné a vyhlášené pivo, které rozhodně stojí za to ochutnat.

Pokud patříte k lidem, kteří se začínají chvět při představě těch drobných bublinek stoupajících jantarově zlatavým mokem nebo při prvním žíznivém doušku dobře vychlazeného piva v horkém letním dni, čtěte dál.

Na oslavu existence jednoho z nejlepších nápojů na této zelené zemi jsme sestavili seznam nejlepších evropských destinací pro milovníky piva. České poklady pro tentokrát vynecháme, ale zabrousíme za naše hranice.

Dublin

Pivovar Guinness pomáhal formovat Dublin. Je všitý do struktury města. V Dublinu je jen málo lidí, kteří se neusmějí, když se zmíníte o vůni praženého chmele linoucí se z pivovaru ulicemi města; je tak silná, že ji cítíte na každém kroku.

Samozřejmě pomáhá, že Guinness je naprosto úžasný a že Storehouse je tak elegantní muzeum, jak si jen dokážete představit. Jeho autoři dokázali zachytit nerozlučné spojení mezi Dublinem a jeho nejslavnějším vývozním artiklem a krásně vyprávějí příběh nápoje i města.

Dokonce si můžete zahrát v reklamě na Guinness ze staré školy, a co je nejlepší, na konci prohlídky dostanete v Gravity Baru pivo zdarma, které můžete vypít při pohledu na město.

Brémy

Když se řekne německé pivo, většině lidí se vybaví Bavorsko, a to je správné – bavorské pivo je úžasné. Ale jedno z nejlepších německých piv se ve skutečnosti vyrábí na severu Německa – Brémy nejsou jen nádherné malé město, ale také domovem piva Becks.

Dvouhodinovou prohlídku pivovaru můžete absolvovat za velmi příznivou cenu, přičemž opravdu fundovaní průvodci vám poskytnou skvělý výklad o historii pivovaru. 

Nejlepší část této prohlídky? Becks jsou při ochutnávání opravdu velmi štědří. Z tohoto důvodu doporučujeme odpolední prohlídku; nebudete se cítit tak špatně, že si dopřáváte!

Brusel

Spousta lidí vám řekne, že když jste v Bruselu, prostě musíte vyrazit na pořádnou pivní exkurzi, protože je tu tolik úžasného piva, které můžete ochutnat. A mají pravdu.

Na druhou stranu, proč by měl Mohamed jezdit ke všem těm horám, když může prostě zajít do Delirium Cafe a místo toho k němu všechny ty studené, svěží, osvěžující hory přijdou? V nabídce je téměř tři tisíce různých piv (z toho asi 2000 belgických) a každý měsíc přibývají nová.

Je držitelem Guinnessova rekordu za největší nabídku piva na světě a personál baru se vyzná. Je to pivní ráj – ale co je ještě důležitější, je tu také zatraceně dobrá zábava, vždycky plno lidí a zaručeně skvělá atmosféra. 

Londýn

Pivovar Camden Town Brewery vyrábí ležák od roku 2010, kdy se jeho zakladatel Jasper Cuppaidge rozhodl, že už má dost pití špatného ležáku, a začal vyrábět svůj vlastní.

Pivovar nyní vyrábí 30 000 půllitrů sladkého jantarového nektaru týdně a nejen to, od úterý do neděle otevřel Brewery Bar, kde si můžete posedět a vychutnat si všechna jejich krásná piva na čepu.

Bavorsko

V Bavorsku se vyrábí spousta opravdu skvělého piva a v regionu Horní Franky v Bavorsku je více než 200 různých nezávislých pivovarů, které vyrábějí více než 1000 různých druhů piva.

V tomto regionu je největší hustota pivovarů na obyvatele na světě a můžete si zde udělat speciální “pivní výlet” po regionálních pivovarech. Pokud se však dostanete jen do jednoho pivovaru, vyberte si Schlenkerlu. Vaří zde chutné malé pivo rauchbier neboli uzené pivo (vyráběné ze sladu sušeného v peci), kterému se vlastně přezdívá “tekutá slanina”. Je to krásné, dřevité, kouřové pivo a z lahve chutná skvěle – ale dokud jste ho neochutnali přímo ze sudu, tak jste ho vlastně neochutnali.

Düsseldorf

Nejdelší bar na světě se nachází v německém Düsseldorfu. Dobrá, nechoďte sem s očekáváním jednoho výjimečně dlouhého mahagonového pultu – ve skutečnosti jde o soubor asi 300 hospod, barů a pivovarů, které se tísní na jedné půlkilometrové trase plné dobrého piva.

Jsou oddělené, ale všechny je spojuje to, že podávají typický městský Altbier. Zákazníci vycházejí z barů na ulici a rozdíly mezi jednotlivými výčepy se stírají, protože ulice se mění v jednu velkou party.

Amsterdam 

Amsterdam má silné pivní renomé – je to město, které světu přineslo piva Amstel a Heineken – ale vaří se tu mnohem víc piv než jen tyto dva pivovary.

Heineken Experience ve městě rozhodně stojí za to, ale pro bezkonkurenční a velmi chutné seznámení se světem holandského pivovarnictví se vydejte do degustačních místností Arendsnest Beer Tasting Rooms. Nabízí se zde asi 150 různých druhů piva, z nichž každé se vaří v Nizozemsku.

Výčepní jsou nejen přátelští, ale také nadmíru znalí nápojů, které podávají, a rádi pomohou zákazníkům najít pivo, které jim bude chutnat (dokonce i lidem, kteří si myslí, že jim pivo nechutná!). Pokud chcete, aby byl tento pivní zážitek co nejlepší, najděte si místo venku, abyste mohli při popíjení sedět u kanálu.

Už se vám sbíhají sliny? Vyrazte letos za pivní turistikou, která vás příjemně osvěží. Možná zjistíte, že chutné a kvalitné pivo se vaří i jinde než u nás.

ZDROJ: https://www.ryanair.com/try-somewhere-new/gb/en/travel-guides/european-beer-bucket-list/
ZDROK obrázku: Autor/ka fotografie: RDNE Stock project: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ruce-tyc-pratele-party-6174129/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *