Albi, úžasná turistická lákadla Starého města

Asi hodinu jízdy na severovýchod od Toulouse leží malé město Albi, které rozhodně stojí za návštěvu. Jeho historické centrum se dostalo v roce 2010 na seznam světového dědictví UNESCO. Minimálně proto, že má dvě úžasná turistická lákadla – katedrálu a muzeum.

Když po Pont Vieux, neboli „Starém mostě“, postaveného z kamene a cihel již v 11. století, vstoupíte do nevelkého „Starého města“, rázem se ocitnete v okouzlujícím prostředí, kde se čas kdysi dávno zastavil. Cihlové, někde zčásti hrázděné domy se záclonkami a květinami v oknech a dlažba, která je stará již stovky let. Domy mají úzká průčelí a jsou vysoké, aby se na lukrativních místech dostalo na všechny. Obchůdky v přízemí nabízejí návštěvníkům suvenýry a rukodělné výrobky. K posezení a rozjímání zase lákají nesčetné kavárny a cukrárny.

Ohromná katedrála sv. Cécile, dominanta tohoto malebného městečka, je vystavěna z červených cihel a opevněna mohutnými zdmi. Tyčí se nad městem a je vidět už z velké dálky. Katedrála je považovaná za největší cihlovou stavbu na světě. Z cihel je postaven i sousední biskupský palác a některé domy v okolí. Nikde na světě nenajdete na tak malém prostoru tolik cihel. Vysvětlení je prosté. Středověcí stavitelé nepředběhli dobu, ale v okolí byl velký nedostatek kamene, a tak vyšlo levněji vypalovat cihly.

Vnější strohost katedrály se po vstupu promění jako mávnutím kouzelného proutku v bohatou výzdobu. Stěny i strop jsou vyzdobeny freskami, které vyplňují každičké místo v katedrále. Protiklad černohnědé barvy cihel vně katedrály a modrého a zlatého interiéru vás prostě ohromí.

Muzeum místního rodáka Henriho de Toulouse-Lautreca se nachází již od roku 1922 v někdejší biskupské rezidenci Palais de la Berbie. Shromažďuje jeho největší sbírku obrazů a skic pařížských nevěstinců a kabaretů z éry Belle-Époque. To by se svatá inkvizice divila, co se v jejím bývalém sídle vystavuje: spoře a vyzývavě oděné tanečnice kabaretu Moulin Rouge či prostředí cirkusů, koňských dostihů, nevěstinců a kaváren na Montmatru.

Když se dostatečně nabažíte krásami samotného Albi, vydejte se asi 30 km do půvabného malého městečka, možná spíš vesnice Cordes sur Ciel. Je to hradbami obehnaná pevnost na kopci nad dvěma údolími. Dodnes městečko vypadá z velké části tak, jak bylo ve 14. a 15. století postaveno. Když ráno pohlédnete do některého z obou údolí naplněných bílou mlhou, máte dojem, jako by se všechno kolem vás vznášelo v oblacích. Hned pochopíte, proč se to tu jmenuje Cordes sur Ciel, tedy „Cordes v nebi“.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *