Vyrazte načerpat vánoční atmosféru! Kam jinam, když ne do Vídně či Drážďan?

Vánoce jsou na dohled, a to znamená nejen to, že bychom se měli začít poohlížet po vhodných dárcích pro naše blízké, ale i to, že se otevírají vánoční trhy. Předchozí roky jim příliš nepřály, a ještě loni byly v řadě měst zrušeny z obav před covidem. Letos je naštěstí situace zcela stabilizovaná, a tak se stánkaři mohou těšit zase na davy návštěvníků. A věříme, že si to pořádně užijí. Kam letos vyrazit za svařákem, dobrým jídlem i vánoční atmosférou? Klasika je Praha, Vídeň nebo Drážďany, ale existují i jiné zajímavé destinace napříč Evropou, kam se vyplatí na víkend vyrazit.

Záhřeb, Chorvatsko

Do Chorvatska asi málokdo z nás jezdí v zimě, ale letos byste mohli udělat výjimku a jisté je, že litovat nebudete. Hlavní město Chorvatska se totiž dlouhodobě drží na špičce žebříčku nejlepších vánočních měst. Je známé svými opulentními dekoracemi, zejména pak nádhernou světelnou výzdobou, která nemá po západu slunce konkurenci. Zabavit se také můžete na spoustě atrakcí od populárního ledového kluziště přes různé kolotoče až po vystoupení kapel, sborů a dalších.

Budapešť, Maďarsko

Do hlavního města Maďarska to skutečně nemáme daleko a mnoho z nás tam jistě bylo za poznáváním kultury nebo krásné architektury. Proč si ale výlet nezopakovat i během vánočního času? Každý, kdo vánoční trhy v Budapešti navštívil, si je jistý, že patří mezi špičku v Evropě. Sbírají totiž každoročně všemožná ocenění. Těšit se můžete na velmi veselou atmosféru, vynikající vánoční speciality, dostatek alkoholických nápojů, ledové kluziště, ale třeba i 3D světelnou show.

Vratislav, Polsko

Když do Polska, možná byste zamířili do Krakova nebo Varšavy. To by ale byl omyl, protože ty nejkrásnější trhy jsou ve Vratislavi. Poláci Vánoce milují a umí je řádně oslavit. Tyto trhy se koncentrují na obřím Rynku. Ochutnat můžete různé druhy svařáků i punčů a nechybí ani další vánoční dobroty. Oblíbené jsou třeba pečené sýry, mexické churros, ale i typicky polské speciality.

Kolín nad Rýnem, Německo

Na náměstí u katedrály svatého Petra se každý rok organizují velkolepé adventní trhy, na které přijíždí návštěvníci z blízka i z daleka. Uchvátí vás dokonalý výzdoba, která se perfektně snoubí s honosnou architekturou náměstí. Procházet se můžete mezi stánky, které nabízí nejen punč a svařák, ale také skořicové cukroví, velmi kvalitní rukodělné výrobky i místní sváteční speciality.

Craiova, Rumunsko

Asi by vás nenapadlo zamířit do Rumunska za vánočními trhy, ale zkuste to letos a uvidíte, že nebudete zklamaní. Výlet si naplánujte do 270tisícového města Craiova, které je kulturním centrem župy Dolj. Vánoční trhy zde obvykle na advent nečekají a startují již v polovině listopadu, aby do města přinesly pořádnou vánoční náladu. Proslulá je zejména výzdoba, které je tvořena více než milionem žárovek a z města tak dělá jednu z nejkrásnějších destinací, pokud vám jde právě o světelné dekorace a zdobení.

Colmar, Francie

Skutečně pohádkovou atmosféru si můžete užít v městečku Colmar v Alsasku. Leží na samém východě Francie, takže to vlastně není z Česka ani tak daleko, jak by se na první pohled mohlo zdát. Kromě auta navíc můžete zvážit i cestu letadlem či vlakem, pokud se vám podaří sehnat výhodné lístky. Colmar je typický svými hrázděnými domy pastelových barev, které jsou postaveny okolo kanálu, proto se Colmaru přezdívá malé Benátky. O adventu si je vše nádherně osvětleno a dekorováno, takže si procházky úzkými, spletitými a nádherně zdobenými uličkami, užijete skutečně naplno.

ZDROJ: https://www.travelandleisure.com/holiday-travel/christmas-travel/best-christmas-markets-in-europe
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Natasha Ferreira: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/mesto-lide-ulice-hotel-10188249/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *