Co jste o Evropě nevěděli? Najdete zde největší kostel a slyšet můžete až 200 jazyků

Evropa je pro většinu z nás domovem a mohlo by se zdát, že nás zde nic nemůže překvapit. Najdete zde ty nejnavštěvovanější památky světa, ale zároveň jde v porovnání s jinými kontinenty o relativně malé území, kde se ale koncentruje velmi různorodá směsice kultur, tradic a národů. Zde najdete pár zajímavostí, které o svém domově nejspíš nevíte.

Louvre je nejnavštěvovanější památkou v Evropě

Jaká je podle vás nejnavštěvovanější atrakce v Evropě? Koloseum? Eiffelova věž? Pařížský Disneyland? To všechno jsou sice dobré tipy, ale ve skutečnosti je to pařížský Louvre. V roce 2018 ho navštívilo rekordních 10,2 milionu návštěvníků, zatímco do pařížského Disneylandu jich zavítá téměř 10 milionů, na Eiffelovu věž kolem 7 milionů a do Kolosea 6 milionů. Je úžasné vědět, že se do Louvru hrne tolik fanoušků umění… nejspíš je láká právě onen dobře známý plachý úsměv Mony Lisy…?

Na Islandu nejsou komáři

Ačkoli na světě žije více než 3 000 druhů komárů, na Islandu se nevyskytují vůbec žádní. Je to právě díky nízkým teplotám a nedostatku mělkých rybníků, které komáři milují. Pokud jste tedy náchylní na komáří štípance, klidně vyrazte na dovolenou na Island. 

Blahopřání od královny/krále

Pokud žijete v zemích Commonwealthu, můžete dostat dopis od samotného panovníka Británie. Pokud oslavíte 100. a 105. narozeniny a každý další rok nebo 60., 65., 70. výročí manželství a každý další rok, dostanete blahopřání od hlavy státu – ať už je to královna, nebo aktuálně král.

Na bruselském letišti se koupí více čokolády než kdekoli jinde na světě

O belgické čokoládě jste už pravděpodobně slyšeli. Je proslulá jako jedna z nejlepších čokolád na světě a cestující to zřejmě vědí, protože na bruselském letišti se prodá více této sladké pochoutky než kdekoli jinde na světě. Ročně se na letišti prodá přes 800 tun čokolády a zákazníci se pro ni pořád vracejí – takže určitě je o co stát.

Bazilika svatého Petra je největším kostelem v Evropě

Milujete ohromné kostely, které nabízí neopakovatelnou atmosféru? Pak musíte bezpochyby navštívit baziliku svatého Petra ve Vatikánu v Římě. S délkou 222 metrů, šířkou 152 metrů, výškou 137 metrů a kapacitou pro 60 000 lidí je to nejen největší kostel v Evropě, ale i na celém světě. Zdá se příhodné, že se kostel nachází právě ve Vatikánu, sídle papeže.

Dánské království je nejstarší monarchií v Evropě

Dánská monarchie, kterou v roce 935 založili vikingští králové Gorm Starý a Harald Modrý zub, vládne Dánsku již více než 1 000 let. Od Gorma Starého až po současnou královnu Margrethe II. je tato královská rodina nejstarší v celé Evropě.

Zajímavé také je, že v deseti evropských zemích stále žijí královské rodiny. Ačkoli největší pozornost je věnována královské rodině ve Velké Británii, monarchie jsou také ve Španělsku, Švédsku, Norsku, Nizozemsku, Belgii, Monaku, Lucembursku, Lichtenštejnsku, Andoře a Dánsku.

V Maďarsku nikdy necinkejte skleničkami

I když jste možná zvyklí připíjet si na zdraví a cinkat sklenicemi s přáteli, v Maďarsku byste to nikdy neměli dělat. Tento zvyk pochází z roku 1848, kdy Rakousko porazilo Maďarsko v rámci povstání. Rakušané oslavovali cinkáním pivních sklenic a zároveň si připíjeli na vítězství. Maďarové namísto toho při přípitku říkají “Egészségedre” a zpříma se dívají svým přátelům do očí, než se napijí. 

Česká republika má nejvíce hradů a zámků v Evropě

I my jsme se v tomto seznamu zajímavostí umístili. A není jistě překvapením, že jde právě o hrady a zámky, kterými se můžeme pyšnit. V naší zemi se nachází 932 hradů a 1 187 zámků – to je více než v kterékoli jiné zemi v Evropě. I kdybyste navštěvovali jeden hrad denně, trvalo by vám více než 2,5 roku, než byste je všechny viděli, takže pokud se do toho chcete pustit, raději začnete co nejdřív.

Nejvyšší budovu Evropy najdete v Rusku

Věděli jste, že nejvyšší budova v Evropě se nachází v ruském Petrohradě? Budova Lakhta Center měří neuvěřitelných 462 metrů. Má 87 pater a z vrcholu této neuvěřitelné budovy se vám jistě naskytne nádherný výhled.

V Evropě se mluví více než 200 jazyky

Díky desítkám jedinečných kultur a národností napříč Evropou se na kontinentu mluví více než 200 jazyky, ačkoli pouze 24 z nich bylo uznáno jako úřední jazyky Evropské unie. Z těchto 24 jazyků jsou tři označeny jako “procedurální” jazyky: angličtina, francouzština a němčina. Nejrozšířenějším jazykem, kterým se v Evropě mluví, je také angličtina, kterou ovládá 38 % evropské populace. Je ale faktem, že mnoha jazyky již mluví jen pár lidí a postupně vymírají – což se ale děje po celém světě. Jazyková diverzita se vytrácí.

Norsko má nejdelší pobřeží v Evropě

Norské pobřeží, tvořené úchvatnými fjordy, rozeklanými ostrovy a větrem ošlehanými Na délku měří více než 100 000 kilometrů a při objevování tohoto skandinávského pobřeží vás jistě čekají úžasná dobrodružství.

Nejmenší město v Evropě se nachází v Chorvatsku

Městečko Hum se nachází v oblasti Istrie na severozápadě Chorvatska a žije v něm pouhých 30 obyvatel (podle sčítání lidu z roku 2011). Kromě toho, že je Hum tak malinký, je také proslulý svou pálenkou zvanou biska. Legenda praví, že recept na bisku zanechali v Humu již staří keltští druidové před zhruba 2 000 lety. Další místní zajímavostí je, že většina obyvatel Humu mluví italsky, a to díky blízkosti k Itálii.

ZDROJ: https://www.trafalgar.com/real-word/21-facts-europe-never-knew/
ZDRIOJ obrázku: Pixabay

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *