Navštivte tyto destinace mimo špičku. Ušetříte a vyhnete se davům

Během covidu jsem si všichni odvykli od davů a cestování se stalo přeci jen méně mainstreamovou záležitostí. Teď už jsou ale omezení minimální, a tak se do cestování opět vrhá stále více a více lidí. Také vám dovolenou zaručeně zkazí právě spousta lidí a přeplněné metropole? Poradíme vám, kam se vypravit právě mimo sezónu a kde si objevování užijete zaručeně daleko víc.

Bangkok, Thajsko

Období mimo špičku: Květen až říjen

V těchto měsících můžete všude očekávat výhodné nabídky. Ceny hotelů jsou v tomto období roku nejnižší, stejně jako ceny v nákupních centrech. Pamatujte ale na to, že to má svůj důvod. Jedná se totiž o období dešťů, takže deštník je nutnou výbavou. Deště budou časté a kvůli zvýšené vlhkosti vzduchu se teploty mohou vyšplhat až na 35 °C. Střídat se tedy budou bouřkové přeháňky s obdobím, kdy nebudete chtít nic jiného než si lehnout k bazénu. Není však třeba se bát – dešťové přeháňky jsou krátké a přes den se ještě stihnete slunit. Stejně tak se vyplatí vyrazit za nákupy. Ceny jsou více uzpůsobené místním, a nikoliv turistům, takže snadno seženete spoustu zboží za výhodné ceny.

Bali, Indonésie

Období mimo špičku: Duben až červen, září

Nejlepší dobou pro návštěvu Bali bývají měsíce duben až červen a pak také září. V těchto obdobích je na Bali ještě relativně sucho, protože monzuny obvykle začínají až v říjnu. Resorty a vily navíc mohou být až o 50 % levnější než v hlavních sezónách od července do srpna a od prosince do ledna. V mnoha obchodech budou probíhat slevové akce a v restauracích bude také méně lidí. Na Bali se vyplatí vzít s sebou hotovost. Nejen proto, že bankomaty nejsou na tak Bali běžné, ale také proto, že platba v hotovosti znamená, že můžete před zaplacením snadněji smlouvat a vyjednat si ještě lepší cenu.

Penang, Malajsie

Období mimo špičku: Květen až říjen

Výhodnější nabídky hotelů a hostelů v Penangu získáte, když jej navštívíte v období nižší návštěvnosti od května do října. Pozor však na to, že kvůli odlesňování ze sousední Sumatry a Bornea může být v tomto období stále častěji déšť, nebo dokonce mlha. Přesto je ale tento kousek Malajsie místem, které stojí za to objevit. Je především rájem jídla, ale také zajímavé a netradiční kultury.

Tchaj-pej, Tchaj-wan

Období mimo špičku: Leden, březen, duben, srpen, září, listopad a prosinec.

Měsíce od listopadu do března jsou příjemným obdobím pro návštěvu Tchaj-peje, kdy jsou zde teploty dostatečně nízké na to, abyste mohli pohodlně cestovat. Pokud budete mít štěstí, můžete koncem března dokonce spatřit rozkvetlé třešňové aleje, což je skutečně nádherný zážitek.

Od srpna do září přichází léto a v Tchaj-peji je obvykle horko a vlhko s teplotami dosahujícími 35 °C. Ve stejném období se na Tchaj-wanu koná Festival hladových duchů. Velmi působivé rituály zaplní město a jsou velmi zajímavé. Protože Tchajwanci během Měsíce hladových duchů obvykle necestují, ceny hotelů bývají nízké.

 Tokio, Japonsko

Období mimo špičku: Září až březen

Japonsko je turisticky oblíbenou destinací po celý rok, takže zde nemusí být zřejmá sezóna, kdy je zde turistů méně. Obecně ale platí, že je dobré vyhnout se návštěvě Japonska na jaře, kdy kvetou třešně a pokrývají celé ulice růžovou barvou – je to sice velmi krásný zážitek, ale to si obvykle myslí také další polovina světa, která se na to přijede podívat. Během pozdního podzimu až března však davy turistů začínají polevovat. Japonsko je výjimečně krásné na podzim, kdy se listí zbarví do červena a začíná opadávat. Je však moudré dávat si pozor i na jiná období největší návštěvnosti, například na svátky Zlatého týdne (29. 4. – 5. 5.), kdy se do Tokia sjíždějí i místní turisté z jiných prefektur.

Soul, Jižní Korea

Soul je již léta oblíbeným cílem turistů. Metropole je tak prakticky po celý rok vždy plná turistů z celého světa. Existuje však skvělé období, kdy jsou davy lidí obvykle menší, a to v měsících od září do listopadu. Končí letní prázdniny a místní obyvatelé, kteří přijíždějí z jiných provincií, se vracejí domů. Je to také nejlepší období pro návštěvu Soulu, protože počasí je chladnější. Většina lidí vnímá Soul jako drahé město, ale ve skutečnosti se tady dá pobývat i poměrně levně – zejména pokud si vyberete hotel mimo hlavní centrum.

Melbourne, Austrálie

Období mimo špičku: Červen až srpen

Nejméně lidí v Austrálii by mělo být v zimních měsících od června do srpna. Denního světla není mnoho, farmy a vinice se zavírají a celá přírody přechází do klidového režimu. Melbourne v zimě působí jako obrovské ospalé město, ideální pro ty, kteří milují relaxační dovolenou k odpočinku. Stále se však můžete procházet po krásných melbournských pobřežních promenádách a třeba se pokusit zahlédnout i tučňáky. Nebo si jednoduše vychutnejte voňavý šálek kávy v mnoha vyhlášených melbournských kavárnách.

Londýn, Velká Británie

Období mimo špičku: Únor až březen

Období mimo sezónu je mezi listopadem a březnem, mimo období vánočních svátků. Ceny letenek a hotelových pokojů jsou v těchto obdobích roku, kdy je chladnější počasí, nejnižší, byť je poměrně vysoká pravděpodobnost, že se Londýn zahalí do dešťových mraků. Vyzbrojte se pořádným deštníkem a vyrazte třeba na trh Borough Market. Nakoupit můžete typické britské pokrmy a na místě také rovnou něco dobrého ochutnat.

Paříž, Francie

Období mimo špičku: listopad až březen

Ceny hotelů a restaurací se obvykle vyšplhají vysoko v době, kdy se v Paříži konají významné akce, jako je filmový festival (duben), Tour de France (červenec) a týden módy (září). Také pamětihodnosti, jako je Louvre, zámek Versailles a Sacré-Cœur, budou v letních měsících kvůli letním prázdninám narvané. Nejlepší doba pro návštěvu Paříže tedy bude v chladných měsících od listopadu do března, kdy jsou fronty do muzeí kratší a na selfie s Eiffelovou věží se vám tolik lidí nebude plést do záběru. Je však nutné si uvědomit, že Paříž prostě bude drahá vždy. Šetřit můžete tak, že se ubytujete na okrajích Paříže, ale dávejte si velký pozor na bezpečnost. Okraje bývají často domovem různých gangů a pro turisty to nemusí být ideální místo.

ZDROJ: https://thetravelintern.com/budget-hack-non-peak-travels/

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Alex Azabache: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/mesto-auta-provoz-lide-4039924/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *