Ohňostroje a šampaňské jsou sice po celém světě běžné, ale slyšeli jste už o těchto dalších novoročních tradicích? Ačkoli většina světa slavnostně přivítá nový rok vždy 31. prosince, ne všichni slavíme stejně. Jinde na světě mohou tradice zahrnovat cokoli od důkladného úklidu domu až po rozlousknutí čerstvého granátového jablka.
1. Různé země: Jídlo pro štěstí
Po celém světě se Silvestr slaví jídlem ve společnosti přátel a rodiny. Na některých místech to znamená konzumaci specifických “šťastných” potravin. Ve Španělsku, Portugalsku a ve velké části Latinské Ameriky (například v Kolumbii) je to například 12 hroznů nebo rozinek a v Itálii 12 lžic čočky – jedna s každým z 12 úderů hodin o půlnoci. Francouzi přivítají Nový rok hromadou palačinek. Němci dávají přednost marcipánu ve tvaru prasátka pro štěstí, zatímco v Nizozemsku se jedí koblihy a jídla ve tvaru prstenu.
2. Skotsko: Červenání domu a “Auld Lang Syne”
Ve Skotsku je Hogmanay silvestrovská oslava na konci roku, která začíná 30. prosince a končí na Nový rok. V celé zemi existuje mnoho variant oslav Hogmanay, ale nejběžnější tradicí je “first footing”, která spočívá v tom, že jako první navštívíte přátele a sousedy, často se symbolickým dárkem v ruce.
Lidé se scházejí, aby si zazpívali “Auld Lang Syne” (která se zpívá po celém světě, ale původně je skotská), když hodiny odbijí půlnoc, ale jednou z nejdůležitějších silvestrovských tradic je červenání domu. Jedná se v podstatě o hloubkový úklid celého domu, od skříní až po vchodové dveře. Jedním z míst, na které se soustředí pozornost, je krb – vyčistí se z něj všechen starý popel, aby všichni v domě mohli začít nový rok.
3. Filipíny: Nošení puntíků a pojídání kulatého ovoce
Aby si filipínská komunita zajistila šťastný nový rok, věří, že nošení kulatých tvarů (například puntíků!) podporuje prosperitu a štěstí. Kromě toho je běžné jíst kulaté ovoce – pomeranče, melouny, hrozny a pomelo, které je také považováno za šťastné. Další zábava pro děti? Vyskočte co nejvýše, jakmile udeří půlnoc. Někteří lidé věří, že jim to pomůže v novém roce vyrůst do výšky.
4. Brazílie: Skoku do moře v bílé barvě
Oblékání bílé barvy na Silvestra je dlouholetou tradicí, která má kořeny v Africe. V Brazílii se tuto noc koná slavnost Festa de Lemanjá na oslavu bohyně moře (Lemanjá). Vyvrcholením této události je, když všichni v bílém oblečení vběhnou přesně o půlnoci do vody a přeskočí sedm vln. Každá vlna a skok znamenají jinou prosbu, kterou plavec vznáší k jinému orixá neboli bohu. Považujte je za jakási novoroční předsevzetí nebo naděje.
5. Mexiko: Procházka s prázdným kufrem
V Mexiku existuje jedna tradice, které se lidé účastní na Silvestra a která jim pomáhá zazvonit na rok plný cestování a nových zážitků. V několika latinskoamerických zemích lidé chodí s prázdným kufrem nebo ho postaví doprostřed místnosti a procházejí se kolem něj. Jiní jdou ještě dál a s prázdným kufrem obejdou celý blok.
6. Kuba: Vyhazování kbelíku s vodou předními dveřmi
Na Kubě lidé symbolicky shromáždí všechny špatné duchy a negativní energii z uplynulých 365 dní a vyhodí je přímo za vchodové dveře. Během odpočítávání do půlnoci není neobvyklé vidět z domů vylétávat kbelíky plné špinavé vody. Pokud se na Silvestra budete procházet kubánskou čtvrtí, dejte si pozor.
7. Řecko: Věšení a rozbíjení granátových jablek
Podariko, řecký zvyk, který v hrubém překladu znamená “dobrá noha”, má na začátku roku přinést štěstí. Domácnosti před svátky vyvěsí na dveře granátová jablka, která jsou považována za znamení štěstí, prosperity a plodnosti. Na Silvestra těsně před půlnocí pak všichni zhasnou světla a odejdou z domu, aby mohli poslat šťastlivce, který se do domu vrátí jako první, pravou nohou napřed. Když se to udělá správně, přinese to rodině štěstí na celý rok. Poté druhá osoba vezme do pravé ruky granátové jablko a rozbije ho o dveře, aby zjistila, kolik štěstí přinese – čím více šťavnatých semínek se vysype, tím více štěstí nový rok přinese.
8. Německo: Tavení olova pro věštění budoucnosti
Ve většině německy mluvících zemí Evropy, stejně jako ve Finsku, Bulharsku, Česku a Turecku, je zvykem zahřívat malé kousky olova, pak je hodit do studené vody a podle vzniklých tvarů předpovědět nový rok. Pokud se například vytvoří koule, bude se k vám přiklánět štěstí.
9. Rusko: 12 sekund ticha před půlnocí
Rusové děkují uplynulému roku tím, že si v hodinách před půlnocí připomínají jeho nejdůležitější události, a 12 vteřin ticha před úderem půlnoci využívají k vyslovení přání.
10. Španělsko: Pátrání po muži s mnoha nosy
V regionu Katalánsko na severu Španělska se poslední den v roce objevuje zvláštní postava. L’home dels nassos neboli muž s mnoha nosy má tolik nosů, kolik dní zbývá do konce roku – a plní přání, pokud ho najdete. Podle této španělské tradice jsou děti vybízeny, aby ho hledaly, přičemž si málokdy uvědomují, že poslední den v roce má už jen jeden nos, a proto je těžké ho spatřit.
11. Dánsko: Skok do nového roku – doslova
O půlnoci Dánové seskočí z křesla nebo pohovky – doslova skočí do nového roku. Je to považováno za štěstí, pokud to uděláte, a za smůlu, pokud to neuděláte, takže pokud budete někdy v Dánsku na Nový rok, určitě si skočte.
12. Irsko: Prostírání dalšího místa u stolu
Irové mají několik novoročních tradic, například bouchání chlebem do vnějších stěn svých domů, aby od sebe odehnali smůlu a zlé duchy, a zahájení roku s neposkvrněným, čerstvě uklizeným domovem. Jednou z nejznámějších je však položení dalšího talíře na stůl za všechny blízké, které ztratili v předchozím roce.
ZDROJ: https://www.afar.com/magazine/new-years-traditions-from-around-the-world
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Javon Swaby: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/svetly-obloha-ruka-noc-1697902/
Napiš komentář