Vstupte do nového roku s předsevzetím, které bude radost dodržet: Zaměřte se na cestování!

Tak jaké byly letošní svátky a vstup do nového roku? Snad jste se pořádně najedli, napili a jste připraveni na výzvy, které rok 2024 přinese. Máte letos nějaká předsevzetí? Pokud ne, zkuste letos vytáhnout spíše něco netradičního – zapomeňte na obligátní hubnutí, raději si vytyčte cíle třeba v rámci cestování. Taková předsevzetí vám nejen pomohou překonat lednové blues, ale také vás navnadí na další rok plný úžasných a neopakovatelných zážitků. Zkuste třeba tato novoroční předsevzetí!

1. Vystupte ze své komfortní zóny!

Stává se vám, že cestujete na podobná místa nebo snad dokonce do stejné země? Je na čase vymanit se ze zajetých kolejí! Pokud jste dosud cestovali jen po Evropě, proč nevystoupit ven a zkusit objevit třeba Blízký východ nebo Asii. Nový rok, nové cestovní plány! Pokud toužíte po inspiraci, podívejte se na trendy destinace roku 2024.

2. Vydejte se na sólovou cestu

Pokud často cestujete s přáteli nebo ve skupině, zkuste v roce 2024 cestovat sólo. Není nic více osvobozujícího než cestovat sám, uvědomit si, čeho jste schopni, a posunout své hranice. Můžete začít v malém a vyrazit sami na víkend, nebo to rozjet ve velkém a vydat se na velkolepé dobrodružství do cizí země! Zaručuji vám, že za týden strávený o samotě o sobě zjistíte víc než při několika výletech s kamarádkou.

3. Cestování šetrnější k životnímu prostředí

Všichni chceme poznávat svět a nyní je důležitější než kdy jindy chránit ho pro budoucí generace. Snížení uhlíkové stopy je skvělým způsobem vědomého cestování a skvělým předsevzetím, jak přispět k ochraně světa. Mezi způsoby, jak toho dosáhnout, může patřit balení lehčích věcí, abyste ušetřili za pohonné hmoty, používání veřejné dopravy (což je také skvělý způsob, jak ušetřit peníze a poznat místní život) nebo ubytování v ekologicky šetrných ubytovacích zařízeních.

4. Naučit se nový jazyk

I když zrovna nejste na cestách, můžete plánovat a těšit se na další cestu tím, že se naučíte místní jazyk. Existují skvělé bezplatné aplikace, jako je Duolingo, které vás mohou nastartovat na cestě k tomu, abyste po příjezdu do nové destinace udělali skvělý dojem. Znalost základních frází na cestách je mnohem snazší a úsilí, které do ní vložíte, rodilí mluvčí vždy ocení.

5. Využijte víkendové přestávky naplno

Plánujte dopředu a nepromarněte víkendy! Za cestováním a poznáváním nemusíte jezdit daleko. Takže jakmile se přehoupne pátek odpoledne, vyrazte ven, zajeďte si do města, kde jste ještě nikdy nebyli, nebo si náplánujte krátký let. Pro dobré využití času je zásadní plánování, ale pokud vyjedete třeba jen na jeden víkend každé dva měsíce, je to 6 výletů ročně navíc! Pokud jste v tom důvtipní, můžete také využít svou dovolenou a spojit se svátky, čímž si prodloužíte volno a minimalizujete množství dovolené, kterou čerpáte!

6. Začněte šetřit peníze

Cestování samozřejmě není vždy nejlevnějším koníčkem a schopnost našetřit si nějaké peníze je zásadní. Některé způsoby, jak toho můžete dosáhnout, spočívají v omezení vašich výdajů, například předplatného streamovacích služeb nebo hudebních aplikací. Možná je to trochu ze staré školy, ale klidně si můžete na střádání pořídit také klasické prasátko. Všechny drobné, které vám zůstanou po kapsách, do něj rovnou můžete vkládat, a jakmile je plná, vždycky vás překvapí, kolik jste si do ní uložili.

7. Prozkoumejte svou vlastní zemi

Česká republika má tolik co nabídnout. Je krásná svou přírodou, ale i historickými a kulturními památky. A když se zamyslíte je tolik úžasných míst, kde jste nebyli. Co takhle navštívit třeba všechna UNESCO místa? Vsadíme se, že jste na všech nebyli a takhle podívaná rozhodně stojí za to.

8. Žijte okamžikem

Někdy se necháme strhnout stresem každodenního života a zapomeneme si skutečně užívat to, co děláme! Je důležité se zastavit, vypnout (zejména naše telefony) a vnímat okamžik. Buďte přítomni oceňte vše, co máme kolem sebe.

9. Začněte si psát cestovní deník

Skvělým způsobem, jak si zaznamenat všechna svá dobrodružství a úžasná místa, na kterých jste byli, je zapisovat si je. Tužka a papír se jeví jako ideální forma. Ohlédnout se na konci roku zpět a znovu prožít všechny ty skvělé okamžiky je úžasný pocit a nabudí vašeho cestovatelského ducha na další rok.

10. Vyzkoušejte něco nového

Stanovte si cíl, že během pobytu nebudete dělat žádné aktivity, které jste dělali předtím, a že nebudete jíst žádné jídlo, které jste již dříve ochutnali. Budete překvapeni, kolik nových věcí se vám podaří vměstnat do jednoho dne. Vyhněte se kontinentální snídani a podívejte se, jaké jídlo bylo vypěstováno v místě.

11. Oslovte starého kamaráda z cest

Není nic špatného na tom ozvat se starým známým, i když roky nejste v kontaktu. Proč nezvednout telefon někomu, koho jste potkali na cestách, a nezjistit, jak se mu daří? Vsadím se, že vás to přivede k opětovnému navázání kontaktu a může to dokonce znamenat další 

12. Ubytujte se na bláznivém místě

Existuje tolik skvělých a zajímavých míst, kde se můžete ubytovat, když jste pryč, a nemluvím nutně o destinaci, ale spíše o samotném ubytování. Už jste někdy bydleli v Jumbo Jet nebo v přestavěném školním autobuse? Možností je dnes tolik, že nebudete vědět, co si vybrat.

ZDROJ: https://www.hostelworld.com/blog/new-years-travel-resolutions/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Nubia Navarro (nubikini): https://www.pexels.com/cs-cz/foto/mesto-silnice-dovolena-voda-386009/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *