Neapol, nejtemperamentnější italské město

Pojďme se na chvilku společně ponořit do postranních uliček jednoho z nejživějších italských měst a zároveň pravděpodobně i města nejtemperamentnějšího. Neapol je hlavním městem kraje Kampánie. Leží na jihu Itálie, přímo pod činnou sopkou Vesuv.

Kampánie to je kraj plný historických památek a překrásné krajiny. Již staří Řekové zde zakládali své osady. Později si zde římští císaři stavěli svá honosná letoviska. V současné době zde můžete spatřit některou ze známých celebrit, které sem rády jezdí na letní dovolenou.

Neapol vás zaujme specifickým životním stylem místních obyvatel. Úzké uličky pulzují životem pouličních stánků, ve kterých se prodává úplně všechno od pašovaných cigaret až po nejlepší italskou pizzu. Od domu k domu visí prádelní šňůry a vážené matky rodin si hlasitě vyměňují své zážitky přes balkony. Jen procházkou těmito uličkami neapolských čtvrtí poznáte teatrálnost a vitalitu, všeobecně známé vlastnosti všech Neapolitánů.

Nejživější městská část, čtvrť zvaná Spaccanapoli byla kdysi vyhlášená díky monumentálním palácům a velkolepým kostelům. Dnes se však její ruch odehrává spíše mezi opotřebovanými činžovními domy a dílnami. Nutno ale říct, že zde, stejně jako v jiných čtvrtích Neapole, již není nebezpečné se procházet o samotě. Neapolská opera San Carlo je sice jednou z největších a nejkrásnějších v Evropě, ale spontánní pouliční opera se odehrává právě v ulicích Spaccanapoli. Zde opona nikdy neklesá! Narodil se zde slavný operní zpěvák Enrico Caruso, který si v historickém hotelu Grand Vesuvio na pobřeží držel apartmá nepřetržitě od roku 1905 až do své smrti v roce 1921.

Při procházce Neapolí si nenechte ujít zdejší Náměstí lidu – Piazza del Plebiscito s Královským palácem. Na žádost samotného panovníka byl královský palác propojen se slavným divadlem San Carlo, který je nejstarší operní scénou v Evropě. Je vám jistě jasné, že zde často hostují největší hvězdy operního světa.

Až vás procházka tímto jedinečným městem unaví, vydejte se na střešní restauraci hotelu Grand Vesuvio s úžasnou vyhlídkou na malý přístav a hrad Castel dell´Ovo, chcete-li „Vaječný hrad“, postavený ve čtvrti Santa Lucia již ve 12. století. Nad báječnou italskou kávou můžete vyslovit větu, která k Neapoli neodmyslitelně patří: „Uvidět Neapol a zemřít“.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář