Liparské ostrovy, souostroví sopek a černých pláží

Řetězec Liparských ostrovů se táhne nedaleko severovýchodní strany největšího italského ostrova Sicílie jako náhrdelník sedmi malých ostrovů usazených v Tyrhénském moři. Ostrovy lákají ročně až čtvrt milionu turistů, které přitahují nádherné jeskyně, romantické zátoky, zálivy a stále aktivní sopky jako Stromboli a Vulcano, sice maličkou, ale přece jen živou sesterskou dvojicí k sousední Etně na Sicílii.

Sopky vytvořily nádherně melancholický terén a černé pláže, které spolu s teplým mořem jsou největšími místními lákadly. Jeden z nejnavštěvovanějších ostrovů je Stromboli se stejnojmennou sopkou, kterou již staří mořeplavci využívali jako přírodní maják. Sopka patří k nejaktivnějším na světě. Erupce má v pravidelných 10 až 20minutových intervalech už pár tisíc let. Jde o vskutku nevšední podívanou, na kterou se můžete vypravit téměř až k vrcholu samozřejmě, že pod vedením zkušeného průvodce. Celé „divadlo“ ohnivých fontán můžete ovšem pozorovat i v klidu z množství malých hospůdek na úbočí.

Lipari, největší z Liparských ostrovů, vás příjemně překvapí nádhernou starou čtvrtí. Připravte se na mohutné hradby, na pevnost ze 16. století či na katedrálu ze 17. století. Na Lipari žili lidé již hodně dávno – už před sedmi tisíci lety. Místní archeologické muzeum určitě stojí za návštěvu. Turisté, hlavně v létě, Lipari milují. Budete-li mezi nimi, dejte při návštěvě centra města pozor na zdejší vyhlášku, která zakazuje vstup do historického jádra v plavkách!

Nejjižnější z Liparských ostrovů je ostrov Vulcano. Největším zdejším lákadlem je Velký kráter, na který je možné i vystoupat za pouhé dvě až tři hodinky. Odměnou vám jistě bude i fantastický výhled. Na ostrově můžete i okusit koupání v přírodní perličkové lázni, ohřívané parou a sirnými plyny ze dna moře nebo nově vybudované geotermální lázně.

Skutečným klenotem celého souostroví je Panarea s typicky italsky jednoduchou a zároveň luxusní historickou architekturou. Její malebné křivolaké uličky lemují bílé domky s modrými dveřmi a okenicemi, tonoucích v záplavě květů. Také se ale o ní říká, že je ostrovem nejdražším. V 60. letech 20. století tu vznikla nekonvenční alternativa k elegant-nějšímu ostrovu Capri. Ostrov se stal vyhlášeným letním domovem italských módních návrhářů a designérů, kteří sem přijíždějí za uvolněnějším stylem a pomalým rytmem života v čele s Giogiem Armanim.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *